Φιλική νίκη των νέων στη Χίο

06/08/2015 - 11:50

Με σκορ 0-1 έληξε η φιλική αναμέτρηση της ΑΕΛΚ κόντρα στον Κανάρη Νενήτων, που πραγματοποιήθηκε στο Φαφάλειο Στάδιο Βροντάδου χθες το απόγευμα, στο πλαίσιο μιας ευρύτερης συνεργασίας μεταξύ των δύο συλλόγων, η οποία πάντως δεν εξελίχθηκε οπως αρχικά είχε ανακοινωθεί.

Ασφαλώς, οι φίλοι του ποδοσφαίρου στη Χίο θα περίμεναν να δουν από κοντά την πρώτη ομάδα της ΑΕΛΚ. Αντ' αυτού, στο γειτονικό νησί ταξίδεψε η Κ20 των Καλλονιατών, έχοντας πάντως στο ρόστερ της αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές που διατηρούν επαγγελματικό συμβόλαιο, μερικοί εκ των οποίων ταξίδεψαν και στην Ιταλία για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Στην άκρη του πάγκου προτιμήθηκε να κάτσει ένας άνθρωπος που συνδέει τις δύο ομάδες της Καλλονής, ο Δημήτρης Γαβαλάς, νυν βοηθός του Θαλή Θεοδωρίδη και πρώην τεχνικός της ομάδας νέων...

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΛΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο 45λεπτο, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Λαμπράκη (26') και Ξύδα (37'). Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Κανάρης πίεσε για να πετύχει ένα γκολ, ωστόσο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι φάσεις μπορστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν. Τελικά, στο 79ο λεπτό, ο Ευθύμης Γκαμάγκας που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, άνοιξε το σκορ με όμορφο σουτ, γράφοντας το 0-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΚΑΝΑΡΗΣ NENHTΩΝ: Κοτατής, Γιοβανάκης, Μελέκος, Σκούφαλος, Γρίγος, Βαιτερλής, Λέσι, Μονιάρος, Σεζένιας, Κωστάλας, Βαλαβανόπουλος. Έπαιξαν και οι: Φαρατζής, Βαρκάρης, Χατζηλάμπρου, Ζεράι, Λατίνας, Χρουσάκης, Σοβατζής, Π. Μεταξής, Σ. Μεταξής, Κρουσουλούδης, Χορεψίμας, Τζούμας, Σακουλάς

ΑΕΛΚ: Μαλλής, Γιαζιτζόγλου, Καραγεώργης, Ευαγγελιδάκης, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Λαμπράκης, Ξύδας, Σοφιάνης, Στάτης, Κροτσίδας. Έπαιξαν και οι: Βογιατζής, Τηνιακός, Μπαστιάνος, Βλαδίκας, Γκαμάγκας, Μοσχούδης, Μόσχος