Στην αναβροχιά, καλό και το χαλάζι...

06/03/2011 - 17:55 Τελευταία τροποποίηση στις 06/03/2011 - 19:21

Το σούπερ ντέρμπι στο βόρειο όμιλο της Football League 2, στην Άμφισσα, ανάμεσα στον τοπικό Φωκικό και την ΑΕΛΚ δεν έβγαλε νικητή, με τις δύο ομάδες να "κολλάνε" στη λευκή ισοπαλία, που βάσει της εξέλιξης του αγώνα, αφήνει ανικανοποίητο το Φωκικό και με μια γλυκόπικρη γεύση την ΑΕΛΚ.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν εκ νέου την Αναγέννηση Επανωμής, ωστόσο η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στα δίχτυα και στο τέλος, μοιράστηκαν βαθμούς, όχι όμως και εντυπώσεις.

Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, οι γηπεδούχοι είχαν τις καλύτερες φάσεις, όμως έπεσαν πάνω σε ένα εκπληκτικό Καλαϊτζίδη. Στην επανάληψη, η ΑΕΛκ μπήκε πιο ψυχωμένα στο γήπεδο, όμως εκεί που όλα έδειχναν πως παίρνει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ήρθε η κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) του Βλαστέλλη να αποσυντονίσει την ομάδα του Λεκανοπεδίου. Ο Φωκικός αναθάρρησε, πίεσε την εστία της ΑΕΛΚ και ο Κασάπης ρίσκαρε, βάζοντας και τρίτο επιθετικό στο ματς, ωστόσο η ομάδα της Άμφισσας χαρακτηρίστηκε από μεγάλη επιθετική αφλογιστία, με αποτέλεσμα η ΑΕΛΚ, που εν τω μεταξύ είχε ταμπουρωθεί πίσω, να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι, όταν το απ' ευθείας χτύπημα φάουλ του Κωστόπουλου στο 79ο λεπτό, τράνταξε την οριζόντια δωκό του Καλαϊτζίδη.

Με το ισόπαλο 0-0, η ΑΕΛΚ έμεινε έξι πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Επανομή, αλλά τουλάχιστον διατήρησε τη 2η θέση, αφού η Αναγέννηση Γιαννιτσών γκέλαρε εντός έδρας με τον Οδυσσέα (1-1), ενώ στη Νέα Ιωνία, η τοπική Νίκη αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Εορδαϊκό.

Χορηγός "λεπτό προς λεπτό"

Φωκικός:
Παρασκευάς, Θωμόπουλος, Τρελλόπουλος, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Δήμας, Σκαρίμπας, Κουμπρόγλου, Μπουλούλης, Κανελλόπουλος, Ταμπάκης

ΑΕΛΚ:
Καλαϊτζίδης, Αποστολίδης, Θυμιόπουλος, Σεμπέκος, Χάλαρης, Πετρουζέλλης, Λουτσιάνο, Κριπιντίρης, Βλαστέλης, Καρτάλης, Τριανταφύλλου

Λεπτό προς λεπτό

Σχόλιο αγώνα: Και οι δύο ομάδες είναι δυσαρεστημένες από την εξέλιξη του παιχνιδιού

[90']Τέλος αγώνα. Φωκικός-ΑΕΛΚ 0-0

[92'] Κίτρινη κάρτα και στο Καλαϊτζίδη για καθυστέρηση

[92'] Κίτρινη κάρτα στο Σεμπέκο για καθυστέρηση

Σχόλιο αγώνα: Όλα για όλα από το Φωκικό με τρεις προωθημένους! Ας ελπίσουμε να βρεθεί στα τρία λεπτά καθυστερήσεων μία καλή στιγμή για την ΑΕΛΚ να χτυπήσει στην κόντρα

[88΄]  Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Φωκικό μετά από επέλαση του Θωμόπουλου η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

[86']Ο Τρελλόπουλος βγαίνει και δίνει τη θέση του στο Φαρμάκη

[80'] Ο Δημητρόπουλος στη θέση του Σκαρίμπα και ο Χατζηκυριάκος στη θέση του Τριανταφύλλου

[79΄]  Ο Κωστόπουλος εκτελεί απευθείας φάουλ σε καλό σημείο, η μπάλα χτυπάει στο τείχος και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Καλαϊτζίδη!

[73΄]   Άλλο ένα πολύ καλό φάουλ του Δήμα, ο Καλαϊτζίδης αποκρούει εκπληκτικά σε κόρνερ!

Σχόλιο αγώνα: Η αποβολή του Βλαστέλλη χαλάει τα σχέδια της Καλλονής. Ο Αντωνίου πλέον δείχνει να προσανατολίζεται να χτυπήσει σε μία καλή κόντρα το παιχνίδι, ρίχνοντας το Γάλα αντί του Λουτσιάνο για να κερδίσει σε ταχύτητα

[69'] Ο Γάλας επανεμφανίζεται μετά από καιρό παίρνοντας τη θέση του Λουτσιάνο που αποχωρεί χειροκροτούμενος από όλο το γήπεδο

[65'] Σκληρό μαρκάρισμα τοτ Βλαστέλλη, του κοστίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή του! Με δέκα παίκτες οι ΑΕΛΚ!

[64΄]  Ο Κουμπρόγλου βγαίνει από τα αριστερά βγάζει σέντρα ξυραφιά στην άμυνα της ΑΕΛΚ και προ κενής εστίας ούτε ο Κανελλόπουλος ούτε ο Μπουλούλης δε βρίσκουν τη μπάλα! Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για το Φωκικό

[60']Ο Χρήστος Τζέκος που συζητήθηκε πολύ στην Καλλονή, μπαίνει στο γήπεδο στη θέση του Ταμπάκη

[59΄]  Ο Κανελλόπουλος βγαίνει τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη και ο τελευταίος με αυτοθυσία μπλοκάρει τη μπάλα και αυτή τη στιγμή είναι τραυματίας

Σχόλιο αγώνα: Ο Αλέξης Κούγιας ο Πρόεδρος της ΠΑΕ Παναχαϊκής έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο της Άμφισας!

[54΄]  Δυνατό σουτ του Λουτσιάνο η μπάλα μόλις άουτ

[46']Έναρξη Β' Ημιχρόνου

[45']Ημίχρονο αγώνα

[44΄]  Κόρνερ του Δήμα με πολλά φάλτσα, κάνει την έξοδο ο Καλαϊτζίδης και απομακρύνει δύσκολα όπως όπως

[41΄]  Πολύ καλό φάουλ του Δήμα από το ύψος της περιοχής, επάνω ακριβώς στη γραμμή, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλαϊτζίδη

[38'] Ο Βλαστέλλης αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Με κάρτα παρατηρήθηκε και ο Πετρουζέλλης λίγο νωρίτερα

[35΄]  Ο Κουμπρόγλου κάνει ότι θέλει την άμυνα της ΑΕΛΚ που αγωνίζεται προσωρινά με αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά ευτυχώς την παράλληλη μπαλιά του δεν την εκμεταλλεύτηκε ο Κανελλόπουλος που γλίστρισε

Σχόλιο αγώνα: Καλοχτυπημένο φάουλ του Λουτσιάνο, ο Αποστολίδης διεκδικεί τη μπάλα και πέφτει σφαδάζοντας από τους πόνους στο έδαφος. Ο έμπειρος αμυντικός βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου με αίματα στο κεφάλι του. Αν γίνει αναγκαστική αλλαγή τότε η άμυνα της ΑΕΛΚ θα έχει πρόβλημα

[29΄]  Ο Κουμπρόγλου σεντράρει από τα δεξιά ο Μπουλούλης σεντράρει πολύ όμορφα στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ του περνάει άουτ!

Σχόλιο αγώνα: Όρθιοι συνεχώς οι Κασάπης και Αντωνίου δίνουν συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές τους και ζουν πολύ έντονα το παιχνίδι

[24΄]  Φάουλ του Λουτσιάνο, τελειώνει η φάση με επιθετικό φάουλ του Χάλαρη

Σχόλιο αγώνα: Νευρικό το παινχίδι στα πρώτα 20΄ της αναμέτρησης. Η ΑΕΛΚ έχει μπει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζει καλά στο χώρο του κέντρου και ψάχνει τον τρόπο να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στον Παρασκευά

[12΄]  Κλέβει τη μπάλα ο Καρτάλης από το Σκαρίμπα, σεντράρει επικίνδυνα αλλά περνάει ανεκμετάλλευτη

[11']  Δυνατό σουτ του Τριανταφύλλου η μπάλα περνάει άουτ

Σχόλιο αγώνα: Πολύ δυνατό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα

[1']Έναρξη αγώνα

* Ενός λεπτού σιγή στο Γήπεδο της Άμφισσας, στη μνήμη των δύο αδικοχαμένων αστυνομικών, που έπεσαν εν ώρα καθήκοντος...

* Περίπου 800 φίλαθλοι στο γήπεδο της Άμφισσας, που έχουν γεμίσει κάθε γωνιά των κερκίδων, δημιουργώντας μια πολύ καυτή ατμόσφαιρα με πολλά καπνογόνα.