Πέντε προκρίσεις στους απογευματινούς τελικούς

22/06/2019 - 13:20

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 της Κατερίνης ξεκίνησε ιδανικά για τους αθλητές και τις αθλήτριες της Λέσβου, μετά το χρυσό μετάλλιο της Όλγας Φιάσκα στα 10.000μ βάδην νεανίδων και την 6η θέση του Στέλιου Βουγιούκα στο αντίστοιχο αγώνισμα των εφήβων. Ωστόσο ο κλασικός αθλητισμός του νησιού μας θριαμβεύει συνολικά με πέντε ακόμα προκρίσεις στους απογευματινούς τελικούς της πρώτης μέρας της διοργάνωσης.

Εξαιρετική ήταν η Παρασκευή Παπάζογλου (Ολυμπιάς Μηθύμνης), που πέρασε στον τελικό του ύψους με επιτυχημένο άλμα στο 1,60μ έχοντας την 5η καλύτερη επίδοση του προκριματικού.

Περίφημα τα πήγε και η Κατερίνα Τζινιέρη (Αρισβαίος Καλλονής) που προκρίθηκε με την 6η καλύτερη επίδοση (12.56) και αντίθετο άνεμο -1,4m/s στον τελικό των 100μ νεανίδων, εκεί όπου θα διεκδικήσει ενδεχομένως το απόγευμα ένα μετάλλιο.

Χωρίς να σπαταλήσει ιδιαίτερες δυνάμεις, ο Βασίλης Γρηγορίου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό στα 100μ των εφήβων με επίδοση 11.35 (-1,9m/s).

Οι επιτυχίες όμως δεν σταματούν εκεί, αφού και η Βάσω Μητσέλλη εξασφάλισε την πρόκριση της στον τελικό του ακοντισμού νεανίδων με καλύτερη βολή στα 34,20μ.

Επίσης, ο Στράτος Τζιμής (Αρισβαίος Καλλονής) ήταν 12ος στα 400μ με 50.85 και θα βρίσκεται στον τελικό του αγωνίσματος.

Τέλος, την ευκαιρία να χαλαρώσει από τις Πανελλήνιες εξετάσεις είχε η Γεωργία Σελλούντου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) που - πάρα το επιβαρυμένο πρόγραμμά της και τις λιγοστές προπονήσεις, ήταν 17η στον προκριματικό των 100μ με εμπόδια (17.11) και κόντρα άνεμο (-2,7m/s).