Αγωνιστική των... εκπλήξεων!

15/10/2012 - 21:02 Τελευταία τροποποίηση στις 15/10/2012 - 21:15

Τα πάνω κάτω ήρθαν στην 5η Αγωνιστική της Football League, με τους πρωτοπόρους να χάνουν βαθμούς και τέσσερις ομάδεα να συγκατοικούν στην κορυφή.

Σπουδαία νίκη πήρε η ΑΕ Λάρισα μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού (0-1), συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της.

H AEΛΚ γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Νίκη Βόλου (0-2), όμως και ο Πανσερραϊκός υποχρεώθηκε να γυρίσει χωρίς βαθμό από τα Γιαννιτσά, κόντρα στην τοπική Αναγέννηση (1-0).

Ολυμπιακός Βόλου και Καλλιθέα αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1), σε ένα επεισοδιακό ματς το οποίο διακόπηκε τρεις φορές στο Α' ημίχρονο. Η Καβάλα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της απέναντι στο Θρασύβουλο, μένοντας στην ισοπαλία (1-1).

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν επίσης Απόλλων Σμύρνης και Ηρακλής Ψαχνών (0-0), ενώ ο Εθνικός Γαζώρου ήταν καταιγιστικός απέναντι στο Φωκικό (4-0).

Χθές, την πρώτη της νίκη στη φετινή Football League πέτυχε η Παναχαϊκή, επικρατώντας του Βύζαντα Μεγάρων με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Βελέτη (0-1) και οι Πατρινοί έφεραν... τούμπα το ματς με γκολ των Μπρέσκα (46') και Ολίσε (92').

Στην Κατερίνη, ο Πιερικός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον Εργοτέλη, ο οποίος προηγήθηκε με γκολ του Ζαχόρα (23'). Όμως στο 54' ο Γιοβάνοβιτς αποβλήθηκε για τους Κρητικούς και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με γκολ του Γιαζιτζόγλου, ένα λεπτό αργότερα.