Επική ανατροπή και αντεπίθεση για την κούπα!

26/03/2011 - 13:48 Τελευταία τροποποίηση στις 28/03/2011 - 15:25

Η ΑΕΛΚ κέρδισε τα Γιαννιτσά, ξόρκισε τα... δαιμόνια και συσπειρώνεται την καταλληλότερη στιγμή για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για την κατάκτηση του τίτλου! Η έμπνευση του Καρτάλη να προωθήσει σε θέση σέντερ φορ τον Αποστολίδη, έφερε την ολική ανατροπή στο παιχνίδι μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών(!) με τον Αποστολίδη να μοιράζει ασιστ στον Κρπιντήρη στη φάση του 1-1 και να σκοραρει ο ίδιος για το 2-1!

Τα Γιαννιτσά είχαν προηγηθεί στο 22΄κόντρα στη ροή του παιχνιδιού με το Χασάνογλου και στο "Κεντέρης" άρχιζαν να μαζεύονται σύννεφα όσο περνούσε η ώρα και άπαντες άρχιζαν να συμβιβάζονται με την ήττα και την οριστική αποχώρηση από τη διεκδίκηση του τίτλου.

Όμως το τρικ του Καρτάλη και το γκολ του Κριπιντήρη στο 77΄ γύρισε τούμπα το ματς, ηλέκτρισε την κερκίδα που μέχρι εκείνη τη στιγμή γκρίνιαζε και σκεφτόταν μάλλον τις αποδοκιμασίες μετά το τελευταίο σφύργμα και τελικά χάρισε και τη νίκη με ήρωα και πρόσωπο του αγώνα τον Αποστολίδη! Το 2-1 είναι επικών διαστάσεων αν αναλογιστεί κανείς το διακύβευμα του αγώνα και ντοπάρει με τον καλύτερο τροπο τους πάντες ενόψει και Επανομής!

Το τελος του αγώνα βρήκε τους παίκτες να σηκώνουν στα χέρια το Νίκο Μιχαλάκη, που μάλλον με την αλλαγή προπονητή πέτυχε αυτό που είχε στο μυαλό του... Τους ξύπνησε όλους την καταλληλότερη στιγμή! Μετα από αυτην την εφάνιση της ΑΕΛΚ πλέον όλοι μπορούν να πουν πως έχει τύχη η ομάδα για να πετυχει τους στόχους της!

ΑΕΛΚ:
Καλαϊτζίδης, Θυμιόπoυλος, Σεμπέκος, Αποστολίδης, Χάλαρης, Πετρουζέλλης, Λώττας, Λουτσιάνο, Κρπιντήρης, Γάλας, Τριανταφύλλου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ:

Κελπέκης, Αποστολόπουλος, Πεχλιβανίδης, Καραμανλής, Ιασωνίδης, Βέργος, Προβατίδης, Χασάνογλου, Φωτιάδης, Θανόπουλος, Παναγιωτόπουλος

"Λεπτό προς λεπτό"

[90΄]Τέλος αγώνα! Οι παίκτες της ΑΕΛΚ σηκώνουν στα χέρια του μεγαλομέτοχο της ΑΕΛΚ Νίκο Μιχαλάκη και αποθεώνονται από τους φίλους της ομάδας που είδαν μετά από εννέα παιχνίδια την ομάδα τους να κερδίζει ξανά και να μπαίνει γερά στο κόλπο της ανόδου!

Σχόλιο αγώνα: Στο παιχνίδι πέφτουν συνεχώς μπάλες στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακόπτεται συνεχώς το παιχνίδι! Παίζουμε καθυστερήσεις

[86΄] Δυνατό σουτ του Γκόντζου απέκρουσε με γροθιές ο Κατρατσέας! Η ΑΕΛΚ έχει υπερισχύσει στο γήπεδο και κρατάει τη νίκη στα χέρια της! Τρια θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

Σχόλιο αγώνα: Ο Καρτάλης δικαιώνεται στο 100% από την επιλογή του να ρίξει σε θέση σέντερ φορ τον Αποστολίδη καθώς ο αμυντικός του με μία ασίστ και ένα γκολ χάρισε την ολική ανατροπή... Το κλίμα έχει αλλάξει άρδην στις κερκίδες και όλοι είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη!

[80']  ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-1! Ο Αποστολίδης κάνει την ολική ανταροπή για την ΑΕΛΚ εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των Γιαννιτσών με πλασέ από τη μικρή περιοχή! Στο γήπεδο επικρατεί πανδαιμόνιο!!

[77']  ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1! Ο Αποστολίδης με κεφαλιά πάσα τροφοδοτεί τον Κριπιντήρη και εκείνος με νέα κεφαλιά κρεμάει τον Κατσαρέα για το 1-1. Πολύ όμορφο τέρμα από το Μυτιληνιό μέσο!

[75'] Ο Βαλιός μπαίνει στη θέση του Σεμπέκου και ο Αποστολίδης περνάει σε θέση σέντερ φορ καταχειροκροτούμενος!

Σχόλιο αγώνα: Βαραίνει το κλίμα στο "Κεντέρης" όσο περνάει η ώρα και η ΑΕΛΚ δεν ισοφαρίζει τουλάχιστον το παιχνίδι. Η κερκίδα βράζει, ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού ευνοεί τα Γιαννιτσά

[70΄]  Απευθείας φάουλ του Λουτσιάνο η μπάλα κοντράρει στο τείχος, ο Πετρουζέλλης σουτάρει δυνατά στην επαναφορά η μπάλα λίγο άουτ!

[68΄]  Καλή κεφαλιά του Γκόντζου μπλοκάρει ο Κατρατσέας

[65']Ο Γκούπα περνάει στη θέση του Προβατίδη που αποχωρεί αργά αργά προκαλώντας την έκρηξη των φίλων της ΑΕΛΚ

[60΄]  Ο Θανόπουλος μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της ΑΕΛΚ, ευτυχώς το πλασέ του πέρασε άουτ. Τα Γιαννιτσά σε αυτή τη φάση αγγίζουν το 0-2

[58΄]  Ο Λουτσιάνο εκτελεί φάουλ αποκρούει πολύ δύσκολα με γροθιές ο Κατρατσέας και στην επαναφορά ο Κριπιντήρης σούταρε κι αυτός δυνατά, η μπάλα κατέληξε κόρνερ αφού απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης. Το κόρνερ περνάει ανεκμετάλλευτο

[58']Ο Τριανταφύλλου αποχωρεί και στη θέση του ο Γκόντζος

Σχόλιο αγώνα: Πολύ μουρμούρα στην κερκίδα στο πρόσωπο του Τριανταφύλλου που μόνο καλό δεν κάνει στην ΑΕΛΚ αυτή τη στιγμή που χρειάζεται την υποστήριξη του κόσμου για να γυρίσει το ματς. Ενταντικό ζέσταμα κάνει ο Γκόντζος που είναι έτοιμος να περάσει στο παιχνίδι

[54΄]  Ο Παναγιωτόπουλος παίζει πολύ όμορφα το ένα-δύο με το Χασάνογλου σουτάρει μέσα από την περιοχή την τελευταία στιγμή παρεμβάλλεται ο Χάλαρης και η μπάλα καταλήγει κόρνερ

[53΄]  Καλή σέντρα μέσα στην περιοχή των Γιαννιτσών, δύσκολη κεφαλιά του Τριανυαφύλλου άουτ

[52΄]  Ο Τριανταφύλλου βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά έχασε μόνος του τη μπάλα με κακό κοντρόλ

[48΄]  Ο Λουτσιάνο εκτελεί το κόρνερ με προφανη στόχο να τη στείλει απευθείας στα δίχτυα δύσκολα ο Κατρατσέας απομακρύνει και με δεύτερ προσπάθεια ο Παναγιωτόπουλος με κεφαλιά απομακρύνει τον κίνδυνο.

[47'] Ο Βλαστέλλης περνάει στη θέση του Αριστείδη Λώττα που κινήθηκε σε ρηχά νερά σήμερα

[46΄]Έναρξη δευτέρου μέρους

[45΄]Λήξη ημιχρόνου

[45΄]  Ο Λουτσιάνο βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα χτυπάει στο προτεταμένο χέρι αμυντικού των Γιαννιτσών αλλά ο Σφακιανάκης δείχνει κόρνερ! Στο πόδι όλο το γήπεδο, που βράζει με την διαιτησία του Σφακιανάκη συνολικά σε όλο το παιχνίδι. Η φάση πάντως αυτή αδικεί εμφανώς την ΑΕΛΚ...

Σχόλιο αγώνα: Πέφτει ο ρυθμός του αγώνα καθώς πλησιάζουμε προς τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η ΑΕΛΚ δεν καταφέρνει μέχρι στιγμής να ισοφαρίσει το παιχνίδι πριν λήξει το ημιχρονο. Εν τω μεταξύ ο χρόνος των καθυστερήσεων που υποδείχθηκε είναι πέντε λεπτά

[37΄]  Ο Λουτσιάνο μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε όμορφα τη μπάλα αλλά το σουτ του πέρασε πολύ ψηλά άουτ

Σχόλιο αγώνα: Ο Λουτσιάνο κάνει κίνηση προς τον Φωτιάδη για να βγει πιο γρήγορα από τον αγωνιστικό χώρο και κιτρινίζεται από το Σφακιανάκη

[32']Δεύτερη αλλαγή για τα Γιαννιτσά νωρίς νωρίς. Ο Φωτιάδης βγαίνει και μπαίνει στη θέση του ο Μητσίκας λόγω του ότι ο αμυντικός χαφ των Γιαννιτσών έχει ήδη κίτρινη κάρτα

[30΄]  Επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά του Γάλα, περνάει από τον Κατρατσέα αλλά και από τον Τριανταφύλλου

[24΄]  Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛΚ με τη σέντρα, ο Κατρατσέας έκανε μία λάθος εκτίμηση και έβγαλε μόνο του τον Τριανταφύλλου που αντί να πετύχει το πιο εύκολο γκολ ίσως της καριέρας του, επιχείρησε να "σκοτώσει" τον τερματοφύλακα στέλνοντας τη μπάλα άουτ! Τεράστια ευκαιρία χαμένη για την ΑΕΛΚ

[22']  ΓΚΟΛ! 0-1! Μία καλή αντεπίθεση των Γιαννιτσών ανοίγει το σκορ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Ο Θανόπουλος εξέθεσε την άμυνα των γηπεδούχων με διαδοχικές ντρίπλες έβγαλε τη μπάλα στον Χασάνογλου που με διπλή προσπάθεια κέρδισε τον Καλαϊτζίδη

[17΄]  Δυνατό σου του Τριανταφύλλου που κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε επάνω στον Πεχλιβανίδη και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κατρατσέα, κόρνερ. Το κόρνερ περνάει ανεκμετάλλευτο.

Σχόλιο αγώνα: Μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ και μία ανάποδη υπόδειξη σε πλάγιο έχει ανάψει τα αίματα στην κερκίδα που αποδοκιμάζει το διαιτητη Σφακιανάκη, ο ορισμός του οποίου εξαρχής δεν άρεσε ιδιαίτερα στην Καλλονή.

[12']Αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα, με τον Κελπέκη να αδυνατεί να συνεχίσει το παιχνίδι και στη θέση του να μπαίνει ο Κατρατσέας

[10΄]  Ο Τριανταφύλλου έφυγε πίσω από τη σέντρα ταχύτατα πηγαίνοντας για το τετ α τετ με τον Κελπέκη πουβγήκε εγκαίρως έξω από την περιοχή του για να διίωξει τη μπαλα σε πλάγιο, αποκομίζοντας έναν τραυματισμό από χτύπημα του Τριανταφύλλου που διεκδίκησε τη μπάλα

[8΄]  Ο Χασάνογλου σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε επικίνδυνη πορεία

Σχόλιο αγώνα: Παρών στο "Κ. Κεντέρης" για πρώτη φορά που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας ο Νίκος Μιχαλάκης, αρχικά βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο συνομιλώντας σε πηγαδάκι με τους κ. Σανιδά και Βαρβαγιάννη και εν συνεχεία ανέβηκε στις κερκίδες του γηπέδου για να δει την αναμέτρηση.

Σχόλιο αγώνα: Πολύ δυνατό ξεκίνημα από την ΑΕΛΚ που πιέζει ασφυκτικά την Αναγέννηση σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Και ο κόσμος της Καλλονής είναι ιδιαίτερα θερμός υποστηρίζοντας τις προσπάθειες των παικτών.

Σχόλιο αγώνα: Ο Προκόπης Καρτάλης αφήνει εκτός τους Βλαστέλλη και Βαλιό που επανήλθαν από τιμωρία και επιλέγει στο βασικό σχήμα το Σεμπέκο και το Λώττα. Με πολιτικά ο αρχηγός της ΑΕΛΚ δεν πρόκειται να αγωνιστεί λεπτό, αναλαμβάνοντας απ΄ ότι φαίνεται αποκλειστικά την τεχνική ηγεσία και όχι έναν ρόλο παίκτη προπονητή που τον είδαμε παλαιότερα.