'Εγινε του... buzzer beater!

23/10/2016 - 09:18 Τελευταία τροποποίηση στις 23/10/2016 - 10:17

Απίστευτη εξέλιξη είχε το μεγάλο ντέρμπι της 4ης Αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία ανδρών της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, μεταξύ των δύο περσινών φιναλίστ. Ο Παπάδος Γέρας πήρε σπουδαία νίκη επί του Αιολικού με τρίποντο στη λήξη του ματς, ενώ δευτερόλεπτα πριν η ομάδα της Μυτιλήνης είχε ισοφαρίσει με δικό της τρίποντο... Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη του Αρίωνα κόντρα στον Αρισβαίο Καλλονής (66-52), καθώς και του Παλλεσβιακού με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Μήθυμνας (44-69). Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Αίολος Μυτιλήνης απέναντι στον Αχιλλέα Πέτρας (77-36), ενώ αμφίρροπο ματς διεξήχθη στο Πλωμάρι, εκεί όπου ο ΑΟ Μυτιλήνης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας του τοπικού Αιγέα (58-64).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 51-54

Ντέρμπι με τα... όλα του, αυτό που διεξήχθη ανάμεσα σε Παπάδο και Αιολικό, με νικήτρια την ομάδα της Γέρας (51-54) στην εκπνοή του ματς χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Ματζουράνη με ταμπλό! Είχε προηγηθεί ισοφάριση του Αιολικού δευτερόλεπτα νωρίτερα με απίστευτο τρίποντο του Λυκαρδόπουλου, ο οποίος είχε φέρει προσωρινά το ματς στα ίσα (51-51). Ο Παπάδος έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-13), αλλά ο Αιολικός μάζεψε τη διαφορά, η οποία όμως ξέφυγε εκ νέου χάρη στην πολύ καλή άμυνα των Γεραγωτών. Το ημίχρονο έκλεισε με double score για τον Παπάδο (14-28), αλλά οι παίκτες του Στέφανου Μαρίνου επέστρεψαν στη διεκδίκηση του ματς με ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο, μειώνοντας σε 31-35. Ένα τρίποντο όμως στη λήξη της περιόδου έφερε και πάλι τη διαφορά στην... ασφάλεια των 7 πόντων. Ο αγώνας είχε πολλά νεύρα, με αποτέλεσμα σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού η κατάσταση να ξεφύγει, όπως λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν διαπληκτίστηκαν λεκτικά οι Ιγνάτης Μαλαματίνας και Γρηγόρης Ζεστός. Είχε προηγηθεί μια μεταξύ τους φάση, στην οποία ο Ζεστός χρεώθηκε με φάουλ, αλλά διαμαρτυρήθηκε έντονα για "κλείδωμα" του χεριού του από τον αντίπαλο, όπως απεικονίζεται χαρακτηριστικά και από το φωτογραφικό φακό του "SL".

Η ένταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, μετά από ένα mismatch στην άμυνα και αναπόφευκτο φάουλ του μικρόσωμου Βαγγέλη Αλατζά πάνω στον Γιάννη Ζεστό. Το μομέντουμ εκμεταλλεύτηκε ο Αιολικός, που μείωσε στο σκορ και βρέθηκε να φλερτάρει ακόμα και με τη νίκη. Στο τέταρτο 10λεπτο, ο Γρηγόρης Ζεστός -που είχε δεχθεί ήδη μια τεχνική ποινή- αποβλήθηκε με δεύτερη, διαμαρτυρόμενος για φάουλ πάνω σε συμπαίκτη του. Ο Αιολικός πέρασε και μπροστά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο, οι παίκτες του... πανικοβλήθηκαν στην ιδέα ότι θα μπορούσαν ακόμα και να κερδίσουν το ματς, κάνοντας βεβιασμένες επιθέσεις, σε πολλές περιπτώσεις τραβηγμένες από τα μαλλιά. Ο Παπάδος επέδειξε ψυχραιμία, κατέθεσε στο γήπεδο την εμπειρία και την προσωπικότητα των παικτών του, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 48-51 λίγο πριν τη λήξη. Ο Λυκαρδόπουλος με απίστευτο τρίποντο ισοφάρισε σε 51-51 και στην τελευταία επίθεση ο Παπάδος έψαξε το καλάθι της νίκης με τον Γιάννη Ζεστό, που όμως αστόχησε. Ο Αιολικός έχασε το ριμπάουντ, η μπάλα πέρασε εκτός ορίων και στην επαναφορά, με 1,6 δευτερόλεπτα στον πίνακα, ο Ματζουράνης βρήκε ένα τρομερό... buzzer beater τρίποντο με ταμπλό, γράφοντας το τελικό 51-54 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Πρώτος σκόρερ συνολικά του αγώνα ο Γιάννης Ζεστός (22π) του Παπάδου, ενώ από πλευράς Αιολικού -που έχασε με τραυματισμό τον Ρένο Τσακαλάκη στην τρίτη περίοδο- σε διψήφια νούμερα κινήθηκε ο Άκης Ιωαννίδης (19π). Αξίζει να σημειωθεί ότι ένταση μεταξύ των παικτών υπήρξε και στο τέλος του ματς, ενώ οι διαιτητές του αγώνα Μαριγλή-Αχαμνός, κράτησαν το δελτίο του Γρηγόρη Ζεστού, αφού μετά την αποβολή του στο τέταρτο 10λεπτο και έχοντας περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου επιτέθηκε φραστικά στην πρώτη διαιτητή του αγώνα.

Διαιτητές: Μαριγλή - Αχαμνός
Ημίχρονο: 14-28
Δεκάλεπτα: 7-15, 7-13, 17-10, 20-16
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μαρίνος): Τσαραμπουλίδης 1, Ιωαννίδης 19(2), Κελεμένης 6, Μαλαματίνας 4, Αλατζάς 3, Χατζηγιαννάκης 5(1), Τζουραμάνης 6(2), Μανιάτης 2, Λυκαρδόπουλος 5(1), Σκαφίδας, Τσακαλάκης, Σίσκας
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Μπουρούς 8, Ζεστός Ι. 22(2), Ζεστός Γ. 11(1), Λινάρδος 4, Μαντζουράνης 5(1), Σταμούλης 3, Τσαπώνης 1, Ταμβακέλλης, Τσολάκης

Φωτογραφίες | SportLesvos.gr

Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση ή αναπαραγωγή (ολική/μερική/περιληπτική/κατά παράφραση) των άρθρων και των φωτογραφιών του SportLesvos.gr με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια (Ν. 2121/1993).

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ 77-36

Δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες ο Αίολος Μυτιλήνης, απέναντι στον Αχιλλέα Πέτρας, νικώντας με το ευρύ 77-36. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου πήραν από την αρχή το προβάδισμα, προηγούμενοι με 2-14 στο πρώτο 10λεπτο και 33-17 στο ημίχρονο. Καταιγιστικός και στη συνέχεια του ματς ο Αίολος έφτασε στο τελικό +41, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ανδρεουλάκη (19π). Από τον Αχιλλέα, μοιράστηκαν το σκοράρισμα οι Α. Μουτάφης (π), Γ. Μουτάφης (7π) και Χαραλαμπίδης (6π).

Διαιτητές: Τσεκούρας - Πατιός
Ημίχρονο: 33-17
Δεκάλεπτα: 21-4, 12-13, 25-10, 19-9
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Κίζος 2, Ανδρεουλάκης 19, Μισαηλίδης 11, Δουκάκης 8(2), Χαραλαμπίδης 6, Μπλετσής 2, Κουτσούμπας 6(2), Συνοδινός 5, Χασαπάκης 8, Ράχης 3, Ελντελένσι 7(1), Λούκος
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ (Τσουμάνης): Μουτάφης Α. 8(1), Μουτάφης Γ. 7, Μανδάνης 4, Χαραλαμπίδης 6, Φραντζής 4, Παυλής 4, Κυριακούδης 3, Παυλίδης, Βεσέλι

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 66-52

Αρχίζει να βρίσκει τα... πατήματά του ο Αρίων, ο οποίος με την κυνικότητα που τον διακρίνει όλα αυτά τα χρόνια, νίκησε και τον Αρισβαίο Καλλονής (66-52). Η ομάδα της Μυτιλήνη κατάφερε να προηγηθεί με +13 στην ανάπαυλα (36-23) και διατήρησε στη συνέχεια του ματς το προβάδισμά της. Εντυπωσιακός ο Βασίλης Κούκουρας (24π), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκορόγιας (19π) για τους νικητές. Από πλευράς Αρισβαίου, πάλεψε επιθετικά ο Χατζηντάνος (14π). Να σημειωθεί ότι στη λήξη του ματς κρατήθηκε από τους διαιτητές Ζηρόπουλο και Κωστακέλλη, το δελτίο του Χρήστου Τρύπατζη.

Διαιτητές: Ζηρόπουλος - Κωστακέλλη
Ημίχρονο: 36-23
Δεκάλεπτα: 15-8, 21-15, 12-13, 18-16
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Καραχάλιας 2, Κούκουρας 24(2), Γκορόγιας 19(2), Ζενελάι 8, Παούρης 4, Γιαννής 5(1), Κωδωνάκης, Αγκοπιάν, Πετρογιάννης 2 , Αναγνώστου 2
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Τρύπατζης 3, Παπαναστασίου 3(1), Ξεντές 5, Μακρής 5, Χατζηντάνος 14, Λούκος 6, Κοσμάς 10(2), Πάσχος 3(1), Καραπαναγιώτης 3(1), Παναγιωτίδης, Γιαννάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 44-69

Σε ένα ματς που πήγαινε κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος (25-31), ο Παλλεσβιακός ανέβασε κατακόρυφα στροφές στο τρίτο 10λεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 6-22, εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη. Οι παίκτες του Γιάννη Χρυσουλάκη πρόσθεσαν έτσι μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό τους, έχοντας τους Ιορδάνου (18π), Κουτσογιαννάκη (12π) και Καθιώτη (10π) με διψήφιο αριθμό πόντων. Από την ομάδα του Μολύβου ξεχώρισε παραγωγικά ο Χατζούδης (15π).

Διαιτητές: Μυλωνάς - Λαμπρέλλης
Ημίχρονο: 25-31
Δεκάλεπτα: 15-16, 10-16, 6-22, 13-16
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Κολυφάς 7, Παντελής 2, Τζανετέας 4, Κατσάνης , Λαγός, Ακμούτσος, Κατουσέλλης, Κοτζαμάνης 5(1), Χριστοδούλου 9(1), Χατζούδης 15(2), Καραντώνης 2
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Καθιώτης 10(2), Ιορδάνου18(2), Βέτσος 4, Κομνηνός 5, Λινός 2, Καραμβάλης, Σχοινάκης 6, Τρύπατζης 8, Γιαλαμάς 4, Κουτσογιαννάκης 12

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ – ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 58-64

Όμορφο σε εξέλιξη ματς πραγματοποιήθηκε στο Πλωμάρι, με ανατροπές στο σκορ, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Ο Αιγέας προηγήθηκε με 18-10 στο πρώτο 10λεπτο, αλλά ο ΑΟΜ ψαλίδισε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο -1 (28-27. Στη συνέχεια του αγώνα, οι παίκτες του Σταύρου Προκοπίου ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας έτσι στο τελικό 58-64, επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου. Φρατζέσκος (12π), Νέστωρας (11π) και Παρασχόπουλος (10π) κινήθηκαν σε διχήφια νούμερα πόντων για τους νικητές, ενώ από πλευράς Αιγέα Πλωμαρίου διακρίθηκε επιθετικά ο Γαρμπιδάκης (31π), η συγκλονιστική εμφάνιση του οποίου δεν ήταν αρκετή για την εξασφάλιση του ροζ φύλλου αγώνα.

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Σωτηρχέλλης
Ημίχρονο: 28-27
Δεκάλεπτα: 18-10, 10-17, 14-19, 16-18
ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Λούκος): Καρτσέλας 7, Μιχαλέλης 7(1), Γαρμπιδάκης 31(1), Ευαγγγελινέλης 2, Φωτεινός 4, Ρωμυλιώτης 2, Σπαχιού 3, Ρεβύθης 2, Χατζηλάρη, Παππάς, Γαζήλας, Βουλαλάς
ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Προκοπίου): Μάρτης 3(1), Φραντζέσκος 12, Κοπάνου 9, Νέστωρας 11, Παπανασταίου 2, Παρασχόπουλος 10, Περουλάκης 8, Χειμάριος 6(1), Καλυβιανάκης 3