Λαμπάδα στον Ταξιάρχη ο ΠΑΟΚ!

14/01/2015 - 21:30 Τελευταία τροποποίηση στις 14/01/2015 - 22:47

Η ΑΕΛΚ προηγήθηκε με γκολ στο 7', έπαιξε για σχεδόν μία ώρα αγώνα με παίκτη παραπάνω, αλλά ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει... τούμπα το παιχνίδι στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου και πήρε τη νίκη με τον Ιτάνζ να αποκρούει πέναλτι του Μανούσου στο 81'...

Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Μυτιλήνη, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής με σκορ 1-2 επί της ΑΕΛΚ, παραμένοντας σε τροχιά τίτλου, νικώντας όχι μόνο την ομάδα της Καλλονής, αλλά ταυτόχρονα την εσωστρέφεια από τις απανωτές γκέλες, όπως επίσης και την γκρίνια για τις διαιτητικές αποφάσεις του Μήτσιου.

Η ΑΕΛΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, σκοράροντας στο 7' με σουτ του Νίκου Καλτσά εκτός περιοχής, αφού πρώτα η μπάλα πέρασε από πολλούς παίκτες, αλλάζοντας ελαφρώς πορεία από το πόδι του Κάτσε, πριν καταλήξει στο βάθος της εστίας του Ιτάνζ, που άργησε χαρακτηριστικά να πέσει στη γωνία του. Η ένταση και τα πολλά νεύρα από τους φιλοξενούμενους για τις υποδείξεις του Μήτσιου δεν άργησαν να τινάξουν το ματς στον αέρα. Είναι το 37ο λεπτό όταν ο Αντέτζο γκρεμίζει τον Κάτσε με φράγμα, ο Ηπειρώτης ρέφερι δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι και ο Αλβανός μέσος τον βρίζει μεγαλοπρεπέστατα, αντικρίζοντας απευθείας την κόκκινη κάρτα. Ο πάγκος του ΠΑΟΚ αντιδρά με διαμαρτυρίες και ο Άγγελος Αναστασιάδης ζητά από την ομάδα του να φύγει στα αποδυτήρια. Οι πιο ψύχραιμοι ωστόσο επεμβαίνουν και σώζουν την κατάσταση για τους Θεσσαλονικείς, που λίγο αργότερα ανασυντάσουν τις δυνάμεις τους στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε σε τίποτα ομάδα που έπαιζε με 10 παίκτες στο γήπεδο. Η ΑΕΛΚ, παρά το υπέρ της 1-0 και την αριθμητική υπεροχή, ήταν χαλαρή. Και το πλήρωσε στην πρώτη στημένη φάση. Ο Ρατς σέντραρε, ο Αθανασιάδης έδωσε πάσα στην κίνηση στον Περέιρα, που με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία και έξτρα κίνητρο στον ΠΑΟΚ, που κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο και στο 58' έφτασε στην ολική ανατροπή. Ο Μάκ έκλεψε την μπάλα από τον Αντέτζο, σέντραρε παράλληλα και ο Περέιρα που καραδοκούσε ξανά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-2!

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΛΚ πίεσε και είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 81' να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όταν ο Χουάνμα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα από τον Κωνσταντινίδη, το οποίο αμφισβητήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΟΚ. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μανούσος, όμως ο Ιτάνζ έπεσε σωστά στη γωνία του και απέκρουσε!

Αυτό ήταν το ένατο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος που η ΑΕΛΚ αποτυγχάνει να κερδίσει, έχοντας συμπληρώσει πλέον δύο ολόκληρους μήνες από την τελευταία της επιτυχία, μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου. Απόι την άλλη μεριά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο, ενώ λίγο έλειψε αν δεν είχε επικρατήσει η λογική μια ενδεχόμενη αποχώρηση της ομάδας από το γήπεδο να έβαζε οριστικά τέλος στα όνειρα τίτλου. Ακόμα κι έτσι ωστόσο, παρά την ανατροπή, χρειάστηκε ο Σαρλ Ιτάνζ να κρατήσει ζωντναό τον ΠΑΟΚ αποκρούοντας το πέναλτι του Μανούσου...

ΑΕΛΚ: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Αντέγιο, Κεϊτά (66' Στεφάνοβιτς), Καλτσάς, Πιπίνης (76' Μίνγκας), Τσαμπούρης, Λεοζίνιο (66' Καμαρά), Μανούσος, Χουάνμα

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Μαντούρο (46' Τζανδάρης), Κάτσε, Περέιρα, Μακ (92' Σκόνδρας), Σαλπιγγίδης (95' Παπαγιανόπουλος), Αθανασιάδης