Δέκα συνεχίζουν, οι υπόλοιποι διακοπές...

21/02/2011 - 13:31 Τελευταία τροποποίηση στις 21/02/2011 - 13:56

Γνωστές έγιναν πλέον οι 10 φιναλίστ της Β' Φάσης του πρωταθλήματος στη Β' Κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση και τους Β' Γύρου στην κανονική αγωνιστική περίοδο.

Στον Β1 Όμιλο δεν υπήρχε άγχος και αγωνία, με τους Εθνικό Θερμής, Παλλεσβιακό, Λιονταράκια, Αστέρα Ιππείου και Ερμή Παμφίλων να έχουν εξασφαλίσει το προνομιούχο εισιτήριο από την προηγούμενη αγωνιστική.

Στο Β2 Όμιλο όμως, τέσσερις ομάδες έδωσαν μάχη για το πέμπτο εισιτήριο. Τελικά, η Άναξος ήταν εκείνη που ευνοήθηκε από τα αποτελέσματα και θα ακολουθήσει στη Β' Φάση τους Αχιλλέα Πέτρας, Ατρόμητο Ανεμώτιας, Παπανικολή Ερεσού και Καραβαγγέλη Στύψης.

Τα Φύλλα Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής

Έφηβος Παμφίλων-Εθνικός Θερμής 0-4

Δεν αποτέλεσε σοβαρό εμπόδιο ο Έφηβος για τον Εθνικό, με την ομάδα της Θερμής να καθαρίζει την υπόθεση - νίκη από το Α' Ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 0-3, χάρη στα γκολ των Στρ. Κατζανού και Αξή. Στην επανάληψη, ο Καρβούνης πέτυχε το 0-4, που ήταν και το τελικό σκορ. Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Ισαλάρι, ενώ η ομάδα των Παμφίλων είχε δοκάρι με τον Νίκο Χάφτα.

Ανδρονικάς Παρακοίλων-Παπανικολής Ερεσού 3-1

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Ανδρονικάς επί του Παπανικολή, στο Γήπεδο των Παρακοίλων, χάρη στα γκολ των Σπ. Βαχαράκη, Μπαρδή και Τουμπακάρη. Το γκολ της τιμής για την ομάδα της Ερεσού σκόραρε ο Τσίλιας, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Μετζίκη.

Μακαρέας Άγρας-Αχιλλέας Πέτρας 1-5

Στην Άγρα, ο Μακαρέας δεν προβλημάτισε για μεγάλο χρονικό διάστημα τον πρωτοπόρο Αχιλλέα Πέτρας και το τελικό 1-5 αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Αν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-2 χάρη στα γκολ των Κουλουδή για τους γηπεδούχους και Νικόλοφ (2) για τους φιλοξενούμενους, στην επανάληψη, ο Αχιλλέας ανέβασε την απόδοσή του και  με γκολ των Ιγν.Τατά, Απ.Γρούβα και Ρεντόν πήρε μια ακόμα νίκη.

Αίας Μυτιλήνης-Αρίων Παλαιοκήπου 1-1

Μπορεί η ομάδα του Παλαιοκήπου να προηγήθηκε με 0-1, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ζαφείρης, ωστόσο ο Αίας Μυτιλήνης κατάφερε να αντιδράσει στο Β' Ημίχρονο και με σκόρερ τον Οικονομάκη να φέρει το ματς στα ίσα, αποσπώντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Ποσειδών Περάματος-Παλλεσβιακός 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς στο Πέραμα, ανάμεσα σε Ποσειδώνα και Παλλεσβιακό, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι, οι μεν γηπεδούχοι με τον Γονιδέλλη, οι δε φιλοξενούμενοι με τον Καρανίκα.

Λιονταράκια-Ερμής Παμφίλων 2-0

Στο Β' Ημίχρονο κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στα Λιονταράκι και τον Ερμή, με την ομάδα του Λάκη σπανού να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0, χάρη στα τέρματα που σημείωσε ο  Λαμπράκης (2). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βασιλέλλη.

Βασιλικά-Καραβαγγέλης 6-4

Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στα Βασιλικά, με την τοπική ομάδα να παίρνει μεγάλη νίκη απέναντι στον Κατραβαγγέλη Στύψης με σκορ 6-4. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0, χάρη στα γκολ των Χαρ.Αράπογλου και Ντούμας, όμως στην επανάληψη σημείωσαν ακόμα τέσσερα γκολ με τον Ντούμα να πετυχαίνει χατ τρικ και τον Αγγ.Μιμή να σκοράρει άλλα δύο. Η ομ΄δα της Στύψης προσπάθησε πολλάκις να μπει στο ματς, όμως ούτε το χατ τρικ του Πετριώτη, αλλά ούτε και το γκολ του Καράμανλη αποδείχθηκε αρκετό. Οι γηπεδούχλοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γ. Αράπογλου.

Άναξος-Μεσότοπος 4-3

Τη μεγάλη νίκη, που της χάρισε τη συμμετοχή στη Β' Φάση του πρωταθλήματος κατέκτησε η Άναξος, επικρατώντας του Μεσοτόπου με 4-3.Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2, χάρη στα γκολ των Καραλίδη και Δ. Βλουτή για την Άναξο και των Γ.Ιωσηφέλλη και Μ. Ιωσηφέλλη για το Μεσότοπο. Στην επανάληψη, ο Δ. Βουτής σκόραρε ακόμα δύο τέρματα, πετυχαίοντας χατ τρικ και δίνοντας τη νίκη στην μάδα του. Ο Ζουμπουλής μείωσε για τον Μεσότοπο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Χαλκιώτη.

Ατρόμητος Ανεμώτιας-Ταξιάρχης Μανταμάδου 6-2

Η ομάδα της Ανεμώτιας έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα του Ταξιάρχη, για πρόκριση στη Β' Φάση, νικώντας τον με 6-2. Αν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν μόλις 1-0, στην επανάληψη άνοιξαν οι ουρανοί των γκολ. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Λασκαρίδης, Παπαδόπουλος, Μηνάς (2) και Χονδρός, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Ψωμάς και Τσομπανέλλης.