Χωρίς απώλειες Αιολικός, "Παλλέ" και Γέρα

30/10/2016 - 01:00

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ήταν οι περισσότερες αναμετρήσεις της 5ης Αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας ανδρών της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, που διεξήχθησαν το Σάββατο.

Πέραν της άνετης επικράτησης του Παπάδου Γέρας επί του Θησέα Παναγιούδας (71-51), ξεχώρισε η νίκη του Αιολικού κόντρα στον ΑΟ Μυτιλήνης με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο (44-60), καθώς και η δύσκολη κατάκτηση της νίκης του Παλλεσβιακού με αντίπαλο τον μαχητικό Αίολο Μυτιλήνης (55-53). Στα αξιοσημείωτα, το παρθενικό ροζ φύλλο αγώνα για τον Αχιλλέα Πέτρας, που λύγισε την αντίσταση του Αιγέα Πλωμαρίου (45-39). Την Τετάρτη, ο Αρισβαίος είχε κερδίσει την Ολυμπιάδα Μήθυμνας (66-50). Ρεπό είχε ο Αρίων Μυτιλήνης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ – ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ 45-39

Με μια αντεπίθεση στο τέταρτο 10λεπτο, ο Αχιλλέας Πέτρας έφτασε στην πρώτη νίκη της ιστορίας του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αιγέα Πλωμαρίου με 45-39. Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 18-21 στην ανάπαυλα, αυξάνοντας τη διαφορά στην τρίτη περίοδο στο +8 (27-35). Όμως με ένα εκπληκτικό επιμέρους σερί 18-4 στο τέταρτο 10λεπτο, ο Αχιλλέας Πέτρας κατάφερε να πανηγυρίσει το παρθενικό του ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ ο Κυριακούδης (18π) για τους νικητές, ενώ από πλευράς Αιγέα ξεχώρισε επιθετικά ο Γαρμπιδάκης (13π).

Διαιτητές: Ροδίτης Χ. - Χατζηκώστας
Ημίχρονο: 18-21
Δεκάλεπτα: 4-10, 14-11, 9-14, 18-4
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ (Τσουμάνης): Μουμτζής 7, Κυριακούδης 18, Κολοβός Π. 5, Καραβασίλης 6, Κολοβός Χ. 1, Μουτάφης 6(1), Φραντζής 2, Ηλιόπουλος, Παυλής, Μανδάνης
ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Λούπος): Ευαγγελινέλης 2, Σπαχιού 6(1), Καρτσέλας 7, Γαρμπιδάκης 13, Ρεβύθης 4, Μαυρόπουλος 1, Ρωμυλιώτης 4,Λάσκαρης, Χατζηλάρη 2, Καλλονιάτης, Φωτεινός

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ 71-51

Ένα ημίχρονο ανέβασε στροφές ο Παπάδος Γέρας, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας κόντρα στον Θησέα με 32-14. Στη συνέχεια του ματς, οι Γεραγώτες έβγαλαν την... υποχρέωση, χαλαρώνοντας την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν συνολικά 37 πόντους από το σύλλογο της Παναγιούδας και τη διαφορά να μένει πάντως σε υψηλά επίπεδα. Πρώτος σκόρερ για τον Παπάδο, στο τελικό 71-51, ήταν ο Γιάννης Ζεστός (17π) και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λινάρδος (10π), Ταμβακέλλης (9π) και Ματζουράνης (9π). Από την ομάδα της Παναγιούδας, Παναγόπουλος (14π) και Κολαράς (11π) κινήθηκαν σε διψήφια νούμερα.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης - Καπελή
Ημίχρονο: 32-14
Δεκάλεπτα: 17-9, 15-5, 18-16, 21-21
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Μαντζουράνης 9, Ζεστός Ι. 17(3), Τσαπώνης 5, Τσολάκης 9, Λινάρδος 10, Λεβεντέλλης 7, Ταμβακέλλης 9, Συναχείρης 2, Σταμούλης 3, Μποιντάς
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Μπρούζας): Τσαίρης 8(2), Κολαράς 11(3), Παναγόπουλος 14, Τσαμουράς 7, Πολυχρονίδης 6, Ανδρακάκος 5(1), Βουτσής

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 44-60

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο αγώνας του ΑΟ Μυτιλήνης με αντίπαλο τον Αιολικό, στο αντίο του Άκη Ιωαννίδη από την ομάδα του Στέφανου Μαρίνου. Ο ΑΟΜ ήταν καλύτερος στα δύο πρώτα 10λεπτα και προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 25-20. Ο Ιωαννίδης όμως, μετά τη βράβευσή του από τον ΣΦΑΜ, ήταν καταιγιστικός για μια ακόμα φορά, οδηγώντας τον Αιολικό σε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, πετυχαίνοντας 20 πόντους με τρία τρίποντα! Τζουραμάνης (12π) και Μαλαματίνας (9π) βοήθησαν επίσης επιθετικά για τον Αιολικό, ενώ από την ομάδα του Σταύρου Προκοπίου διακρίθηκε στο σκοράρισμα ο Δασκάλου (15π), επίσης με τρία τρίποντα.

Διαιτητές: Ζηρόπουλος – Αχαμνός
Ημίχρονο: 25-20
Δεκάλεπτα: 9-6, 16-14, 12-23, 7-15
ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Προκοπίου): Κοπάνου 6, Παπαναστασίου 11, Μάρτης 2, Δασκάλου 15(3), Νέστωρας 2, Βλάχος 4, Κούκος, Περουλάκης, Καραευαγγέλου, Χειμάριος, Καλυβιανάκης, Φραντζέσκος 4
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μαρίνος): Ιωαννίδης 20(3), Κελεμένης 2, Μαλαματίνας 9, Λυκαρδόπουλος 2, Σκαφίδας 4, Σίσκας 3, Χορέβας 4, Τζουραμάνης 12(2), Τσαραμπουλίδης, Αλατζάς 3, Μανιάτης, Μάρτης

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 55-53

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας ανάμεσα σε Παλλεσβιακό και Αίολο Μυτιλήνης, που έληξε με νικήτρια την ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη (55-53). Οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 9-16 στο πρώτο 10λεπτο. Ο "Παλλέ" ανέκαμψε και "ψαλίδισε" τη διαφορά στο ημίχρονο, μειώνοντας στο -2 (27-29). Ακολούθησε ένα καλό 10λεπτο, στην άμυνα κυρίως για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 38-36 και στην τελευταία περίοδο, παρά τη μάχη, δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος, με αποτέλεσμα ο Παλλεσβιακός να πανηγύρισει μια σπουδαία νίκη επί ενός ιδιαιτέρως βελτιωμένου αντιπάλου, τη φετινή περίοδο.

Διαιτητές: Μαριγλή – Ροδίτης Κ.
Ημίχρονο: 27-29
Δεκάλεπτα: 9-16, 18-13, 11-7, 17-17
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Κυριακίδης 2, Ιορδάνους 15(2), Κομνηνός 8, Σχοινάκης 4, Καθιώτης 13(2), Γιαλαμάς 3, Τρύπατζης 8(2), Κουτσογιαννάκης 2, Βέτσος, Λινός, Κραουνάκης
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Αφεντούλης 7(1), Μισαηλίδης 15(1), Ανδρεουλάκης 4, Δουκάκης 7, Μπέλτσης 6, Καμινάρης 8(2), Κουτσούμπας 6(2), Ελντελένσι, Λούκος, Κίζος

ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ 66-50

Την Τετάρτη, ο Αρισβαίος πήρε μεγάλη νίκη και μάλιστα με διαφορά 16 πόντων απέναντι στην Ολυμπιάδα Μήθυμνας, στον αγώνα που διεξήχθη στην Καλλονή και άνοιξε την αυλαία της 5ης Αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου. Η ομάδα του Στρατή Βαβαλέρου, χωρίς τον τιμωρημένο Τρύπατζη στη σύνθεσή της, πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα, το οποίο σταδιακά διεύρυνε μέχρι το ημίχρονο, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ (38-19). Ο Αρισβαίος έφτασε τη διαφορά ακόμα ψηλότερα, ολοκληρώνοντας το τρίτο 10λεπτο με το υπέρ του +26 (57-31). Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μολύβου μείωσε το σκορ, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 66-50. Πρώτος σκόρερ ο Κοσμάς (15π) με πέντε τρίποντα και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ξεντές (14π), Χατζηντάνος (14π) από πλευράς Αρισβαίου. Στον αντίποδα, ο Χατζούδης (10π) κινήθηκε σε διψήφια νούμερα για την Ολυμπιάδα.

Διαιτητές: Τσεκούρας - Λαμπρέλλης
Ημιχρόνο: 38-19
Δεκάλεπτα: 19-8, 19-11, 19-12, 9-19
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Ξεντές 14, Χατζηντάνος 14, Μακρής 9(1), Καραπαναγιώτης 2, Παπαναστασίου 2, Παναγιωτίδης 4, Κοσμάς 15(3) Λούκος 4, Πάσχος 2, Δόξας, Περιβολάρης, Γαιννάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Κατουσέλλης 7(1), Χατζούδης 10, Καραντώνης 9, Παντελής 6, Τζανετέας 6, Καραγιάννης 7(1), Κοτζαμάνης 5, Τσιρμπινής, Ακμούτσος, Χριστοδούλου