Στον πόντο έχασε ο Παπάδος

22/06/2017 - 18:27 Τελευταία τροποποίηση στις 23/06/2017 - 16:00

Με το... αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ' Εθνική του μπάσκετ ανδρών, ο Παπάδος Γέρας.

Φωτογραφία | Νάσος Μπράτσος

Έχοντας ρεπό την Τετάρτη, όταν και ξεκίνησε η διοργάνωση, ο πρωταθλητής ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου μπήκε στη μάχη το μεσημέρι της Πέμπτης απέναντι στον αντίστοιχο πρωταθλητή Χίου, ΒΑΟΛ. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε εξέλιξη με μεγάλες ανατροπές, ωστόσο χαμογελαστοί έφυγαν στο τέλος οι Χιώτες, νικώντας με 75-74 κυριολεκτικά στη λήξη.

Ο ΒΑΟΛ Χίου μπήκε πιο δυνατά, έχοντας και το πλεονέκτημα ότι διέθετε αγωνιστικό ρυθμό μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα κόντρα στα Φανάρια Νάξου (49-80). Ο πρωταθλητής Χίου προηγήθηκε με 25-18 στην πρώτη περίοδο και με 40-29 στο ημίχρονο, αλλά οι Γεραγώτες απάντησαν με εκπληκτικό μπάσκετ στο τρίτο 10λεπτο, όχι απλά μειώνοντας, αλλά περνώντας και μπροστά με 52-58. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τη Γέρα να κρατά τη νίκη στα χέρια της. Ωστόσο, με το ρολόι να δείχνει 3.3 δεύτερα για τη λήξη, ο ΒΑΟΛ κέρδισε φάουλ και ο Χατζηλάμπρου αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή, ευστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές, για το τελικό 75-74.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς για την ομάδα της Γέρας, ο NCAAer Μάρκος Ψημίτης με 30 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα, ο οποίος όμως χτύπησε στο 3ο 10λεπτο και αποχώρησε σφαδάζοντας από το παρκέ, με αποτέλεσμα το ματς να γυρίσει στο τέλος. Σε ρηχά νερά έμειναν τα αδέρφια Γρηγόρης και Γιάννης Ζεστός (6π), ενώ ο Σταμούλης (8π) ήταν ο δεύτερος πιο παραγωγικός στο σκοράρισμα.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Παπάδου Γέρας είναι συνεχείς ως την Κυριακή, αφού καλείται να αγωνιστεί κατά σειρά ΑΕ Καλλιθέα Ρόδου (23/6), ΠΑΣ Ίκαρο Ικαρίας (24/6) και Φανάρια Νάξου (25/6).