Πήρε τη νίκη ο Αρισβαίος Καλλονής

27/10/2016 - 20:06

Τη νίκη και μάλιστα με διαφορά 16 πόντων κατέκτησε ο Αρισβαίος επί της Ολυμπιάδς Μήθυμνας, στον αγώνα που διεξήχθη στην Καλλονή και άνοιξε την αυλαία της 5ης Αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου.

Η ομάδα του Στρατή Βαβαλέρου, χωρίς τον τιμωρημένο Τρύπατζη στη σύνθεσή της, πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα, το οποίο σταδιακά διεύρυνε μέχρι το ημίχρονο, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ (38-19). Ο Αρισβαίος έφτασε τη διαφορά ακόμα ψηλότερα, ολοκληρώνοντας το τρίτο 10λεπτο με το υπέρ του +26 (57-31). Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μολύβου μείωσε το σκορ, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 66-50.

Πρώτος σκόρερ ο Κοσμάς (15π) με πέντε τρίποντα και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ξεντές (14π), Χατζηντάνος (14π) από πλευράς Αρισβαίου. Στον αντίποδα, ο Χατζούδης (10π) κινήθηκε σε διψήφια νούμερα για την Ολυμπιάδα.