Το πιο γλυκό, το πιο μάγκικο! [vids]

21/05/2017 - 19:47

Ο Διαγόρας κατέκτησε το πρωτάθλημα Λέσβου για 5η φορά στην ιστορία του, όμως αναμφίβολα ο συγκεκριμένος τίτλος ήταν ο πιο γλυκός όλων και σίγουρα ο πιο μάγκικος, αφού η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά στα Playoffs, ανακάμπτοντας μετά τους χαμένους βαθμούς στις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, που της στέρησαν την πρωτοπορία και την ανάγκασαν να ξεκινήσει με -4 βαθμούς από την κορυφή των Playoffs.

Με το 5ο του πρωτάθλημα, ο Διαγόρας έπιασε τον ιστορικό Άτλαντα Μυτιλήνης στην 5η θέση του ειδικού πίνακα πρωταθλητών Λέσβου, με 5 τρόπαια, σε συνολικά 69 διοργανώσεις της ΕΠΣ Λέσβου από την ποδοσφαιρική σεζόν 1948-49 ως σήμερα.

Εφόσον η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κερδίσει και στους διπλούς τελικούς τον πρωταθλητή Λήμνου Κεραυνό Αγίου Δημητρίου, θα προβιβαστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Γ' Εθνική. Η μεγαλύτερη ως τώρα επιτυχία του Διαγόρα ήταν η παρουσία του στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα, άλλοτε Δ' Εθνική.