Όσο ζει, ελπίζει...

08/05/2011 - 13:18 Τελευταία τροποποίηση στις 08/05/2011 - 21:13

Στο "Κώστας Κεντέρης" της Καλλονής, η ΑΕΛΚ αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, τελικά επικράτησε του Ναυπακτιακού Αστέρα με σκορ 3-0 και παρέμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι της Επανομής, που επικράτησε στην έδρα της της Αναγέννησης Γιαννιτσών και παρέμεινε στην κορυφή του βορείου ομίλου, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΛΚ να μπαίνει μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ναυπακτιακός έφτασε αρκετές φορές κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, ενώ το γρήγορο γκολ της Επανομής απέναντι στα Γιαννιτσά επηρέασε σαφώς τις προσπάθειες των παικτών της ομάδας της Καλλονής.

Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το ισόπαλο 0-0 και στην επανάληψη, η ΑΕΛΚ μπήκε πιο δυνατά, ευελπιστώντας πως θα καταφέρουν τα Γιαννιτσά να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, κόβοντας κατ' επέκταση βαθμούς από την Επανομή.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο διαιτητής Χατζής έκλεισε τα μάτια σε χέρι παίκτη του Ναυπακτιακού μέσα στην περιοχή, όμως στο 57' ο Γάλας έλυσε με κεφαλιά το "γόρδιο δεσμό", έπειτα από σέντρα του Λώττα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μακρίδης με εξαιρετικό γυριστό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΛΚ, μέσα σε αποθέωση. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Τριανταφύλλου, περνώντας μέχρι και τον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στις καθυστερήσεις, ο Μιχάλης Κριπιντήρης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, έπειτα από εντολή που πήρε από τον πάγκο, ώστε να "καθαρίσει" από τιμωρίες εν όψει play off.

Χορηγοί "λεπτό προς λεπτό"

ΑΕΛΚ: Καλαϊτζίδης, Θυμιόπουλος, Σεμπέκος, Αποστολίδης, Μήτσης, Μπακάλης, Λώττας, Κριπιντήρης, Γάλας, Μακρίδης, Τριανταφύλλου

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ:
Βασιλακόπουλος, Κώτσου, Στάμος, Ζαρογιάννης Οξύζογλου, Πέντσας, Παπαχρήστος, Παπαποστόλου, Ν. Στάμος, Καραγιάννης, Μαχαιρούδης

"Λεπτό προς λεπτό"

[90']Τέλος αγώνα

Σχόλιο αγώνα: Ο Μιχάλης Κριπιντήρης παίρνει σκόπιμα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του για να καθαρίσει από τιμωρίες για φέτος...

Σχόλιο: Το απίστευτο συμβαίνει στην Επανομή, με τους παράγοντες της Επανομής να φωνάζουν στους παίκτες και τους παράγοντες των Γιαννιτσών να σταματήσουν να πιέζουν για την ισοφάριση!!!!!!

[87'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 3-0!! Ο Τριανταφύλλου βάζει το κερασάκι στην τούρτα για την Καλλονή με ένα πολύ όμορφο προσωπικό τέρμα, στο οποίο απέφυγε και τον τερματοφύλακα πλασάροντας σε κενή εστία

[76']  Πολύ καλό σουτ του Σαμπάνη η μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια!

[75']Ο Νίκος Γάλας βγαίνει και στη θέση του μπαίνει ο Σαμπάνης

[70']Αναγκαστική αλλαγή για τον Καρτάλη που αντικαθιστά τον Καλαϊτζίδη με το Λευτέρη Μάππα κάτω από τα δοκάρια με τον κόσμο να χειροκροτά θερμά και τους δύο τερματοφύλακες κατά την αλλαγή τους

[62'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-0!! Ασύλληπτο γκολ από το Μακρίδη με γυριστό στον αέρα και 2-0 μέσα σε αποθέωση!!!!!

[57']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0!! Ο Λώττας βγάζει μία πολύ καλή σέντρα ο Γάλας πηδάει πιο ψηλά απ΄ όλους και με κεφαλιά γράφει το 1-0 και βάζει φωτιά στο "Κεντέρης"

Σχόλιο αγώνα: Η ΑΕΛΚ ζητάει πέναλτι σε μία φάση που φαίνεται πως έχασε ο διαιτητής Χατζής... Έντονες οι διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους αφού η μπάλα χτύπησε καθαρά στο χέρι αμυντικού

[48']  Καλό φάουλ από τον Τριανταφύλλου λίγο άουτ

[46']Έναρξη δευτέρου μέρους

[45']Ημίχρονο αγώνα

[42']  Καλά εκτελεσμένο φάουλ του Λώττα από τα αριστερά, η μπάλα περνάει μπροστά από το Μακρίδη και τον Τριανταφύλλου χωρίς να μπορεί κανείς να τη σπρώξει στα δίχτυα...

Σχόλιο αγώνα: Ο Ναυπακτιακός Αστέρας πιέζει στα τελευταία λεπτά βγάζοντας δύο επικίνδυνες αντεπιθέσεις οι οποίες ευτυχώς δεν κόστισαν.

[11']  Μεγάλη ευκαιρία για τον Ναυπακτιακό Αστέρα, σε σουτ του Ζαρογιάννη, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καλαϊτζίδης

[8']  Μια λάθος εκτίμηση της φάσης του Βασιλακόπουλου, έδωσε την ευκαιρία στον Μακρίδη να απειλήσει, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ναυπακτιακού με γρήγορη επέμβαση απεσώβησε τον κίνδυνο για την εστία του

Αναγέννηση Επανομής - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0