Xάλκινη Κελεμένη στα 10.000μ βάδην!

11/07/2016 - 11:25

Δεν έχουν σταματημό οι επιτυχίες για τον κλασικό αθλητισμό της Λέσβου, αφού σε ακόμα ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στις κατηγορίες εφήβων - νεανίδων, κατακτήθηκε ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο.

Η Δέσποινα Κελεμένη, πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, έλαβε μέρος στα 10.000μ βάδην και παρά το γεγονός πως της είναι ουσιαστικά ένα άγνωστο αγώνισμα, κατάφερε να ανέβει στην 3η θέση του βάθρου, πετυχαίνοντας μάλιστα μια εντυπωσιακή επίδοση. Συγκεκριμένα, το 52:28.52 δεν είναι απλώς ένα ατομικό ρεκόρ, αλλά ταυτόχρονα και παλλεσβιακό ρεκόρ. Το προηγούμενο κρατούσε από το μακρινό 1993, όταν η Μαριάννα Γκάγκα της Ολυμπιάδας Μήθυμνας είχε σημειώσει 53:00.0!

Οι υπόλοιποι αθλητές μας, που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Η Μιχαέλα Φιάσκα ήταν στην 7η θέση των 3.000μ με φυσικά εμπόδια, πετυχαίνοντας χρόνο 12:26.55, ενώ την επόμενη μέρα συμμετείχε και στα 3.000μ, όπου αναδείχθηκε στην 9η θέση με 1123.32. Ο Μιχάλης Μαινεμενλής του Αρισβαίου Καλλονής έτρεξε στα 400μ, όπου με χρόνο 51.89 κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, εκεί όπου έμεινε 14ος με 52.13. Ο Ευθύμης Στυψιανός του Αλκαίου Μυτιλήνης προκρίθηκε από τον προκριματικό με 11.55 και στις τελικές σειρές κατέκτησε τη 12η θέση στα 100μ με επίδοση 11.33.

Στον προκριματικό των 200μ, ο Νικήτας Αναγνώστου του Αλκαίου Μυτιλήνης ήταν 29ος με 24.08 και ο Μάριος Δεμερτζής του Αλκαίου Μυτιλήνης 31ος με 24.15, ενώ η σκυταλοδρομία 4x100μ του Αλκαίου κατέκτησε τη 14η θέση με τους Δεμερτζή, Ιακώβου, Αναγνώστου και Στυψιανό, πετυχαίνοντας χρόνο 46.18.