Με το δεξί η Άθληση

19/04/2024 - 11:06 Τελευταία τροποποίηση στις 20/04/2024 - 10:02

Με καθαρή νίκη ξεκίνησε στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών Αιγαίου η Άθληση η οποία είχε καλή απόδοση.

Η πρωταθλήτρια Λέσβου στο πρώτο της αγώνα το βράδυ της Πέμπτης 18/4, επικράτησε με 3-0 σετ κόντρα στον Νηρέα, βάζοντας τις βάσεις για να διεκδικήσει την πρώτη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα της Χίου ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο σετ, με την Άθληση να καθαρίζει εύκολα το δεύτερο και τρίτο σετ αντίστοιχα. Στο πρώτο σετ ο Νηρέας διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα, όμως η Άθληση κατάφερε να ισοφαρίσει 19-19 και να κάνει την ανατροπή με 26-24. Κακό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ για τις γηπεδούχες, ωστόσο ισορρόπησαν γρήγορα και έκαναν το 2-0 άνετα με σκορ 25-16. Παράσταση για ένα ρόλο στο τρίτο σετ με πολλούς πόντους από το σερβις και καλές επιθέσεις με σωστά τελειώματα, οδήγησαν σε μια εύκολη όπως εξελίχθηκε επικράτηση με 25-15. Επόμενος αντίπαλος για την Άθληση η ομάδα του Πολυκράτη σήμερα 19/4. Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 8 και μισή το βράδυ.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε το τουρνουά, ο Απόλλων Νάξου νίκησε 0-3 σετ τον Πολυκράτη.

Σημειώνεται ότι πριν την έναρξη του αγώνα της Άθλησης με τον Νηρέα, πραγματοποιήθηκε τελετή έναρξης με παρουσίαση των αθλητριών και από τις τέσσερις ομάδες, με τον Αντιδήμαρχο Αθλητισμού Σωκράτη Γιακουμή και τον Δήμαρχο Μυτιλήνης Παναγιώτη Χριστόφα να καλωσορίζουν τις ομάδες και τα τεχνικά επιτελεία στο νησί μας για την διεξαγωγή του τουρνουά. Μάλιστα, ο κ. Χριστόφας παρέλαβε δύο τιμητικές πλακέτες από την Άθληση και την ΕΟΠΕ αντίστοιχα για την πολύτιμη συνεισφορά του Δήμου Μυτιλήνης στη διοργάνωση του μίνι πρωταθλήματος.