Πήρε προβάδισμα ο Αστέρας Ιππείου

16/01/2011 - 15:26 Τελευταία τροποποίηση στις 16/01/2011 - 16:06

Με τη διεξαγωγή τριών αγώνων, δύο στο Β1 όμιλο και ενός στο Β2, ολοκληρώθηκε η 13η Αγωνιστική της Β' Κατηγορίας με μοναδική εξαίρεση τον αγώνα ανάμεσα σε Εθνικό Θερμής και Αναγέννηση Αγιάσου, με τους φιλοξενούμενους να μην προσέρχονται με ικανοποιητικό αριθμό παικτών στο Ενωσιακό Γήπεδο και ως εκ τούτου να χάνουν το ματς άνευ αγώνος, με την ΕΠΣΛ τις επόμενες ημέρες να κατακυρώνει και τυπικά τον αγώνα υπέρ των γηπεδούχων.

Στα αξιοσημείωτα της σημερινής ημέρας, η νίκη του Ποσειδώνα επί του Αρίωνα Παλαιοκήπου μέσα στο Πέραμα (4-2), καθώς επίσης και οι τρεις βαθμοί που κατέκτησε ο Αστέρας Ιππείου απέναντι στα Λιονταράκια (1-0), πέρνωντας έτσι μεγάλο προβάδισμα για την 5η θέση. Στο άλλο όμιλο, ο Παπανικολής αν και δυσκολεύτηκε, τελικά κέρδισε τον Μακαρέα στην Ερεσό (3-2).

Αστέρας Ιππείου - Λιονταράκια 1-0

Ένα γκολ του Σαμοθρακή στο πρώτο ημίχρονο έκρινε την αναμέτρηση, ανάμεσα στον Αστέρα Ιππείου και τα Λιονταράκια, που είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον στη μάχη για την είσοδο στην προνομιούχο πεντάδα του Β1 ομίλου, που οδηγεί στη Β' Φάση του πρωταθλήματος. Πλέον η ομάδα του Ιππείου έφτασε του 22β., αφήνοντας τα Λιονταράκια στους 18β.

Ποσειδών Περάματος - Αρίων Παλαιοκήπου 4-2

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα του Περάματος, που κέρδισε με το ενυπωσιακό 4-2 τον τρίτο στη βαθμολογία Αρίωνα Παλαιοκήπου. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2, όμως στην επανάληψη ο Ποσειδώνας κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Γκίκας, Λαλεγιάννης, Γονιδέλλης, και Λούπος, ενώ για την ομάδα του Παλαιόκηπου σκόραραν οι Κορούνης και Κιντάκας.

Παπανικολής Ερεσού-Μακαρέας Άγρας 3-2

Η ομάδα της Ερεσού αν και δυσκολεύτηκε, πήρε τελικά το τρίποντο απέναντι στον Μακαρέα. Οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-2, σκόραραν με τους Μερζίκης, Τσαλδάρης και Βουτσιώτης, ενώ για τον Μακαρέα γκολ πέτυχαν οι Κουλουδής και Μερζίκης (αυτογκόλ). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πατσανά.

Ερμής Παμφίλων-Παλλεσβιακός 2-0
Εθνικός Θερμής-Αναγέννηση Αγιάσου (δε διεξήχθη)

** Έχει ένα μηδενισμό και ένα ματς λιγότερο
** Αναγέννηση Αγιάσου και Ποσειδών Περάματος έχουν από ένα μηδενισμό και δύο αγώνες λιγότερους