Σκληρές μάχες για την πεντάδα!

07/02/2011 - 13:06 Τελευταία τροποποίηση στις 07/02/2011 - 20:53

Μπορεί ο Εθνικός Θερμής και ο Αχιλλέας Πέτρας να έχουν ξεφύγει στην κορυφή του πρώτου και του δεύτερου ομίλου αντίστοιχα, στη Β' Κατηγορία, ωστόσο οι μεγάλες μάχες δίνονται πιο χαμηλά, εκεί όπου οι ομάδες διεκδικούν την είσοδό τους στην προνομιούχο πρώτη πεντάδα κάθε ομίλου και τη συμμετοχή τους δηλαδή στον ενιαίο όμιλο της Β' Φάσης του πρωταθλήματος, που θα κρίνει και τα εισιτήρια της ανόδου.

Ποσειδών Περάματος-Εθνικός Θερμής 0-3 (0-2)

Η ομάδα της Θερμής δε δυσκολεύτηκε μέσα στο Πέραμα, με αντίπαλο τον τοπικό Ποσειδώνα και επικράτησε με το καθαρό 0-3. Δύο γκολ πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο Α' Ημίχρονο με τον Κατζανό, ενώ το τρίτο γκολ του Εθνικού σκόραρε ο... συνήθης ύποπτος Γονιδέλλης.

Αρίων Παλαιοκήπου-Παλλεσβιακός 1-1 (0-0)

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς στον Παλαιόκηπο, ανάμεσα στον Αρίωνα και τον Παλλεσβιακό, χάρη στα γκολ που πέτυχαν ο Ζαφείρης για τους γηπεδούχους και ο Καρανίκας για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Παλαιόκηπου τέλειωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κοντάκα, ενώ ο Κακαγιάννης είχε δοκάρι.

Αστέρας Ιππείου-Αίας Μυτιλήνης 2-1 (1-0)

Τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά και μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στη Β' Φάση του πρωταθλήματος, πήρε ο Αστέρας Ιππείου που κέρδισε τον Αίαντα Μυτιλήνης μς 2-1. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Σαμοθρακής, ενώ για την ομάδα της Μυτιλήνης σκόραρε ο Γκρέκας. Οι δύο ομάδες είχαν και από μια αποβολή, με τους Λημναίο και
Καλαϊτζίδη να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ερμής Παμφίλων-Αναγέννηση Αγιάσου 1-0 (1-0)

Με το φτωχό, πλην όμως εξίσου αποδοτικό 1-0, επικράτησε ο Ερμής της Αναγέννησης Αγιάσου, σε ματς που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο των Παμφίλων. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Βούρος.

Λιονταράκια-Έφηβος Παμφίλων 5-1 (1-1)

Ενα ημίχρονο άντεξε ο Έφηβος Παμφίλων στο γήπεδο της Θερμής, με αντίπαλο τα Λιονταράκια και μετά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Λάκη Σπανού.  οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζαφειρίου, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Στρατή Πατσόγλου. Στην επανάληψη, όμως ξανά ο Ζαφειρίου έδωσε προβάδισμα στα Λιονταράκια, για να ακολουθήσουν ακόμα τρία γκολ με τους Πιπερά, Λαμπράκη και Κίστα. Δοκάρι είχε για τους γηπεδούχους ο Τριλιανός.

Βασιλικά-Μεσότοπος 8-0 (5-0)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς η ομάδα των Βασιλικών, που ισοπέδωσε το Μεσότοπο με 8-0. Το Α' Ημίχρονο σταμάτησε  στα πέντε γκολ για τους γηπεδούχους, που πέτυχαν ακόμα τρία γκολ στην επανάληψη. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντούμας, που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ σκόρερ χρίσθηκαν επίσης οι Αράπογλου, Κ. Μιμής και Αγ. Μιμής. Δοκάρι για τα Βασιλικά είχαν οι Ντούμας και Αράπογλου.

Ταξιάρχης Μανταμάδου-Καραβαγγέλης Στύψης 1-3 (1-0)

Στο Μανταμάδο, ο Ταξιάρχης δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Καραβαγγέλη, με την ομάδα της Στύψης να παίρνει τη νίκη με σκορ 1-3. Παρά το ότι ο Ταξιάρχης προηγήθηκε στο ημίχρονο με γκολ του Φυντάνη, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με δύο γκολ του Πετριώτη, αλλά και ένα του Παπαχαρίση, ανέτρεψαν το σκορ. Το ματς είχε πολλά νεύρα και σημαδεύτηκε από τέσσερις αποβολές, δύο για κάθε όμαδα. Για τον Ταξιάρχη αποβλήθηκαν οι Φυντάνη και Νικ. Δρακούλης, ενώ για τον Καραβαγγέλη οι Ψαρρός και Γιατζιτζόγλου.

Μακαρέας-Άναξος 1-1 (0-0)

Σε ένα ματς που κρίθηκε στην επανάληψη, Μακαρέας και Άναξος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Το Α' Ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, ενώ στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Γιαννή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Καραλίδη.

Παπανικολής Ερεσού-Ατρόμητος Ανεμώτιας 0-2 (0-1)

Ήττα με 0-2 γνώρισε ο Παπανικολής στην Ερεσό από τον Ατρόμητο Ανεμώτιας, στο ντέρμπι του Β2 ομίλου, Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσε η ομάδα της Ανεμώτιας με τους Λασκαρίδη και Ιντζέ, καπαρώνοντας ουσιαστικά τη 2η θέση.

Αχιλλέας Πέτρας-Ανδρονικάς Παρακοίλων 6-0 (2-0)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Αχιλλέας επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 6-0 στην Πέτρα, του ανδρονικά Παρακοίλων. Ο Αχιλλέας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 χάρη στα γκολ του Απ. Γρούβα, διευρύνοντας το σκορ στην επανάληψη με ακόμα ένα γκολ του Απ. Γρούβα και τρία που σημείωσαν οι Νικόλοφ, Βελούτσος και Αντ.Τατάς.