Όλα στραβά κι ανάποδα για ΑΕΛΚ

16/05/2012 - 22:01 Τελευταία τροποποίηση στις 17/05/2012 - 11:35

Η 32η Αγωνιστική της Football League φανέρωσε με τον πιο γλαφυρό τρόπο γιατί η εντός έδρας γκέλα της ΑΕΛΚ κόντρα στην Αναγέννηση Γιαννιτσών θα είναι πιθανότατα ο καθοριστικότερος λόγος για τον οποίο οι Καλλονιάτες φαίνεται πως μένουν εκτός play off ανόδου.

Ο Πιερικός, με νέο προπονητή στον πάγκο του τον Σούλη Παπαδόπουλο, πέρασε θριαμβευτικά από το γήπεδο του Αγροτικού Αστέρα με γκολ των Κουτσοσπύρου (21') και Ρούσεφ (61') και διατήρησε έτσι το προβάδισμα του ενός βαθμού από την ομάδα της Καλλονής. Και με το πρόγραμμα που έχουν στα δύο τελευταία ματς οι Πιερείς (εντός με Φωκικό, εκτός με Ηρακλή Ψαχνών) μόνο αν αυτοκτονήσουν θα χάσουν την 6η προνομούχο θέση.

Τα νέα ήταν δυσάρεστα όμως και από τις Σέρρες, εκεί όπου ο Πανσερραϊκός υπέταξε το νικηφόρο σερί εννέα αγώνων της Παναχαϊκής (3-1) με γκολ των Μπανγκουρά (29', 70') και Σαλαμαστράκη (43'), συνεχίζοντας μαθηματικά να ελπίζει για το θαύμα. Στην ουσία όμως, απλώς δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο των Καλλονιατών, που καλούνται να πάρουν αποτέλεσμα μέσα στην Πάτρα την ερχόμενη αγωνιστική, από μια Παναχαϊκή που υπό άλλες προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι και αδιάφορη. Το γκολ των Πατρινών, που προηγήθηκαν, πέτυχε ο Ντίνας (19').

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 0-2 πήρε το τρίποντο της νίκης στην Επανομή ο Πανθρακικός επί της τοπικής Αναγέννησης, χάρη στα τέρματα που σημείωσαν στο β' ημίχρονο οι Γονιάδης (68') και Σουλτανίδης (89').

Από το πρώτο 45λεπτο "καθάρισε" τη νίκη στα Ψαχνά ο Ηρακλής απέναντι στο Βύζαντα Μεγάρων, με γκολ των Ποκόνγκ (8'), Σέγκου (30' πεν.) και Σανόκο (37'). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λίτση (43').

Στην Άμφισσα, ο Φωκικός τα πήγε περίφημα για ένα ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα απέναντι στη Βέροια με γκολ του Κωστόπουλου (2'). Όμως η "Βασίλισσα του Βορρά" ανέκαμψε στην επανάληψη, ισοφάρισε αρχικά με σκόρερ τον Ντιέ (50') και πήρε τη νίκη με γκολ του Ολισαντέμπε (80') λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Στα Γιαννιτσά τέλος, η τοπική Αναγέννηση έκαμψε την αντίσταση του αδιάφορου βαθμολογικά Πλατανιά χάρη στα γκολ των Ιορδανίδη (11') και Στεφανίδη (62'). Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Μαρκάκης (59').

Χωρίς να ιδρώσουν πήραν τους βαθμούς της νίκης η ΑΕΛΚ κόντρα στο Διαγόρα (3-0αα) και η Καλλιθέα απέναντι στον Εθνικό Αστέρα (0-3αα).

Η αυλαία της 32ης Αγωνιστικής έπεσε με την αναμέτρηση μεταξύ Θρασύβουλου και Λάρισας, που έληξε ισόπαλη (1-1).

Τα αποτελέσματα

Αγροτικός Αστέρας - Πιερικός 0-2
(21' Κουτσοσπύρος, 61' Ρούσεφ)

Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 3-1
(29', 70' Μπανγκουρά, 43' Σαλαμαστράκης  - 19' Ντίνας)

Αναγέννηση Επανομής - Πανθρακικός 0-2
(68' Γονιάδης, 89' Σουλτανίδης )

Ηρακλής Ψαχνών - Βύζας Μεγάρων 3-0
(8' Ποκόνγκ, 30' πεν. Σέγκος, 37' Σανόκο)

Φωκικός - Βέροια 1-2
(2' Κωστόπουλος - 50' Ντιέ, 80' Ολισαντέμπε)

Αναγέννηση Γιαννιτσών - Πλατανιάς 2-1
(11' Ιορδανίδης, 62' Στεφανίδης - 59' Μαρκάκης)

* Από την Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί 5 βαθμοί για την υπόθεση των στημένων αγώνων και από τον Εθνικό Αστέρα 8 βαθμοί

** Η κατάπτωση της εγγυητικής του Διαγόρα κατοχυρώνει τα ματς υπέρ των αντιπάλων του με σκορ 3-0 άνευ αγώνος