Μια ακόμα συμμετοχή με τη Μάλτα ο Χογκ

05/09/2014 - 12:43

Hogg_Slovakia_Malta1Bασικός με τη φανέλα της Εθνικής Μάλτας αγωνίστηκε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛΚ Άντριου Χογκ, στη διεθνή εκτός έδρας φιλική αναμέτρηση της χώρας του κόντρα στη Σλοβακία, που έληξε με νίκη των γηπεδούχων (1-0).

Ο 29χρονος κίπερ των Καλλονιατών ξεκίνησε στη βασική 11άδα της Μάλτας και νικηθήκε μόνο από τον Άνταμ Νέμετς στο 43ο λεπτό, σε μια φάση όπου οι Μαλτέζοι αγωνίζονταν προσωρινά με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Στιβ Μποργκ. Ο Χογκ έπαιξε σε όλο το 90λεπτο του ματς, αφήνοντας στον πάγκο έναν ακόμα τερματοφύλακα με θητεία στο ελληνικό πρωτάθλημα, τον Τζάστιν Χάμπερ που πέρασε από Χαϊδάρι και Κέρκυρα.

Να σημειωθεί ότι ο Άντριου Χογκ μετρά με τη χθεσινή πλέον 35 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και έχει κληθεί επίσης στην αποστολή της Μάλτας για τον αγώνα της Τρίτης (9/9), στο Ζάγκρεμπ, με αντίπαλο την Κροατία στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2016.