Στην τελική ευθεία, πριν τη Β' Φάση

14/02/2011 - 08:42 Τελευταία τροποποίηση στις 14/02/2011 - 12:35

Μια στροφή πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου βρισκόμαστε πλέον στο πρωτάθλημα της Β' Κατηγορίας, με τις περισσότερες ομάδες που συνεχίζουν στη Β' Φάση να είναι πλέον γνωστές. Τα αποτελέσματα αυτής της αγωνιστικής ήταν φυσιολογικά, αν εξαιρέσει κανείς το "2" που πέτυχαν τα Λιονταράκια μέσα στην έδρα του Παλλεσβιακού, ο οποίος δείχνει τον τελευταίο καιρό να έχει χάσει τη φρεσκάδα του. Ανάλογο φαινόμενο παρατηρείται και στον Παπανικολή Ερεσού, που παραχώρησε ισοπαλία στο Μεσότοπο...

Ατρόμητος Ανεμώτιας-Ανδρονικάς Παρακοίλων 6-1

Άνετο απόγευμα πέρασε ο Ατρόμητος στην Ανεμώτια, επικρατώντας με 6-1 του Ανδρονικά. Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, ενώ στην επανάληψη, τα γκολ έπεφταν βροχή. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Ανεμώτιας, ο Χρ.Παπαδόπουλος που πέτυχε πέντε γκολ, ενώ σκόρερ χρίσθηκε και ο Στρ.Νησιώτης. για την ομάδα των Παρακοίλων, το γκολ της τιμής έβαλε ο Τουμπακάρης. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Στρ.Νησιώτη και Λασκαρίδη.

Παλλεσβιακός-Λιονταράκια 0-1

Με ένα γκολ που σημείωσε ο Παπαγιάννης, από το Α' Ημίχρονο, τα Λιονταράκια κατάφεραν να πάρουν το σημαντικό τρίποντο της νίκης κόντρα στον Παλλεσβιακό και παράλληλα, το ψυχολογικό πλεονέκτημα εν όψει της Β' Φάσης του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Γιαμουγιάννη.

Άναξος-Βασιλικά 0-6

Καθηλωτική εμφάνιση από τα Βασιλικά, που μπορεί στο πρώτο μέρος να προηγήθηκαν μόλις με 0-1, στην επανάληψη όμως  επήλθε καταιγισμός γκολ, για να διαμορφωθεί το τελικό 0-6. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Ντούμας, που πέτυχε χατ τρικ, Αράπογλου, Μαρμαλέκας και Παπαναστασίου. Η Άναξος αναγκάστηκε να αγωνιστεί με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής των Κ. Μαμή και Φραγκούλη.

Μεσότοπος-Παπανικολής Ερεσού 2-2

Παρά το ότι προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο, ο Παπανικολής δε γεύτηκε τη χαρά της νίκης, παραχωρώντας ισοπαλία στον ουραγό Μεσότοπο με σκορ 2-2. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τρυγώνης και Κουλουδής, ενώ για την ομάδα της Ερεσού σκόραραν οι Ζαζάρας και Τσίλιας. Το έργο του Παπανικολή έγινε δυσκολότερο, όταν έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολών των Πατσανά και Κοντέλου.

Εθνικός Θερμής-Αστέρας Ιππείου 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή, σε ακόμα ένα μας, τον Γονιδέλλη που πέτυχε χατ τρικ, ο Εθνικός Θερμής πήρε τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Ιππείου με σκορ 3-1. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, χάρη στα γκολ των Γονιδέλλη και Σαμοθρακή. Όμως στην επανάληψη, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θερμής έβαλε την προσωπική του σφραγίδα και με δύο επιπλέον γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκαν οι Πλιάκας (Εθνικός) και  Παράσχου (Αστέρας Ιππ.). Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Σαντορινιό.

Ταξιάρχης Μανταμάδου-Αχιλλέας Πέτρας 1-1

Σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, Ταξιάρχης και Αχιλλέας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο Β' Ημίχρονο. Η ομάδα του Μανταμάδου σκόραρε με τον Ψωμά, ενώ για τη φιλοξενούμενη ομάδα της Πέτρας, το γκολ πέτυχε ο Νικόλοφ. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, αν ο Στρ.Δρακούλης δε σημάδευε το δοκάρι του Αχιλλέα.

Καραβαγγέλης Στύψης-Μακαρέας Άγρας 5-1

Μπορεί ο Μακαρέας να προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-1, χάρη στο γκολ του Δρακούλη, στην επανάληψη όμως ο Καραβαγγέλης άστραωε και βρόντηκε, αποδεικνύοντας πως στη Στύψη, είναι το απόλυτο αφεντικό. Με γκολ των Πετριώτη (2), Πιτσούλη (2) και Γελαγώτη, ο Καραβαγγέλης έκανε το 0-1, 5-1 και πήρε παλικαρίσια το τρίποντο της νίκης. Δοκάρι για τους γηπεδούχους είχε ο Γιαζιζόγλου, ενώ ο Μακαρέας τέλειωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δρακούλη.

Αρίων Παλαιοκήπου - Ερμής Παμφίλων 0-3

Με πολύ καλή εμφάνιση, ο Ερμής πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αρίωνα στον Παλαιόκηπο, επικρατώντας με το καθαρό 0-3. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε πριν το ημίχρονο ο Λαμπράκης, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη, ενώ σκόρερ για τον Ερμή χρίσθηκε και ο Βασιλλέλης. Η ομάδα των Παμφίλων είχε και δοκάρι με τον
Βούρο. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ευριπιώτη.