Έκανε το πρώτο βήμα ο Αίολος

13/03/2017 - 17:31 Τελευταία τροποποίηση στις 13/03/2017 - 17:54

Τη νίκη επί του πρωταθλητή Χίου πανηγύρισε ο Αίολος Μυτιλήνης, στην 1η Αγωνιστική των μπαράζ Αιγαίου για την ανάδειξη της ομάδας που θα εκπροσωπήσει την περιοχή μας στη συνέχεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος εφήβων.

Ο πρωταθλητής ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου επικράτησε του ΦΟ Βροντάδου με 74-58 στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο (14-15) και τον Αίολο μπροστά το ημίχρονο με +5 (37-32). Η τρίτη περίοδος δεν ανέδειξε κάποιο ιδιαίτερο προβάδισμα για μία από τις δύο ομάδες (57-54), αλλά στο τέταρτο και καθοριστικό 10λεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας, φτάνοντας στη νίκη με το εμφατικό 78-54.

Πλέον, η ομάδα της Μυτιλήνης θα ταξιδέψει στη Σάμο για το ματς με τον Πολυκράτη (16/3, 19:00), ενώ η αυλαία θα πέσει με τη συνάντηση ΦΟ Βροντάδου-Πολυκράτης (18/3, 16:00) στη Χίο.