Ξύπνησαν εφιαλτικές μνήμες στο "Βικελίδης"

05/12/2016 - 18:10 Τελευταία τροποποίηση στις 05/12/2016 - 18:54

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα χρόνια, η ΑΕΛΚ βιώνει βαριά ήττα στο "Κλεάνθης Βικελίδης", καθιστώντας τη συγκεκριμένη έδρα παράδειγμα προς αποφυγή για τους Καλλονιάτες.

Το σημερινό 5-0 από τον Άρη στο πλαίσιο της Football League, έρχεται να προστεθεί στο 1-5 της σεζόν 2013-14 για τη Super League, όταν η ομάδα της Καλλονής υποδέχθηκε εκεί -ως τυπικά γηπεδούχος- την Ξάνθη την αγωνιστική περίοδο που την έβγαλε ως... τσιγγάνα εκτός Λέσβου, λόγω της ανετοιμότητας του "Ταρλά" να φιλοξενήσει αγώνες της μεγάλης κατηγορίας.

Κατά το πέρασμά της από τις εθνικές κατηγορίες την τελευταία επταετία, η ΑΕΛΚ έχει μετρήσει πάντως κι άλλες ήττες με μεγάλο σκορ, κυρίως όμως από τους μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η πιο βαριά ωστόσο καταγράφηκε στις 16 Μαρτίου 2014, επίσης για τη Super League, στο αλησμόνητο 7-0 από τον Πλατανιά στα Χανιά. Πολυνίκης κόντρα στους Καλλονιάτες είναι φυσιολογικά ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, έχοντας κερδίσει τρεις φορές με σκορ 5-0 και μία με 4-0. Πέντε γκολ δέχθηκε η ομάδα της Καλλονής και από τον ΠΑΟΚ, επίσης ως τυπικα γηπεδούχος στη Νέα Σμύρνη (2-5), τη σεζόν 2013-14. Τέσσερα γκολ εις βάρος της ΑΕΛΚ πέτυχε ο Παναθηναϊκός σε δύο περιπτώσεις (4-0 πέρυσι και 0-4 τη σεζόν 2013-14), ο Αστέρας Τρίπολης (4-0 πέρυσι στο Κύπελλο), ο Παναιτωλικός (4-0 τη σεζόν 2013-14, αλλά και ο Άρης Αμφιάλης (4-1) στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα την περίοδο 2009-10, όντας ο πρώτος που κατάφερε κάτι σχετικό στο ξεκίνημα της πορείας των Καλλονιατών προς την Α' Εθνική.