Ε, όχι έτσι!

15/05/2011 - 16:47 Τελευταία τροποποίηση στις 17/05/2011 - 15:04

Το χειρότερο σενάριο, που μπορούσε κανείς να είχε στο μυαλό του παραμονές του παιχνιδιού, τελικά έγινε πραγματικότητα... Η ΑΕΛΚ πήρε το "δώρο" της Κοζάνης, αλλά κατάφερε να μην κερδίσει τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα, πραγματοποιώντας μία μετριότατη εμφάνιση.

Στη διάρκεια των δύο αγώνων γίνανε πράγματα και θαύματα και για μία στιγμή στην ΑΕΛΚ αρκούσε έστω και η ισοπαλία, αφού η Κοζάνη προηγήθηκε με 2-1 της Επανομής... Όμως ούτε τότε κατάφερε να ξυπνήσει και να σκοράρει...

Η απογοήτευση είναι μεγάλη, καθώς χάθηκε μοναδική ευκαιρία για την κατάκτηση της ανόδου, όμως η ελπίδα ακόμη δεν έχει χαθεί. Και οι περίλυποι παίκτες του Προκόπη Καρτάλη θα πρέπει να σηκώσουν κεφάλι και να διεκδικήσουν την άνοδο στα μπαράζ...

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ματς κρίθηκε στο γκολ του Μπούρμπου από το 11ο λεπτό, που νίκησε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ τον Καλαϊτζίδη. Η ΑΕΛΚ ήταν τραγική, τα πόδια "βάρυναν" ξαφνικά και παρά την τεράστια ευκαιρία που της δόθηκε μετά και την αποβολή παίκτη της Επανομής στος 60ο λεπτό, τίποτα δεν άλλαξε προς το καλύτερο.

Ούτε μετά την ισοφάριση της Κοζάνης (62' Κυριακίδης), αλλά ούτε και μετά την ολική ανατροπή (80' Καματάϊ 2-1), βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα οι παίκτες της Καλλονής να πετύχουν έστω το γκολ, που ενδεχομένως να τους έστελνε στη Β' Εθνική, που και πάλι όμως δε θα ήταν αρκετό, έπειτα από το τελικό 2-2 της Επανομής.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στα μπαράζ όπου θα μονομαχήσουν ο Βύζας Μεγάρων και ο Ηρακλής Ψαχνών από το νότιο όμιλο, μαζί με την ΑΕΛΚ και τον Φωκικό από το βόρειο όμιλο σε ένα μίνι πρωτάθλημα έξι αγωνιστικών, όπου Βύζας και ΑΕΛΚ ξεκινούν με ένα προβάδισμα δύο βαθμών έναντι των αντιπάλων τους.

Χορηγοί "λεπτό προς λεπτό"

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Εθνικός Φιλιππιάδας: Σταυράκης, Μούτας, Καταγής, Παλιάγκας, Μπαλάφας Δ.Γ., Ηλίας, Κόλλινς, Μπούρμπος, Δημουλιάς, Μιχάλης, Σιδηρόπουλος

ΑΕΛΚ:  Καλαϊτζίδης, Αποστολίδης, Θυμιόπουλος, Χάλαρης, Μήτσης, Μπακάλης, Λουτσιάνο, Γάλας, Μακρίδης, Τριανταφύλλου, Καλογερόπουλος

[90΄]Τέλος αγώνα

Κοζάνη-Επανομή 2-2

Σχόλιο αγώνα: Καλό φάουλ έχει κερδίσει ο Λουτσιάνο στον άξονα της περιοχής...

[87΄]  Σέντρα για τον Εθνικό κεφαλιά Σιδηρόπουλο λίγο άουτ!

Κοζάνη-Επανομή 2-1!!!!!!!!!!

[82΄]  Καλή κεφαλιά του Τριανταφύλλου λίγο άουτ!

Σχόλιο αγώνα: Προσπαθεί η ΑΕΛΚ πιέζει, κυκλοφορεί τη μπάλα έξω από την περιοχή αλλά δε βρίσκει μία καλή τελική προσπάθεια

[76']Στη θέση του Μπούρμπου ο Μπασιούκας

Σχόλιο αγώνα: Ο Λώττας τρέχει από τον πάγκο στο Μακρίδη και τον ενημερώνει πως η Κοζάνη ισοφάρισε το παιχνίδι! Η Επανομή να σημειώσουμε πως παίζει με 10 παίκτες λόγω αποβολής και έτσι όπως είναι τα αποτελέσματα στα παιχνίδια, ο Εθνικός ακόμα και με νίκη δεν μένει στην κατηγορία... Προβλέπεται "Χιτσκοκικό" φινάλε... Αλλά η ΑΕΛΚ πρέπει πάνω απ΄όλα να συνέλθει και να πάρει το παιχνίδι!

Κοζάνη-Επανομή 1-1

[68']Ο Χατζηκυριάκος στη θέση του Χάλαρη

[58΄]  Καλό σουτ του Γάλα η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

[57΄]  Φάουλ του Λουτσιάνο η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Μούτα μέσα στην περιοχή "παίζετε" λέει ο διαιτητής, φωνάζει ο πάγκος της ΑΕΛΚ!

Σχόλιο αγώνα: Η ΑΕΛΚ είναι σαφως καλύτερη στην επανάληψη και προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της.

[46΄]Έναρξη δευτέρου μέρους

[45΄]Ημίχρονο αγώνα

[42']Ο Καρτάλης αποσύρει τον Καλογερόπουλο και ρίχνει στη μάχη το Βαλιό. Απ΄ότι φαίνεται προωθείται ο Αποστολίδης σε ρόλο αμυντικού χαφ και ο Βαλιός περνάει δίπλα στο Χάλαρη

[32΄]  Καλό απευθείας χτύπημα φάουλ του Αποστολίδη, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σταυράκη

Σχόλιο αγώνα: Η ΑΕΛΚ δεν είναι αυτή που απαιτούν οι περιστάσεις στο παιχνίδι και δικαιολογημένα βρίσκεται πίσω στο σκορ. Ο Εθνικός είναι παθιασμένος για τη νίκη παραμονής και μέχρι στιγμής δικαιώνεται από το παιχνίδι του.

[26΄]  Καλή κεφαλιά από τον αμαρκάριστο Παλιάγκα, η μπάλα λίγο άουτ

Κοζάνη-Επανομή 0-1

[11'] ΓΚΟΛ! 1-0!! Με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπούρμπου ο Εθνικός Φιλιππιάδας ανοίγει το σκορ

Σχόλιο αγώνα: Ο Εθνικός έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 10 λεπτά πιέζει ασφυκτικά την ΑΕΛΚ χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.Ο Καλαϊτζίδης ωστόσο δηλώνει "παρών".

[5΄]  Καλή στιγμή για τον Εθνικό Φιλιππιάδας με το Σιδηρόπουλο, αποκρούει ο Καλαϊτζίδης!