Βελτιωμένη, σκόραρε, κράτησε το μηδέν!

14/09/2016 - 19:49

Με σκορ 1-0 και νίκη της ΑΕΛΚ επί του Πανσερραϊκού ολοκληρώθηκε το πέμπτο κατά σειρά φιλικό προετοιμασίας των Καλλονιατών, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνη, παρουσία ωστόσο λιγοστών φιλάθλων. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα, που συνδυάστηκε για πρώτη φορά και με μηδέν παθητικό.

Η ΑΕΛΚ μπήκε πιο δυνατά από τον αντιπάλό της και απείλησε με τον Κέρι, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ποζατζίδης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά πλάσαρε εκτός εστίας. Η ομάδα της Καλλονής πλησίασε στο γκολ και στο 40ο λεπτό, αλλά ο τερματοφύλακας Μέλκος απέκρουσε την κεφαλιά του Μπουρντουγιάν. Ό,τι δεν κατάφερε ο Ρουμάνος επιθετικός όμως σε εκείνο το σημείο, το πέτυχε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βραζιλιάνο Παραΐμπα, από ασίστ του Μπουρντουγιάν, μετά από παράλληλη μπαλιά του Γιώργου και πλασέ στην κίνηση, για το 1-0, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Βαζάκας πραγματοποίησε τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα και σταδιακά αντικατέστησε όλους τους παίκτες του. Την ίδια στιγμή και ο Παναγιώτης Διλμπέρης έδινε χρόνο συμμετοχής στους ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, που βρίσκονταν στον πάγκο. Η ΑΕΛΚ συνέχισε να είναι πιο απειλητική και θα μπορούσε με τον Φράγκο (52') ή με τον Παραΐμπα (58') να έχει πετύχει δεύτερο τέρμα. Ενδιάμεσα τα "Λιοντάρια" είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Βοσκόπουλο, η κεφαλιά του οποίου έφυγε άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά, δε σημειώθηκαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την ΑΕΛΚ να κρατά το υπέρ της 1-0, δείχνοντας σαφή σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά προετοιμασίας της.

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Λέκκας, με βοηθούς τους Μέστρο και Ψύλλο, ενώ τέταρτος ήταν ο Κουκούλας.

ΑΕΛΚ (Γ. Βαζάκας): Ταΐρης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Ποζατζίδης, Αποστόλου, Γιώργου, Τζελίδης, Παραΐμπα, Λαμπράκης, Κέρι, Μπουρντουγιάν. Έπαιξαν και οι: Μανιάτης, Γιουκαρής, Ντάλλας,, Φράγκος, Σάββα, Χιντασέλι, Αρναούτογλου,, Ντάμπος, Γκαμάγκας, Ευαγγελιδάκης, Παπάζογλου

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Ιωαννίδς, Στέβιτς, Τσελεπίδης, Βοσκόπουλος, Ρούσσης, Σιάκκας, Χατζηδημητρίου, Κάκκο, Τσούτσης, Κανούλας. Έπαιξαν και οι: Ντουμπρέ, Κατσέκας, Τσιμίκας, Παναγιωτίδης, Ανδρέου, Κτιστόπουλος