Ξεμούδιασμα με επτάρα!

30/07/2010 - 20:04 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:33

Με εξαιρετική απόδοση η ΑΕΛΚ συνέτριψε στο πρώτο της φιλικό στα Πηγάδια, τον Ορφέα Ξάνθης, με σκορ 7-1, σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο. Η ομάδα του Λεκανοπεδίου Καλλονής ήταν πολύ καλή, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, στο οποίο αγωνίστηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες που είχε στη διάθεση του ο Μιχάλης Κασάπης, καταφέρνοντας να δημιουργήσει πάρα πολλές ευκαιρίες, απέναντι σε μια ομάδα που πέρυσι αγωνίστηκε στον 10 όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος.

Ο νέος προπονητής της ΑΕΛΚ προτίμησε να ξεκινήσει με όλα του τα όπλα στη βασική ενδεκάδα, δοκιμάζοντας κάποια σχήματα. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έγιναν αρκετές αλλαγές, ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής και οι υπόλοιποι παίκτες, που βρίσκονται στην αποστολή.

Οι Καλλονιάτες άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ντεκίδης. Στο 17' ο Αποστολίδης πέτυχε το 2-0, ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, ο Χατζηκυριάκος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο 45λεπτο, για την ΑΕΛΚ αγωνίστηκαν οι: Μάππας, Αποστολίδης, Μήτσης, Ζυγογιάννης, Αγιακάτσικας, Πετρουζέλλης, Μπακάλης, Βλαστέλλης, Ντεκίδης, Χατζηκυριάκος, Γκόντζος.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καλλονής συνέχισε να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο. Στο 58ο λεπτό, ο Γκόντζος σκόραρε το 4-0 και στο 62' ο Τσατσαλίδης πέτυχε το πέμπτο γκολ της ομάδας του. Ο Ορφέας κατάφερε να μειώσει σε 5-1, λίγο αργότερα, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής. Ο Κεραμιδάς χρίστηκε κι αυτός σκόρερ στο 75' για το 6-1, ενώ ο Τσατσαλίδης και πάλι πέτυχε στο 82' το 7-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο β' ημίχρονο, για την ΑΕΛΚ αγωνίστηκαν οι: Κοσμίδης, Αγιακάτσικας, Χατζηκυριάκος, Ντάκουλας, Καλογερόπουλος, Κεραμιδάς, Τουμπακάρης, Σαμπάνης, Τσεμπέκος, Τσατσαλίδης, Γκόντζος.

Η ΑΕΛΚ θα συνεχίσει τις τριπλές προπονήσεις της το Σαββατοκύριακο, ενώ τη Δευτέρα στις 6 το απόγευμα αναμένεται να δώσει το δεύτερο φιλικό της παιχνίδι επί θρακιώτικου εδάφους, αυτή τη φορά με την ομάδα νέων της Skoda Ξάνθης.