Δια πυρός και σιδήρου ο Αχιλλέας Πέτρας

15/01/2011 - 19:29 Τελευταία τροποποίηση στις 15/01/2011 - 22:50

Έστω και δύσκολα, ο Αχιλλέας λύγισε τον Καραβαγγέλη και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ερμής νίκησε τον προβληματικό για μία ακόμη αγωνιστική Παλλεσβιακό, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η μεγάλη νίκη του Ατρομήτου Ανεμώτιας επί της Ανάξου με 4-2.

Αίας Μυτιλήνης-Έφηβος Παμφίλων 5-0

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η αναμέτρηση στα ΤΕΛ, ανάμεσα σε Αίαντα Μυτιλήνης και Έφηβο. Οι γηπεδούχοι προηγούμενοι με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον αποδεκατισμένο από τις απουσίες Έφηβο και κέρδισαν με το τελικό 5-0, με το Σαμαρά να πετυχαίνει χατ τρικ και τους Τσούρο και Χορταριά να βρίσκουν και αυτοί δίχτυα.

Αχιλλέας Πέτρας-Καραβαγγέλης Στύψης 1-0

Σκούρα τα βρήκε ο Αχιλλέας με αντίπαλο τον Καραβαγγέλη αλλά τελικά πήρε την πολυπόθητη νίκη με γκολ του Τσαϊρη. Ο Καραβαγγέλης αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, αλλά η αποβολή του Φίλη δεν του έδωσε το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ατρόμητος Ανεμώτιας-Άναξος 4-2

Μεγάλη νίκη σε ένα χορταστικό παιχνίδι, πήρε ο Ατρόμητος Ανεμώτιας που λύγισε την Άναξο με 4-2. Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1 και να καταφέρνουν να επικρατούν τελικά στο τέλος, παρά την αντεπίθεση της Ανάξου. Δύο γκολ πέτυχε ο Κ. Λασκαρίδης και ένα ο Ιντζές ενώ το τέταρτο τέρμα του Ατρομήτου, μπήκε με αυτογκόλ.Για την Άναξο τα δύο γκολ του Ορφανίδη δεν ήταν αρκετά.

Βασιλικά-Ταξιάρχης Μανταμάδου 6-1

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι ανάμεσα σε Βασιλικά και Ταξιάρχη. Οι γηπεδούχοι ήταν συντριπτικοί και έφτασαν με γκολ των Ντούμα (2), Αλεξίου (2), Ψαρρού και Αράπογλου στο εμφατικό 6-1. Το γκολ της τιμής για τον Ταξιάρχη πέτυχε ο Δρακούλης.

Μεσότοπος-Ανδρονικάς Παρακοίλων 0-2

Σπουδαίο διπλό μέσα στο Μεσότοπο πήρε ο Ανδρονικάς, χάρις σε γκολ που πέτυχαν –ένα σε κάθε ημίχρονο- οι Δ.Κουτλής και Σ. Βαχαράκης.

Ερμής Παμφίλων-Παλλεσβιακός 2-0

Ο Ερμής συνήλθε μετά την ήττα στο τοπικό ντέρμπι από τον Έφηβο και πήρε σπουδαίο τρίποντο απέναντι στον προβληματικό Παλλεσβιακό τις τελευταίες δύο αγωνιστικές. Ο Μυρογιάννης που έκανε τον παίκτη-προπονητή –σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες- και ο Χαλακατέβας, χάρισαν με τα τέρματά τους, τη μεγάλη αυτή νίκη για τηνομάδα των Παμφίλων.

Β' Κατηγορία

13η Αγωνιστική

Β1 Όμιλος
Αίας Μυτιλήνης - Έφηβος Παμφίλων 5-0
Ερμής Παμφίλων - Παλλεσβιακός 2-0
Εθνικός Θερμής - Αναγέννηση Αγιασου (δε διεξήχθη)
Ποσειδών Περάματος - Αρίων Παλαιοκήπου (16/1, 11:00)
Αστέρας Ιππείου - Λιονταράκια (16/1, 11:00)

Β2 Όμιλος
Ατρόμητος Ανεμώτιας - Άναξος 4-2
Βασιλικά - Ταξιάρχης Μανταμάδου 6-1
Αχιλλέας Πέτρας - Καραβαγγέλης Στύψης 1-0
Μεσότοπος - Ανδρονικάς 0-2
Παπανικολής-Μακαρέας (16/1, 11:00)

(Αναλυτικό ρεπορτάζ με τους σκόρερ, αργότερα)

* Έχουν ένα ματς λιγότερο
** Αναγέννηση Αγιάσου και Ποσειδών Περάματος έχουν από ένα μηδενισμό και δύο αγώνες λιγότερους