Πήρε το ντέρμπι ο "Παλλέ"

16/10/2016 - 11:19 Τελευταία τροποποίηση στις 16/10/2016 - 11:50

Με τον Παλλεσβιακό να κερδίζει τον Αρίωνα Μυτιλήνης, στο ντέρμπι της Α' Κατηγορίας ανδρών ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, ολοκληρώθηκε η 3η Αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισαν οι άνετες επικρατήσεις του Αιολικού επί του Θησέα (25-56), του Παπάδου επί του Αιγέα (76-33) και της Ολυμπιάδας κόντρα στον Αχιλλέα (39-51). Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Αίολος με αντίπαλο τον ΑΟ Μυτιλήνης (62-70).

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 28-56

Δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες ο Αιολικός και με όπλο την καλή του άμυνα έφτασε σε μια εύκολη νίκη και μάλιστα με double score. Οι παίκτες του Στέφανου Μαρίνου ήταν καλοί σε όλη τη διάρκεια του ματς, προηγήθηκαν με +7 στο ημίχρονο και στο τρίτο 10λεπτο πάτησαν... γκάζι, μετατρέποντας το 15-22 σε 23-41! Διαδικαστική η τέταρτη περίοδος, με τη διαφορά να "κλειδώνει" στους 28 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ιωαννίδης (17π), ενώ τον ακολούθησαν επιθετικά οι Μαλαματίνας (10π) και Τζουραμάνης (10π). Από την ομάδα της Παναγιούδας, ξεχώρισαν παραγωγικά οι Πολυχρονίδης (8π) και Ταμβάκης (7π).

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Ζηρόπουλος
Ημιχρόνο: 15-22
Δεκάλεπτα: 8-13, 7-9, 8-19, 5-15
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Μπρούζας): Τσαίρης 2, Πολυχρονίδης 8(1), Ταμβάκης 7, Παναγόπουλος 1, Βουτσής 6, Κολαράς 4, Τσαμουράς, Ανδρακάκος, Γαλατιανός
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μαρίνος): Αλατζάς 7(1), Τζουραμάνης 10(1), Σκαφίδας 4, Ιωαννίδης 17(1), Λυκαρδόπουλος 6, Μανιάτης 2, Μαλαματίνας 10, Τσαταμπουλίδης, Χατζηγιαννάκης, Κελεμένης, Μάρτης, Σίσκας

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ 39-51

Στο τοπικό ντέρμπι της βόρειας Λέσβου, η Ολυμπιάδα Μήθυμνας νίκησε ως τυπικά φιλοξενούμενη τον Αχιλλέα Πέτρας με 39-51. Μπορεί το τελικό σκορ να δείχνει πως οι παίκτες του Καραγιάννη πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά αυτό δεν ίσχυσε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ομάδα της Πέτρας πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 26-25. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική με την Ολυμπιάδα να βελτιώνει την άμυνά της και να φτάνει στο τελικό +12. Πρώτος σκόρερ ο Χατζούδης (13π) και τον ακολούθησε ο Τζανετέας (10π). Ο Μουμτζής (10π) ηγήθηκε επιθετικά του Αχιλλέα Πέτρας.

Διαιτητές: Αχαμνός - Κωστακέλλη
Ημιχρόνο: 26-25
Δεκάλεπτα: 12-11, 14-14, 5-13, 8-13
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ (Τσουμάνης): Μουμτζής 10(2), Τσουμάνης 5, Μανδάνης 6, Κολοβός Χ. 3, Κολοβός Π. 9(1), Φραντζής 3(1), Μουτάφης Α. 3, Καραβασίλης, Ηλιόπουλος, Χαραλαμπίδης, Μουτάφης Γ.
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Καραντώνης 9, Τζανετέας 10, Χατζούδης 13, Βογιατζής 7, Παντελής 7(1), Κολυφάς 1, Κατουσέλης 4, Σαλλάρη, Κατσάνης, Ακμούτσος, Κοτζαμάνης

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ 76-33

Το τρία στα τρία έκανε ο Παπάδος Γέρας,που κουβαλά ωστόσο την ποινή αφαίρεσης 2 βαθμών, λόγω της μη συμμετοχής του στο παιδικό πρωτάθλημα της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου. Η ομάδα της Γέρας ήταν εμφανώς ανώτερη και... τέλειωσε το ματς πριν καν αρχίσει, προηγούμενη με 21-9 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (34-16). Με τον ίδιο ρυθμό ανέβαζε το προβάδισμά της και στη συνέχεια του παιχνιδιού, για να γράψει ο πίνακας το τελικό 76-33. Ο Γιάννης Ζεστός (19π) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γεραγωτών, όχι όμως και της αναμέτρησης συνολικά, αφού ο Γαρμπιδάκης (21π) σήκωσε το βάρος του σκοραρίσματος για τον Αιγέα Πλωμαρίου.

Διαιτητές: Μαριγλή - Χατζηκώστας
Ημιχρόνο: 34-16
Δεκάλεπτα: 21-9, 13-7, 22-11, 20-6
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Ζεστός Γ. 19(1), Μπουρούς 10, Μαντζουράνης 4, Σταμούλης 7, Ζεστός Ι. 9, Ταμβακέλλης 7, Λινάρδος 7, Λεβεντέλλης 4, Ανδρικόπουλος 4(1), Τσαπώνης 4, Συναχείρης 1, Σίμος
ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Γαρμπιδάκης): Καρτσέλας 7(1), Γαρμπιδάκης 21, Ρεβύθης 2, Σπαχιού 2, Βαρβαγιάννης 1, Γαζήλας, Λάσκαρης, Παππάς, Ευαγγελινέλης, Ρωμυλιώτης, Φωτεινός, Βουλαλάς

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 62-70

Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε ο Αίολος Μυτιλήνης που νίκησε τον ΑΟΜ με 62-70 σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο ματς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο 10λεπτο (14-14), με τον Αίολο να έχει ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο (30-33). Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, αφού οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου κατόρθωσαν να ξεφύγουν με +9 (43-52) και στη συνέχεια απλώς διατήρησαν τα κεκτημένα τους, μέχρι ο πίνακας να γράψει το τελικό 62-70. Πρώτος σκόρερ συνολικά του ματς ο Μισαηλίδης (20π) του Αίολου. Φρατζέσκος (11π) και Δασκάλου (10π) ξεχώρισαν από την ομάδα του Σταύρου Προκοπίου.

Διαιτητές: Σωτηρχέλης - Τσεκούρας
Ημιχρόνο: 30-33
Δεκάλεπτα: 14-14, 16-19, 13-19, 19-18
ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Προκοπίου): Παπαναστασίου 13, Δασκάλου10(2), Καραευαγγέλου 3(1), Παρασχόπουλος 11, Κοπάνου 9(1), Φραντζέσκος 11(1), Νέστωρας 3, Βλάχος 2, Περουλάκης, Χειμάριος, Καλυβιανάκης
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Ανδρεουλάκης 8, Αφεντούλης 9(1), Μισαηλίδης 20, Δουκάκης 12(1), Συνοδινός 8, Ράχης 6, Ελντελένσι 5(1), Καμινάρης 2, Λούκος, Χαραλαμπίδης, Χασαπάκης

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ – ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 49-45

Στο ντέρμπι της 3ης Αγωνιστικής, ο Παλλεσβιακό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Αρίωνα Μυτιλήνης με τελικό σκορ 49-45. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα 10λεπτο στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Χρυσουλάκη να προηγούνται με +6 (16-10) και τον Αρίωνα να απαντά με ένα επί μέρους 8-14 στη δευτερη περίοδο, για να κλείσει το ημίχρονο με το ισόπαλο 24-24. Ο Παλλεσβιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο μέρος και έφτασε δίκαια στη νίκη με 49-45. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κομνηνός (13π) από μέρους των νικητών, ενώ ο Γκορόγιας (11π) από την άλλη μεριά κινήθηκε σε διψήφια νούμερα.

Διαιτητές: Ροδίτης Χ. - Καπελή
Ημιχρόνο: 24-24
Δεκάλεπτα: 16-10, 8-14, 16-13, 9-8
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Τζιόλας 6, Γραμματικάκης 5(1), Κομνηνός 13, Ιορδάνους 7, Κυρατλίδης 8, Τρύπατζης 8, Καθιώτης 2, Βέτσος, Λινός
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Γιαννής 3(1), Γκορόγιας 11(3), Καραδημητράκης 7, Πετρογιάννης 5(1), Κούκουρας 8, Καραχάλιας 6(2), Ζενελάι 5(1), Μουλαρογιάννης, Κωδωνάκης, Αναγνώστου