Νίκη με 3-2 για Παγγεραγωτικό επί του Φοίνικα!

15/04/2014 - 12:03 Τελευταία τροποποίηση στις 15/04/2014 - 12:44

Τη νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε ο Παγγεραγωτικός επί του Φοίνικα Σύρου, στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Α2 κατηγορία, που διεξάγονται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, στη Μυτιλήνη, ρίχννοντας στο... καναβάτσο τις πρωταθλήτριες Κυκλάδων.

Ο φίλαθλος κόσμος της πόλης γέμισε ασφυκτικά τις κερδκίδες και έσπρωξε στην επικράτηση την ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή, που έστω και χωρίς καθαρό σκορ, πρόσθεσε τους πρώτους βαθμούς στη συγκομιδή της απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο αντίπαλο, που ως πρωταθλητής Κυκλάδων κουβαλά τη βαριά "κληρονομιά" του Πανναξιακού και του ΑΟ Θήρας, που όχι μόνο κέρδισαν πρόπερσι και πέρυσι την άνοδο στην Α2, αλλά τη νέα σεζόν θα αγωνίζονται ξανά μαζί στην Α1!

Ο Παγγεραγωτικός πήρε το πρώτο σετ με 23-25, όμως η ομάδα της Σύρου αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 (25-17). Οι πρωταθλήτριες Λέσβου πήραν εκ νέου προβάδισμα σε 1-2 σετ (20-25), όμως και πάλι ο Φοίνικας βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα (25-18). Στο tie-break, οι αθλήτριες του Γιακουμή απέδειξαν πως διέθεταν τα ψυχικά αποθέματα, έφτασαν στο 13-15 και πήρε τη μεγάλη νίκη, κάνοντας το πρώτο μεγάλο βήμα για την κορυφή και την άνοδο στην Α2. Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Πολυκράτης Σάμου επικράτησε εύκολα της Τελχινίδας Ρόδου με 3-0 σετ (27-25, 25-20, 25-17).

Το πρωί, Πολυκράτης και Φοίνικας Σύρου μονομάχησαν στο Κλειστό της Νεάπολης, με την ομάδα της Σάμου να κερδίζει με 3-0 σετ, διατηρώντας στο ακέραιο τις ελπίδες της και δίνοντας χαρακτήρα τελικού στο βραδινό ντέρμπι με αντίπαλο τον παγγεραγωτικό (20:00). Ενδιάμεσα στις 17:30, ο Φοίνικας Σύρου θα αγωνιστεί ξανά μετά από λόιγες ώρες, για συγκοινωνιακούς λόγους, αυτή τη φορά με την Τελχινίδα Ρόδου. Η αυλαία πέφτει το απόγευμα της Μ. Τετάρτης, με τον αγώνα του Παγγεραγωτικού κόντρα στις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσων.