Σκέτη απογοήτευση...

04/12/2011 - 19:49 Τελευταία τροποποίηση στις 04/12/2011 - 20:21

Την πρώτη φορά ήταν ατυχία. Τη δεύτερη οφειλόταν σε έναν βαθμό και στο καταστροφικό αμυντικό παιχνίδι του Αγροτικού Αστέρα. Ε η τρίτη δεν μπορεί να θεωρηθεί ούτε ατυχία, ούτε τίποτα άλλο.

Η ΑΕΛΚ απέτυχε για μία ακόμη φορά να σπάσει το ρόδι στον Ταρλά όπου αγνοεί τη νίκη σε τρία επίσημα παιχνίδια και πραγματοποιώντας ομολογουμένως τη χείροτερη εφετινή της εμφάνιση, πήρε δυστυχώς αυτό που της άξιζε σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Ενδεικτικό της πολύ κακής μέρας που βρέθηκε η ΑΕΛΚ, είναι το γεγονός πως δεν μετρήσαμε ούτε μία τελική φάση, με εξαίρεση ένα ακίνδυνο σουτ του Κριπιντήρη στο 84΄ που πέρασε ψηλά άουτ και το κόρνερ του Μανουσάκη στις αρχές του δεύτερου μέρους, που πήρε τροχιά απευθείας προς το τέρμα.

Αντίθετα ο Ηρακλής Ψαχνών,παρά τις απουσίες του δημιούργησε πονοκεφάλους στην άμυνα της ΑΕΛΚ, με τον Ροντρίγκο να καταφέρνει ουκ ολιγες φορές να βγαίνει απειλητικά απέναντι στο Σουλογάνη που στο 57΄ έκανε την επέμβαση του αγώνα, αποκρούοντας το τετ α τετ του επιθετικού του Ηρακλή.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, με την ΑΕΛΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και μία φλύαρη υπεροχή που δεν μπορούσε να μετουσιωθεί σε φάσεις. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε άνευρα και χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο πλην δύο επικίνδυνων κεφαλιών του Ροντρίγκεζ που πέρασαν ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΛΚ στο 7΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Μανούσο που αντιλήφθηκε την ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων, τσίμπησε τη μπάλα από τον τελευταίο αμυντικό απέφυγε προς στιγμήν τον Τόλιο, αλλά βγήκε αρκετά πλάγια για να μπορέσει να πλασάρει.

Με την έναρξη της επανάληψης είδαμε την ΑΕΛΚ που όλοι θέλουμε αλλά δυστυχώς μόνο για 10 λεπτά. Με μεγάλο πάθος και δύναμη, στρίμωξε τον Ηρακλή, αλλά στις δύο καλές στιγμές που δημιούργησε στο 47΄η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι. Και η αλήθεια είναι πως αν έμπαινε σε εκείνο το χρονικό σημείο το γκολ, τότε ίσως να μιλάγαμε στη συνέχεια για άλλο ματς. Ο Μανουσάκης λοιπόν εκτέλεσε το κόρνερ που απέκρουσε με υπερένταση με γροθιές ο Τόλιος, η μπάλα γύρισε στο Λημνιό επιθετικό που έβγαλε νέα σέντρα αλλά στο δευτέρο δοκάρι ο αφύλακτος Κριπιντήρης, δεν βρήκε τη μπάλα για να ανοίξει το σκορ.

Το παιχνίδι στη συνέχεια -μετά και το ανεπιτυχές τετ α τετ του Ροντρίγκεζ στο 57΄- κύλησε χωρίς συγκινήσεις, με την ΑΕΛΚ να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Ντος Σάντος, αλλά να έχει φοβερό πρόβήμα στη δημιουργία φάσεων. Το 0-0 ήρθε φυσιολογικά προς απογοήτευση των περίπου 1400 φίλων της ομάδας που πρέπει να πραγματοποίησαν ρεκόρ προσέλευσης φέτος και παρά την απογοητευτική εικόνα της ομάδας, είχαν παλμό φωνάζοντας συνθήματα υπέρ της ομάδας της Καλλονής.

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90'+3'] Λήξη αγώνα, ΑΕΛΚ- Ηρακλής Ψαχνών 0-0

[90'] Παίζουμε καθυστερήσεις

Κακή η ΑΕΛΚ στα τελευταία λεπτά, παρά την υποστήριξη από την εξέδρα, δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Ηρακλή Ψαχνών. Μη ορθολογική ανάπτυξη από τους παίκτες του Λουτσιάνο, που δείχνουν να θέλουν, αλλά να μην μπορούν...

[75'] Ταυτόχρονες αλλαγές. Για τον Ηρακλή Ψαχνών βγήκε ο Μπελέκος και μπήκε ο Σεφερίδης. Για την ΑΕΛΚ βγήκε ο Μανούσος και μπήκε ο Τριανταφύλλου

[65'] Κούρσα του Μάρκο Ντος Σάντος και παράλληλη σέντρα, όμως ο Τόλιος μπλόκαρε προ του Μανούσου

Έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της η ΑΕΛΚ στα τελευταία λεπτά, πιέζοντας τον Ηρακλή Ψαχνών και ψάχνοντας το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι πολυάριθμοι φίλαθλοι στην κερκίδα ενισχύουν με τις φωνές τους τις προσπάθειες της ομάδας του Λεκανοπεδίου, ωστόσο το σκορ παραμένει ακόμα ισόπαλο...

[60'] Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Τσοκάνη να δίνει τη θέση του στον Γανωτή

[58'] Η καλύτερη ευκαιρία του Ηρακλή Ψαχνών στο ματς, με τον Ροντρίγκο να βγαίνει τετ α τετ με τον Σουλογάνη, όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΛΚ αντέδρασε σωστά και απέκρουσε το πλασέ του

[57'] Στη θέση του Γάλα, μπήκε ο Ντος Σάντος

[51'] Στη θέση του Φιλιππάκου,μπήκε ο Τελκίνσκι

[48'] Κίτρινη κάρτα στον Μανουσάκη

[48'] Κίτρινη κάρτα στον Λιώση

[47'] Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μανουσάκη, απέκρουσε με υπερένταση ο Τόλιος. Στην επαναφορά, η μπάλα έφτασε εκ νέου στον Μανουσάκη που σέντραρε εκ νέου με τον Κριπιντήρη μόνο αμαρκάριστο στο δεύτεροδοκάρι να κλωτσάει... αέρα!

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Μπορεί η ΑΕΛΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Ηρακλής Ψαχνών είναι εκείνος που έχει δημιουργήσει τις πιο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι τώρα στο ματς. Οι παίκτες του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα δεν έχουν καθαρό μυαλό και μοιάζουν εγκλωβισμένοι, απέναντι σε ένα συμπαγές σύνολο που δείχνει να έχει σαφή προσανατολισμό μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

[45'] Ημίχρονο, ΑΕΛΚ-Ηρακλής Ψαχνών 0-0

[40'] Λάθος του Τραορέ έξω από την περιοχή, του κλέβει την μπάλα ο Ροντρίγκο, που προσπαθεί να κρεμάσει τον Σουλογάνη, στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι, καταλήγοντας άουτ

[36'] Κόρνερ του Μπελέκου, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ροντρίγκο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

[30'] Πρώτη απειλητική επίσκεψη του Ηρακλή Ψαχνών στα καρέ του Σουλογάνη,με τον Μπελέκου να σεντράει στην καρδιά της περιοχής, τον Ροντρίγκο να πιάνει την κεφαλιά, η οποία "έγλειψε" το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ

Νωθρό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, με παιχνίδι κέντρου στα πρώτα 20 λεπτά. Η ΑΕΛΚ είναι εκείνη που έχει την πρωτοβουλία και μια φλύαρη υπεροχή, με τον Ηρακλή Ψαχνών να περιμένει μεμαζική άμυνα πίσω από τη σέντρα, ώστε να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση...

[7'] Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛΚ, με τον Μανούσο να προσπερνά τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά και τον τερματοφύλακα, βγήκε όμως αρκετά πλάγια και δεν μπόρεσε να πλασάρει

Μετ'εμποδίων για ακόμα μια φορά η αναμετάδοση του αγώνα, ωστόσο ευελπιστούμε στη συνέχεια να μην αντιμετωπίσουμε άλλες δυσκολίες... Περίπου 1200 φίλαθλοι στο γήπεδο, αυτή την ώρα και η προσέλευση στον "Ταρλά" συνεχίζεται...

[1'] Έναρξη αγώνα

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Γάλας, Τζιωρτζιόπουλος, Σκάγκλια, Μαρσέλο, Κριπιντήρης, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Τόλιος, Μπακομήτρος, Ρεπετσάς,, Γιώτας, Ζουλιώτης, Φιλιππάκος, Ροντρίγκο, Μπελέκας, Τσοκάνης, Λιώσης, Δελήμπας