Βόλεϊ:Φινάλε με ήττα για την Εθνική Παμπαίδων

28/07/2023 - 09:36 Τελευταία τροποποίηση στις 28/07/2023 - 09:37

Με ήττα αποχαιρέτισε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αγοριών Κ17 η Εθνική παμπαίδων που έχασε με 3-0 από την (αήττητη) Βουλγαρία στον τελευταίο της αγώνα για τον Α' όμιλο στην Ποντγκόρτισα του Μαυροβουνίου.

Όπως αποδείχθηκε ο «τελικός» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο αγώνας με το Βέλγιο τον οποίο χάσαμε με 3-1 και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσουμε ως το τέλος την πρόκριση μας στην τελική τετράδα.

Παρόλα αυτά το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται μέσα στην πρώτη δεκάδα της τελικής βαθμολογίας είναι μία σημαντική παρακαταθήκη για το μέλλον.

Όσον αφορά τον αγώνα στα δύο πρώτα σετ η Βουλγαρία πήρε από νωρίς σημαντικές διαφορές (7-3 στο πρώτο, 8-2 στο δεύτερο) με την ελληνική ομάδα (ο Γρηγόρης Ρουσάκης ξεκίνησε με αρκετά νέα πρόσωπα) να μην μπορεί να απειλήσει με ανατροπή (στο πρώτο πλησίασε σε 19-15 και έχασε διπλή κόντρα για να ρίξει κι άλλο τη διαφορά).

Στο τρίτο σετ ο ομοσπονδιακός τεχνικός πέρασε τον Μαντελίδη ως ακραίο και τον Μπόνια στο κέντρο και μ' αυτό το σχήμα ήμασταν περισσότερο ανταγωνιστικοί, έχοντας μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα εμείς το μικρό προβάδισμα, αλλά στο 22-22 η Βουλγαρία έτρεξε ένα σερί 3-0 για να τελειώσει το ματς.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 24-26