Σαρωτικοί Αιγέας, Διαγόρας, ισοπαλία στα Λουτρά

18/09/2016 - 19:57 Τελευταία τροποποίηση στις 20/09/2016 - 20:18

Το δύο στα δύο πέτυχε ο Αιγέας Πλωμαρίου, που οδηγεί την κούρσα στον όμιλό του, επικρατώντας με το ευρύ 6-0 του Πολιχνίτου. Εντυπωσιακός και ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, που νίκησε με το εντυπωσιακό 7-1 τον Αχιλλέα Πέτρας. Τις νίκες του ζευγάρωσε και ο Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους, επί του Απόλλωνα Δαφίων (2-1). Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η ισοπαλία στα Λουτρά μεταξύ Αετού και Βύρωνα Μόριας (1-1).

Αιγέας Πλωμαρίου-Πολιχνίτος 6-0 (4-0)
Λυρής, Βασιλακάκης, Μέστρος - "Μιχαλέλλειο" Πλωμαρίου
Παρατηρητής αγώνα: Πετρέλλης

Ο Αιγέας ήταν κυρίαρχος στο "Μιχαλέλλειο" κόντρα στον Πολιχνίτο, φεύγοντας νικητής με το ευρύ 6-0. Η ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη ήταν ανώτερη και προηγήθηκε με 4-0 στο ημίχρονο. Ο Ρενάτο σημείωσε χατ τρικ (2', 4' και 37'), ενώ ο Άνταμ Γκουνλού σκόραρε ένα ακόμα (42') πριν την ανάπαυλα. Στα μισά της επανάληψης, ο Αγιακάτσικας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (70') ο Γκανέζος Άνταμ για την ομάδα του Πλωμαρίου.

Φίλια-Αρίων Παλαιοκήπου 3-1 (0-0)
Βουλγαρέλλης, Οικονόμου, Σαρρής - Γήπεδο Φίλιας
Παρατηρητής αγώνα: Σταυρινός

Η Φίλια πήρε την πρώτη της νίκη στο Κύπελλο Λέσβου, νικώντας τον Αρίωνα Παλαιοκήπου (3-1). Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 47ο λεπτό, στην πρώτη τους καλή ευκαιρία στο ματς. Αυτό το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους, που στο 55ο λεπτό ισοφάρισε με τον Κατσιάνο, έπειτα από ασίστ του Παπαγεωργίου. Λίγο αργότερα ο Κατσιάνος κέρδισε πέναλτι (67'), το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χιώτης. Στο 81' ο Καλούλι "χόρεψε" την αντίπαλη άμυνα, προσφέροντας έτοιμο γκολ στον Φουστέλλη, που πέτυχε το 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Καλούλι.

Βαθμολογία - 2ος Όμιλος Β. Γκολ
1. Αιγέας Πλωμαρίου 6 10-0
2. Πολιχνίτος 3 5-8
3. Φίλια 3 5-6
4. Αρίων Παλαιοκήπου 0 1-7

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Αχιλλέας Πέτρας 7-1 (5-0)
Λέκκας, Πατσατζής, Πούλος - Γήπεδο Αγίας Παρασκευής
Παρατηρητής αγώνα: Καλλίας

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς ο Διαγόρας, επικρατώντας του Αχιλλέα Πέτρας στην Αγία Παρασκευή με το εντυπωσιακό 7-1! Οι γηπεδούχοι του Στρατή Αλεξίου προηγήθηκαν με 5-0 στο ημίχρονο και δε δυσκολεύτηκαν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στην επανάληψη. Καρέ σημείωσε ο Μαλακός, με τέσσερα γκολ, ενώ τα άλλα τρία τέρματα πέτυχαν οι Δελόλμας, Κόμβος και Σέχι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Πάντα σε 5-1.

Βαθμολογία - 3ος Όμιλος Β. Γκολ
1. Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 6 14-1
2. Μεσότοπος 6 6-3
3. Αχιλλέας Πέτρας 0 3-10
4. Βασιλικά 0 1-10

Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους-Απόλλων Δαφίων 2-1 (0-0)
Δουκάκης, Παράσχου, Γάκος - Γήπεδο Κάτω Τρίτους
Παρατηρητής αγώνα: Ψαρρόπουλος

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στο Κάτω Τρίτος, με τον τοπικό Αλκιβιάδη να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-1 επί του Απόλλωνα Δαφίων. Μια αποβολή των φιλοξενούμενων στην επανάληψη έμελλε να αλλάξει τη ροή του ματς, με τον Αλκιβιάδη να εκμεταλλεύεται την αριθμητική του υπεροχή και με δύο γκολ των Ζήση και Μ. Ανήφορου να πάρει προβάδισμα. Παρά την εις βάρος τους κατάσταση, οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Δαφίων μείωσαν λίγο πριν το τέλος με τον Μαρμάρου, αλλά δεν κατόρθωσαν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας, αφού οι ευκαιρίες τους δεν μετουσιώθηκαν σε δεύτερο γκολ.

Παρατηρητής αγώνα: Τσαγκάρης

Δίκαιη μοιρασιά στα Λουτρά, με τον Αετό να ξεκινά δυνατά και να προηγείται με τον Κροτσίδα (25'), έχοντας και δοκάρι με τον Καβαλίκα λίγο αργότερα, αλλά και μια καλή κεφαλιά με τον Κουκέλλη. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, δημιουργώντας τις δικές τους ευκαιρίες και μάλιστα στην επανάληψη έκαναν το 1-1 με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάστου. Μάλιστα είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Π. Βουργουτζή. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, που θα τους χάριζε και τη νίκη, αλλά στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Ορφέας Κεραμειών-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 0-2 (0-1)
Συβρής, Φαναρτζής, Τσογγάρη - Ενωσιακό Γήπεδο Θερμής
Παρατηρητής αγώνα: Πηγάσης

Καλύτερη η Προοδευτική Σκ. Καλλονής έφυγε νικήτρια από το Ενωσιακό Γήπεδο Θερμής, επικρατώντας του Ορφέα Κεραμειών με σκορ 0-2. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, ανοίγοντας το σκορ με τον Γιαννακό και "κλειδώνοντας" τη νίκη τους με τον Κοτσιανίτη.