Πήρε το ντέρμπι ο Εθνικός!

13/12/2010 - 11:09 Τελευταία τροποποίηση στις 13/12/2010 - 13:17

Με νικήτη τον Εθνικό ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Θέρμης, αφού οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Παλλεσβιακού με 3-2 και διεύρυναν τη διαφορά τους στην κορυφή του Α' Ομίλου. Ο Αχιλλέας Πέτρας από την άλλη, συνέχισε νικηφόρα την προέλασή του στο Β' Όμιλο, επικρατώνταε των Βασιλικών με 1-2.

Εθνικός Θερμής - Παλλεσβιακός 3-2

Όμορφο θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο Ενωσιακό της Θερμής, με τον Εθνικό να παίρνει το τρίποντο της νίκης και να αποσπάται στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Γονιδέλλη, ενώ για τον "Παλλέ" σκόραρε ο Μωραΐτης. Στην επανάληψη, ο Εθνικός πέτυχε και τρίτο γκολ, ξανά με τον Γονιδέλλη που έκανε χατ τρικ. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Καρακλά ήταν να μειώσει στο φινάλε με σκόρερ τον Τσιμπούκη. Η ομάδα της Θερμής τέλειωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του σκόρερ της, Γονιδέλλη,, που έγινε πρωταγωνιστής από κάθε άποψη...

Βασιλικά - Αχιλλέας Πέτρας 1-2

Ο Αχιλλέας, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, πήρε τελικά το τρίποντο της νίκης, επικρατώντας των Βασιλικών με σκορ 1-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκόρερ τον Ψαρρό. Όμως στην επανάληψη, ο Αχιλλέας έκανε την ανατροπή και με γκολ των Τατά και Ευσταθόπουλου, πήρε τους βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τους Ντούμα και Αράπογλου. Βασιλικά και Αχιλλέας τέλειωσαν το ματς με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκαν οι Κατρακάζας και Στρ. Γρούβας, αντίστοιχα.

Μεσότοπος - Καραβαγγέλης Στύψης 1-3

Ακόμα μια ανατροπή σημειώθηκε στη Β΄Κατηγορία, αυτή τη φορά στο Μεσότοπο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με σκόρερ τον Βασίλα, όμως στο Β' Ημίχρονο δέχθηκαν τρία γκολ, από τους Γελαγώτης (2) και Τσισφίκης, που διαμόρφωσαν το τελικό 1-3. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Μεσότοπος, λόγω αποβολής του Βουδούρη.

Ποσειδών Περάματος - Ερμής Παμφίλων 0-3

Στις νίκες επέστρεψε ο Ερμής Παμφίλων, που πέρασε άνετα από το Πέραμα κόντρα στον τοπικό Ποσειδώνα με σκορ 0-3. Τα γκολ για την ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη πέτυχαν οι Παπαδημητρίου και Βούρος (2), ενώ δοκάρι για τους γηπεδούχους είχε ο Σαρηγιάννης.

Ανδρονικάς Παρακοίλων - Ταξιάρχης Μανταμάδου 4-3

Γκολ και θέαμα προσέφεραν στα Παράκοιλα, Ανδρονικάς και Ταξιάρχης, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 4-3. Τα γκολ για την ομάδα του Ανδρονικά πέτυχαν ο Σπύρος Βαχαράκης με χατ τρικ και ο Μπάρδης, ενώ για την ομάδα του Μανταμάδου σκόραραν οι Φινδανής (2) και Τσομπανέλλης.

Άναξος - Παπανικολής Ερεσού 1-6

Την τρίτη ανατροπή της αγωνιστικής πραγματοποίησε ο Παπανικολής μέσα στην Άναξο, νικώντας με 1-6 αν και στο ημίχρονο έχανε με 1-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Καραλίδης, όμως ο Παπανικολής ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη και με γκολ των Τσίλια (2), Τσαβδάρη (2), Κοντέλου και Φιλλίπου έφτασε στο εμφατικό 1-6, που του χάρισε τους βαθμούς της νίκης.

Αναγέννηση Αγιάσου - Αρίων Παλαιοκήπου 1-3

Ο Αρίωνας πέρασε νικηφόρα μέσα από το Ίππειος, όπου αντιμετώπισε την Αναγέννηση Αγιάσου, με τον κοντάκα να του δίνει το προβάδισμα στο ημίχρονο, τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει δεύτερο γκολ στην επανάληψη και τον Ρετζίνο να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του Παλαιόκηπου. Οι Αγιασώτες σκόραραν με τον Χρυσάφη και τέλειωσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολών των Ξαφέλλη και Στόϊκου.

Έφηβος Παμφίλων - Αστέρας Ιππείου 1-4

Ρεβάνς για την ήττα μέσα στο Ίππειος πήρε ο Αστέρας, που κέρδισε τον Έφηβο μέσα στα Πάμφιλα με σκορ 1-4. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με τον Σαμοθρακή, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη. Τα άλλα τέρματα του Αστέρα σημείωσαν οι Βερβέρης και Γιοβάνης. Το γκολ της τιμής για τον Έφηβο πέτυχε ο Μαραγκός. Η ομάδα του Ιππείου είχε και δοκάρι με τον Σαμοθρακή.

Αίας Μυτιλήνης - Λιονταράκια 0-3

Σε ένα ματς χωρίς γκολ στο Α' Ημίχρονο, τα Λιονταράκια κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην επανάληψη με άνετο σκόρ 0-3. Σκόρερ για την ομάδα του Λάκη Σπανού ήταν οι Ζαφειρίου, Χατζηδιαμαντής και Κουτσιανίτης.

Ατρόμητος Ανεμώτιας - Μακαρέας 4-1

Με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται εξ' ολοκλήρου στο Α' Ημίχρονο, Ατρόμητος Ανεμώτιας και Μακαρέας έσβησαν τις μηχανές στην επανάληψη, αφού το ματς με το σκορ στο 4-1 είχε κριθεί. Σκόρερ για την ομάδα της Ανεμώτιας οι Μηνάς, Σοφιανός (2) και Λασκαρίδης, ενώ για τους φιλοξενολυμενους γκολ πέτυχε ο Κουλουδής.