Νίκες στο φινάλε για Φίλια και Αναγέννηση Γέρας

13/04/2024 - 19:55 Τελευταία τροποποίηση στις 14/04/2024 - 12:11

Με νίκες έκλεισαν τις φετινές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α ΕΠΣ Λέσβου η Αναγέννηση Γέρας και η Φίλια.

Στο γήπεδο της Φίλιας η τοπική ομάδα επιβλήθηκε με σκορ 4-1 απέναντι στον Ανδρονικά Παρακοίλων. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Γιώργο Σαμπάνη, όμως η Φίλια ισοφάρισε άμεσα με τον Κρητικό. Στο 48' ο Σιμόνι έκανε την ανατροπή 2-1, στο 55' έγινε το 3-1 από τον Ρομέο Ντερβίσι και στο 62' το τελικό 4-1 με πέναλτι που εκτέλεσε ο Απορέλλης. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι στο 5ο λεπτό με τον Καπταγιάννη.

Η Αναγέννηση Γέρας έκλεισε νικηφόρα το πρωτάθλημα με σκορ 5-2 κόντρα στον Κεραυνό. Η ομάδα του Αφάλωνα προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με τον Μπεζίου Αμπελχανί. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 28' με τον Στρατή Χατζηκλειδαρά. Ο Γιαννίκος στο 49' σημείωσε το 2-1 και στο 63' ο Καραγιάννης το 3-1. Ο Μπάμπης Βαξεβάνης έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, μειώνοντας 3-2 δέκα λεπτά αργότερα, όμως ο Γιώργος Μανούσος μέσα σε δύο λεπτά 75' και 77' αντίστοιχα με δύο γκολ καθάρισε την υπόθεση νίκης. Το δεύτερο γκολ μάλιστα ο Μανούσος το πέτυχε με εκπληκτικό ανάποδο «ψαλιδάκι».