Όλα... έμειναν ίδια!

13/04/2011 - 13:27 Τελευταία τροποποίηση στις 13/04/2011 - 18:16

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η ΑΕΛΚ στην Πτολεμαΐδα κόντρα στον Εορδαϊκό, σε ένα ματς που φύλαγε όλες του τις συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά του Α' Ημιχρόνου.

Έπειτα από μοιρασμένο πρώτο ημίωρο, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες, οι "λιγνιτορύχοι" κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 44ο λεπτό, με όμορφο πλασέ του Άγγου έπειτα από λάθος του Αποστολίδη, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Καλαϊτζίδη. Παρά την ψυχρολουσία, οι Καλλονιάτες κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τη σέντρα, έπειτα από κεφαλιά του Τριανταφύλλου που "τρύπωσε" ανάμεσα σε Δεληζήση και Κουρούπη, σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα.

Στην επανάληψη, ο αγώνας ξεκίνησε εντυπωσιακά με φάσεις εκατέρωθεν μπροστά στις δύο εστίες. Όσο όμως περνούσε η ώρα και δεν έμπαινε γκολ, οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβοβάζονται με την ισοπαλία. Κι όταν τόσο ο Εορδαϊκός, όσο και η ΑΕΛΚ έχασαν τις μεγάλες τους ευκαιρίες στο Β' Ημίχρονο με το σουτ του Παυλίδη στο 71' και την προβολή του Λώττα στο 81', μοιραία το σκορ έμεινε στο ισόπαλο 1-1.

Η ΑΕΛΚ ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολή του Αποστολίδη, ο οποίος είχε αντικρίσει νωρίτερα κίτρινη κάρτα και θα έπρεπε να εκτίσει ποινή δύο αγωνιστικών. Έτσι, έπειτα από εντολή που πήρε από τον πάγκο, "κυνήγησε" τη δεύτερη κίτρινη, όπως κι έγινε, ώστε να αποβληθεί και να μην προσφέρει τις υπηρεσίες του μόνο για το ματς της επόμενης αγωνιστικής.

Το δώρο ωστόσο για την ΑΕΛΚ, ήρθε από τον Μέγα Αλέξανδρο Ηράκλειας που ισοφάρισε στο 5ο λεπτό των καθυτσερήσεων την Επανομή, η οποία έμεινε τελικά στο 1-1, με τη διαφορά από την κορυφή να παραμένει αναλλοίωτη. Ισόπαλο έληξε και το ντέρμπι στην Άμφισσα, ανάμεσα σε Φωκικό και Αναγέννηση Γιαννιτσών, ενώ την ήττα γνώρισε η Νίκη βόλου στον Τύρναβο (1-0).

Καλή η διαιτησία του Στυλιάρα από την Αιτωλοακαρνανία.

Χορηγοί "λεπτό προς λεπτό"

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ:
Λοντίγκιν, Ριζούλης, Κουρούπης, Κουτσουρές, Δεληζήσης, Καραμπατζάκης, Σικαλόπουλος (78' Μπανούσης), Μπελεβέτης (84' Ταφαρλής), Άγγος, Προβίδας, Τομαράς (68' Παυλίδης)

ΑΕΛΚ:
Καλαϊτζίδης, Σεμπέκος, Χάλαρης, Αποστολίδης, Θυμιόπουλος, Πετρουζέλλης, Κριπιντίρης, Βλαστέλλης, Χατζηκυριάκος (77' Μπακάλης), Γάλας (61' Λώττας), Τριανταφύλλου

[90'+4']Λήξη αγώνα, Εορδαϊκός - ΑΕΛΚ 1-1

[90'+2']Αποβολή για τον Αποστολίδη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έπειτα από απαίτηση του πάγκου γιατί συμπλήρωνε κάρτες και θα έπρεπε να εκτίσει ποινή δύο αγωνιστικών, ενώ τώρα μόνο μία

[90']Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων έδειξε ο τέταρτος διαιτητής

[89']Τρίτη και τελευταία αλλαγή και για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Βλαστέλλη, πέρασε ο Γκόντζος

[88']  Ο Άγγος βρέθηκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΛΚ, όμως υπό την πίεση του Θυμιόπουλου δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ

Κοζάνη-Δόξα Κρανούλας 0-1

[84']Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Εορδαϊκό. Στη θέση του Μπελεβέτη, πέρασε ο Ταφαρλής

[81']  Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, με τον Κριπιντήρη να μπαίνει από τα δεξιά και να σεντράρει προς τον Λώττα, που έπιασε ένα χλιαρό σουτ, το οποίο μπλόκαρε στη γωνία του ο Λοντίγκιν

[78']Δεύτερη αλλαγή και για τον Εορδαϊκό. Στη θέση του Σικαλόπουλου, πέρασε ο Μπανούσης

[77']Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Κώστα Χατζηκυριάκου, περνά ο Πάρης Μπακάλης

Τύρναβος - Νίκη Βόλου 1-0

[75']Κίτρινη κάρτα στον Αποστολίδη

Αναγέννηση Επανομής - Μέγας Αλέξανδρος 1-0

[71']  Τρομερό λάθος του Αποστολίδη, η μπάλα στρώνεται στον Παυλίδη, όμως με εντυπωσιακή επέμβαση ο Καλαϊτζίδης μπλόκαρε το σουτ του νεοεισελθέντα επιθετικού

[68']Πρώτη αλλαγή για τον Εορδαϊκό. Στη θέση του Τομαρά, περνά ο Παυλίδης

[61']Κίτρινη κάρτα στον Χάλαρη

Σχόλιο αγώνα ~ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης είχαμε καταιγισμό φάσεων και στις δύο εστίες.

[61']Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Γάλα, πέρασε ο Λώττας

[60']  Αντεπίθεση της ΑΕΛΚ με τον Τριανταφύλλου να σεντράρει προς τον Βλαστέλλη, ωστόσο ο Λοντίγκιν μπλόκαρε με έγκαιρη έξοδο την μπάλα

[58']  Κεφαλιά του Τριανταφύλλου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε όμως πολλά μέτρα άουτ

[49']  Άμεση απάντηση της ΑΕΛΚ, με τον Τριανταφύλλου να επιχειρεί το δυνατό σουτ, έπειτα από σέντρα του Βλαστέλλη, όμως η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ

[48']  Μοναδική ευκαιρία για τον Εορδαϊκό, με τον Κουτσουρέ να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τον Καλαϊτζίδη να απομακρύνει με τις γροθιέςι

[45'+2']Λήξη Α' Ημιχρόνου, Εορδαϊκός-ΑΕΛΚ 1-1

[45'+2']  Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "λιγνιτορύχους", όμως τόσο ο Προβίδας όσο και ο τομαράς, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Καλαϊτζίδη, που μπλόκαρε

[45'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1!! Με σκόρερ τον Τριανταφύλλου, η ΑΕΛΚ ισοφαρίζει, έπειτα από κεφαλιά του επιθετικού της, που μπήκε έξυονα ανάμεσα σε Δεληζήση και Κουρούπη

[44'] ΓΚΟΛ! 1-0!! Αντεπίθεση του Εορδαϊκού, αδράνεια του Αποστολίδη, θα μπει στη φάση ο Άγγος και με όμορφο πλασέ δεν αφήνει κανένα απολύτως περιθώριο στον Καλαϊτζίδη, ανοίγοντας το σκορ

[39']  Κόρνερ που εκτέλεσε ο Γάλας, κεφαλιά του Χάλαρη με την μπάλα να καταλήγει άουτ

[34']  Όμορφη ατομική προσπάθεια του Προβίδα για τον Εορδαϊκό και πάσα προς τον Μπελεβέτη, που σούταρε απελπιστικά άουτ

Αετός Σκύδρας - Μακεδονικός 1-0

Σχόλιο αγώνα ~ Νευρικοί οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Με κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά λάθη εκατέρωθεν στο χώρο του κέντρου, ο αγώνας εξελίσσεται χωρίς τη μεγάλη φάση, με αποτέλεσμα Εορδαϊκός και ΑΕΛΚ να παραμένουν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Το άγχος για την κατάκτηση της νίκης έχει βαρύνει τα πόδια των 22 ποδοσφαιριστών, που σε συνδυασμό με τον κακό αγωνιστικό χώρο, έχουν ένα επιπλέον εμπόδιο να αντιμετωπίσουν.

[29']  Δυνατό σουτ του Τομαρά, έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Καλαϊτζίδης που είδε την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

[23']  Απαντά στις ευκαιρίες ο Εορδαϊκός, με ένα δυνατό σουτ του Κουρούπη, που μπλόκαρε ο Καλαϊτζίδης

[22']  Ο Τριανταφύλλου με όμορφη κίνηση ξεμαρκάρεται από τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το σουτ που επιχειρεί είναι αδύναμο και καταλήγει εύκολα στα χέρια του Λοντίγκιν

Οδυσσέας Αναγέννησης - Εθνικός Φιλιππιάδας 1-0

[20']  Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, με τον Τριανταφύλλου να επιχερεί μια σέντρα σουτ και προτού ο Γάλας ή ο Χατζηκυριάκος βάλουν την προβολή, απομάκρυναν οι αμυντικοί σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο

[16']  Έξυπνη κάθετη πάσα του Σικαλόπουλου μέσα στην περιοχή, με στόχο τον Άγγο, ο Καλαϊτζίδης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα

[10']  Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη για την ΑΕΛΚ, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ

[2']  Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την ΑΕΛΚ, όταν ο Χατζηκυριάκος σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό του Εορδαϊκού και να καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλυετο