Πήρε φωτιά η κορυφή!

15/05/2013 - 21:26

olympiakos_volos_panigyriko1Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και το πρωτάθλημα της Football League πήρε "φωτιά" μετά και τα αποτελέσματα της 39ης Αγωνιστικής.

Ο πρωτοπόρος Απόλλωνας Σμύρνης ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου στην Ριζούπολη και μπορεί να παρέμεινε στην πρώτη θέση με 70 βαθμούς, αλλά αισθάνεται "καυτή" την ανάσα του Ηρακλή. Ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις του αγώνα έχασε και πέναλτι με τον Κατσίκη, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου με το "τρίποντο" που πήρε έφτασε στους 66 βαθμούς.

Ο Ηρακλής από την πλευρά του νίκησε εύκολα με 3-1 στην Επανομή την τοπική Αναγέννηση και είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 68 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Εργοτέλη (67) ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Γαζώρου στο Παγκρήτιο.

Από εκεί και πέρα, εκτός από τον Ολυμπιακό Βόλου, τρεις ακόμη ομάδες έχουν 66 βαθμούς. Αυτές είναι ο Παναιτωλικός (1-0 τον Ηρακλή Ψαχνών), η ΑΕΛ Καλλονής (3-1 τον Πανσερραϊκό) και η Νίκη Βόλου (2-0 τον Θρασύβουλο). Η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 τον Βύζα Μεγάρων σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με συνθήματα κατά του μεγαλομετόχου Κωστή Πηλαδάκη και είσοδο φιλάθλων για πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ με 3-1 επικράτησε η Αναγέννηση Γιαννιτσών του Πιερικού.

Ισόπαλα έληξαν τα ματς Δόξα Δράμας-Φωκικός (1-1) και Καλλιθέα-Καβάλα (2-2), ενώ η Παναχαϊκή είχε το αγωνιστικό της ρεπό.

39η Αγωνιστική (15/5, 17:00)
Αναγέννηση Επανομής - Ηρακλής 1-3
Εργοτέλης - Εθνικός Γαζώρου 1-0
Δόξα Δράμας - Φωκικός 1-1
Νίκη Βόλου - Θρασύβουλος 2-0
ΑΕΛ - Βύζας Μεγάρων 1-0
Καλλιθέα - Καβάλα 2-2
Πανσερραϊκός - ΑΕΛΚ 1-3