Κέρδισε 2-0 τους Νέους της Ξάνθης

02/08/2010 - 19:18 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:33

Με νίκη και στο δεύτερο φιλικό της παιχνίδι επί θρακιώτικου εδάφους συνεχίζει την προετοιμασία της η ΑΕΛΚ στα Πηγάδια. Η ομάδα του Λεκανοπεδίου επικράτησε με 2-0 της ομάδας νέων της Skoda Ξάνθης, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.
Ο Μιχάλης Κασάπης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ενώ κατά την προσφιλή τακτική σχεδόν όλων των τεχνικών άλλαξε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όλους τους παίκτες του. Στον αγώνα πήρε χρόνο συμμετοχής και ο αμυντικός που δοκιμάζεται αυτές τις ημέρες στις προπονήσεις της ΑΕΛΚ στην Ξάνθη, αφήνοντας μάλιστα καλές εντυπώσεις.

Σκόρερ για την ομάδα της Καλλονής χρίστηκε ο Προκόπης Καρτάλης, που ενσωματώθηκε στην αποστολή της ΑΕΛΚ το Σάββατο. Αρχικά, στο 25ο λεπτό, ο φυσικός αρχηγός της ομάδας επιχείρησε σέντρα από τα δεξιά, με τον αμυντικό της ομάδας της Ξάνθης να στέλνει άθελά του, με το κεφάλι, την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας και στο 35ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ντεκίδης. Η ΑΕΛΚ είχε και δυο δοκάρια με τον Καρτάλη και τον Χατζηκυριάκο.

Ο αγώνας πάντως ξεκίνησε με ένταση εντός γηπέδου, καθώς πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα, ο Τζίμης Βλαστέλλης διαπληκτίστηκε με αντίπαλο του, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να ζητήσει από τους προπονητές τους την αντικατάσταση τους για να αποφευχθούν τα χειρότερα. Ο Μυτιληνιός επιθετικός πέρασε ξανά στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη, πιο ήρεμος, έχοντας θετική απόδοση.

ΑΕΛΚ (Α' Ημίχρονο): Μάππας, Αποστολίδης, Αγιακάτσικας, Σεμπέκος, Μήτσης, Πετρουζέλλης, Μπακάλης, Χατζηκυριάκος, Γκόντζος, Ντεκίδης, Βλαστέλλης (8' Καρτάλης)

Στο Β' Ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κοσμίδης, Ζυγογιάννης, (υπό δοκιμή αμυντικός), Τουμπακάρης, Σαμπάνης, Καλογερόπουλος, Κεραμιδάς, Καρτάλης, Τσατσαλίδης, Βλαστέλλης

Η ομάδα της Καλλονής θα ολοκληρώσει τα φιλικά της στην Ξάνθη την Πέμπτη, με τη συμμετοχή της σε ένα τουρνουά αγώνων διάρκειας 45 λεπτών, όπου θα πάρουν επίσης μέρος η Καβάλα και η κυπριακή ΑΕΚ Κερύνειας και ακολούθως θα αναχωρήσει την Παρασκευή από την ακριτική Θράκη, με προορισμό το νησί της Λέσβου.

Με την επιστροφή της ομάδας στο Λεκανοπέδιο, αναμένεται να δρομολογηθούν και οι όποιες εξελίξεις στα μεταγραφικά της ομάδας, αφού ο Μιχάλης Κασάπης έχοντας πλέον σαφή εικόνα για το έμψυχο δυναμικό της ομάδας και τις θέσεις που χρειάζεται ενίσχυση, θα κάνει τις τελικές εισηγήσεις του.