Τα Λιονταράκια φρέναραν τον Εθνικό!

30/01/2011 - 16:05 Τελευταία τροποποίηση στις 31/01/2011 - 15:51

Με τα Λιονταράκια να κάνουν τη νίκη της αγωνιστικής, σταματώντας το νικηφόρο σερί του Εθνικού με ένα γκολ του Κίστα και την ίδια ώεα τον Παλλεσβιακό με το άνετο πέρασμά του από το Ίππειος, να μειώνει τη διαφορά, ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική. Μία αγωνιστική που επιφύλαξε πολλά γκολ αλλά και ανατροπές.

Αίας Μυτιλήνης-Ερμής 0-1

Ο Βασιλέλλης άνοιξε το σκορ στο ημίχρονο για την ομάδα των Παμφίλων στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής και φάνηκε πως ήταν αρκετό. Ο Αίας πίεσε στην επανάληψη αλλά δεν άλλαξε τίποτα, με τον Ερμή να προσθέτει άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο στη βαθμολογία του.

Αναγέννηση-Παλλεσβιακός 1-4

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ο Παλλεσβιακός πέρασε άνετα από το Ίππειος επικρατώντας με 1-4 της Αναγέννησης Αγιάσου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο και απλούστευσαν τα πράγματα. Ο Καρανίκας πέτυχε δύο γκολ για τον «Παλλέ», ενώ τα άλλα δύο τα έβαλαν ο Τσιμπούκης και ο Χριστοδούλου. Για την Αγιάσο, μείωσε ο Χατζέλλης.

Αστέρας Ιππείου-Ποσειδώνας 3-1

Με δύο γκολ του Σαμοθρακή στην επανάληψη, ο Αστέρας κατάφερε να λυγίσει με 3-1 τον Ποσειδώνα. Άλλο ένα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Καρτάλης με το γκολ που πέτυχε ο Γονιδέλλης για τον Ποσειδώνα να μην είναι αρκετό για να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Έφηβος-Αρίων Παλαιοκήπου 1-0

Ένα γκολ του Πινάκη ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση στα Πάμφιλα. Ο Έφηβος άνοιξε το σκορ στην επανάληψη και πήρε άλλη μία σημαντική για τη συνέχεια νίκη στο πρωτάθλημα.

Εθνικός-Λιονταράκια 0-1

Στο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Εθνικός σκόνταψε απέναντι στα μαχητικά Λιονταράκια, που στην επανάληψη πίστεψαν στη νίκη και επιβραβεύτηκαν χάρις στο γκολ του Κίστα. Ο Εθνικός μετά από ένα μεγάλο νικηφόρο σερί, ηττήθηκε αλλά παραμένει ακόμη με διαφορά ασφαλείας μπροστά από τον Παλλεσβιακό. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με τον Εθνικό να έχει δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες και τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Αξή και Χατζηδιαμαντή.

Ατρόμητος Αν.-Αχιλλέας 0-3

Δε σταμάτησε ούτε στην Ανεμώτια ο Αχιλλέας που με ηγέτη τον Ευσταθόπουλο που σκόραρε δις, πήρε μία ακόμη σημαντική νίκη. Το τρίτο γκολ του Αχιλλέα πέτυχε ο Γρούβας, αφήνοντας 13 βαθμούς πια πίσω, το δεύτερο Ατρόμητο.

Παπανικολής-Βασιλικά 1-1

Ο Μιμής άνοιξε το σκορ για τα Βασιλικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Ερεσού αντέδρασε, πίεσε και δικαιώθηκε με το γκολ του Ζαγάρα, που ισοφάρισε το παιχνίδι.

Ανδρονικάς-Καραβαγέλλης 1-5

Απίστευτη εμφάνιση από την ομάδα της Στύψης, κόντρα στον Ανδρονικά. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και με πρόσωπο του αγώνα τον Πετριώτη που πέτυχε χατ τρικ, πήραν πιο άνετα απ΄ όσο θα περίμεναν τη νίκη. Το τελικό 1-5, διαμόρφωσαν οι Α. Γιατζιτζόγλου και ο Τσανταβάς, με τον Ανδρονικά να βρίσκεται στο παιχνίδι μόλις για 45 λεπτά, με γκολ του Παρδή.

Μεσότοπος-Μακαρέας 3-2

Πολύ όμορφο παιχνίδι στο Μεσότοπο, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, μετά από το δραματικό 3-2. Το ημίχρονο έληξε 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, έπειτα από γκολ που πέτυχαν ο Βασίλας και ο Ιωσηφέλλης (ΑΟΜ) και ο Δερεβίνης (Μακαρέας). Στο δεύτερο μέρος ο Τρυγώνης πέτυχε και τρίτο τέρμα για το Μεσότοπο, με το Μακαρέα να είναι πάντα στο παιχνίδι από το γκολ του Κουλουδή, αλλά να στέκεται άτυχος και να χάνει έστω και την ισοπαλία. Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους είχε ο Σαχτούρης.

Άναξος-Ταξιάρχης 2-4

Στην Πέτρα, ο Ταξιάρχης είχε κέφια και άλωσε την έδρα της Ανάξου με στυλ. Ο Νικόδημος Δρακούλης έβαλε μπροστά την ομάδα του στο πρώτο μέρος με δύο δικά του γκολ και στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον Ταξιάρχη που είχε ευκαιρίες (2 δοκάρια) να πετύχει κι άλλα τέρματα. Βαξεβανέλλης και Κουζιώνης πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ του Ταξιάρχη με τα γκολ των Καλατζή και Φιλιανού για την Άναξο απλά να διαμορφώνουν το τελικό 2-4.