Υποκλίθηκε στη "Βασίλισσα"

04/01/2012 - 18:14 Τελευταία τροποποίηση στις 05/01/2012 - 13:58

Άσχημα ξεκίνησε η νέα χρονιά για την ΑΕΛΚ, που γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Βέροια με σκορ 0-1 και παρέμεινε έτσι στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας της Football League.

Οι Καλλονιάτες, σε ακόμα ένα ματς στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το τρίποντο της νίκης συνεχίζοντας έτσι το αρνητικό σερί τους. Η Βέροια ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως παρά το ότι δημιούργησε αρκετές φορές απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Σουλογάνη στο Α' Ημίχρονο, σκόραρε στην επαναληψη όταν η ροή του παιχνιδιού είχε κάπως αλλάξει με την ΑΕΛΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι παίκτες του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα βρέθηκαν σε μαζική άμυνα από την αρχή, με τη Βέροια να πιέζει και να χάνει τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο, με τους Λανγκλέ (3' και 5') και Ολαιτάν (6') να μην μπορούν να νικήσουν τον Σουλογάνη. Η ΑΕΛΚ απάντησε με ψηλοκρεμαστό σουτ του Λεοζίνιο (9') και έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μανούσο (21'), όταν την τελευταία στιγμή κυριολεκτικά αμυντικός της Βέροιας πρόλαβε και άλλαξε την πορεία της μπάλας σε σουτ από το πέναλτι, που κατευθυνόταν στα δίχτυα.

Η Βέροια έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Λανγκλέ στο 23ο λεπτό και κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε. Η ομάδα της Καλλονής απείλησε με δύο μακρινά σουτ, των Μανουσάκη και Μανούσου, πριν το ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς άλλαξε με την ΑΕΛΚ να έχει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας. Ο Λουτσιάνο έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Ταραχούλσκι, που έχασε καλή ευκαιρία (57') με κεφαλιά. Στη συνέχεια ένα δυνατό σουτ του Μανούσου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Καντιμοίρης. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η κούραση δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, ήρθε από το πουθενά το γκολ για τη Βέροια, που παρέμενε πάντως άκρως επικίνδυνη σε κάθε της αντεπίθεση.

Ήταν το 72ο λεπτό, όταν ο Ολαιτάν πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, ανοίγοντάς τη προς την εστία της ΑΕΛΚ, ο Σουλογάνης δίστασε να βγει κι όταν το επιχείρησε ήταν πλέον αργά, αφού ο επιθετικός της Βέροιας τον πρόλαβε, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε αργά και βασανιστικά στο βάθος της εστίας των Καλλονιατών, γράφοντας το 0-1. Η ΑΕΛΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει σε σουτ του Ταραχούλσκι (79') που μπλόκαρε σταθερά ο Καντιμοίρης και μοιραία ο αγώνας έληξε με ήττα για την ομάδα της Καλλονής, που δεν κατάφερε να δώσει χαρά στους περίπου 1200 φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης.

Μέτρια η διαιτησία του Τζήλου, που κιτρίνισε τους Μπρούνο Πάες, Τραορέ, Μανούσο, Μανουσάκη, Κριπιντήρη και Χατζόπουλο από πλευράς ΑΕΛΚ και τους Αμαραντίδη, Γεωργιάδη και Καλογέρη της Βέροιας.

Συνθέσεις

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Μπρούνο Πάες (56' Μήτσης), Χατζόπουλος, Μανουσάκης, Μανούσος, Λεοζίνιο (53' Ταραχούλσκι), Κριπιντήρης, Μαρσέλο, Βλαστέλλης (69' Ντος Σάντος)

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Σαμαράς, Μπάρμας, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Καλογέρης, Καλτσάς (73' Τάντιτς), Λανγκλέ, Ολαιτάν (79' Μεταργκάν), Καντί (90' Τζημογιάννης)

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90'+3'] Λήξη αγώνα, ΑΕΛΚ-Βέροια 0-1

[90'+1'] Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Καντί, πέρασε ο Τζιμογιάννης

[73'] Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Καλτσά πέρασε ο Τάντιτς

[72'] ΓΚΟΛ!! 0-1!! Τραγικό λάθος του Σουλογάνη, που δίστασε να βγει κι όταν πραγματοποίησε τελικά την έξοδο στο τετ α τετ του Ολαιτάν, δεν πρόλαβε τον επιθετικό της Βέροιας που τον πλάσαρε, γράφοντας το 0-1...

[69'] Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Βλαστέλλη, πέρασε ο Ντος Σάντος

[68'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Γεωργιάδη

[68'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μανουσάκη

Στην Κατερίνη ο Πιερικός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ και προηγείται πλέον της ΑΕΛΚ Κ20 με 2-1 στο πρωτάθλημα των νέων

Η ομάδα της Καλλονής πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με το ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Ταραχούλσκι και πλέον οι Καλλονιάτες είναι εκείνοι που έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Βέβαια, η Βέροια είναι πάντοτε επικίνδυνη με την ταχύτατη τριάδα των επιθετικών της Λανγκλέ, Ολαιτάν και Καλτσά.

[61'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στο Μανούσο

[60'] Ένα δυνατό σουτ του Μανούσου έξω από την περιοχή, κατέληξε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη

[57'] Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛΚ, με τον Βλαστέλλη να σεντράρει από τα αριστερά και τον Ταραχούλσκι με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ

[56'] Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Μπαίνει ο Μήτσης στη θέση του Μπρούνο Πάες

[54'] Δυνατό σουτ του Καλτσά, συρτό από το ύψος της περιοχής, έφυγε λίγο άουτ

[53'] Πρωτή αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Μπαίνει ο Ταραχούλσκι και περνά εκτός αγώνα ο Λεοζίνιο

[46'] 'Εναρξη Β' Ημιχρόνου

Ημίχρονο και στην Κατερίνη, στο πρωτάθλημα νέων, Πιερικός - ΑΕΛΚ 1-1. Το γκολ των Καλλονιατών ο Γιώργος Σαμπάνης με κεφαλιά...

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το Α' Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, με τη Βέροια να ξεκινά πιο δυνατά το ματς και να κλείνει στα καρέ της την ΑΕΛΚ, που μετά το ημίωρο ισορρόπησε το παιχνίδι. Αρκετά καλός ο ρυθμός μέχρι και το 30ο λεπτό, από μια κλασική ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν την υπεροχή, αλλά και τους Καλλονιάτες να βγαίνουν επικίνδυνα στην κόντρα επίθεση.

[45'] Λήξη Α' Ημιχρόνου, ΑΕΛΚ-Βέροια 0-0

[43'] Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛΚ, με την μπάλα να φτάνει στο Μανούσο, ο οποίος επιχείρησε την προσποίηση και το δυνατό σουτ, όμως ο Καντιμοίρης έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε

[40'] Δυνατό σουτ του Μανουσάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα σήκωσε για ζέσταμα τους Ταραχούλσκι και Μήτση, ετοιμάζοντας προφανώς αλλαγή στο ημίχρονο

[35'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Τραορέ, με τον διαιτητή Τζήλο να σαστίζει αρχικά (έχοντας αφήσει πλεονέκτημα) και να κιτρινίζει τον Βλαστέλλη, όμως έπειτα από υπόδειξη του επόπτη το λάθος αποκαταστάθηκε

[34'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Αμαραντίδη

[30'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μπρούνο Πάες

Ισοφάρισε άμεσα, στο 22ο λεπτό, η ΑΕΛΚ Κ20 στην Κατερίνη με τον Γιώργο Σαμπάνη. Στο 1-1 πλέον το ματς κόντρα στον Πιερικό για το πρωτάθλημα Νέων

[29'] Πέσιμο του Καλτσά μέσα στην περιοχή, διαμαρτυρύθηκε για πέναλτι η Βέροια, με τον διαιτητή Τζήλο να μη συγκινείται...

Άνοιξε το σκορ στην Κατερίνη, με τον Πιερικό να προηγείται από το 17ο λεπτό 1-0 της ΑΕΛΚ Κ20

[23'] Νέα ευκαιρία στο ματς, αυτή τη φορά για τη Βέροια, με τον Λανγκλέ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Σουλογάνη να απομακρύνει σωτήρια

[21'] Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, έπειτα από σέντρα του Βλαστέλλη και λάθος απομάκρυνση του Σαμαρά, ο Μανούσος βρέθηκε απέναντι στον Καντιμοίρη όμως το πλασέ του άλλαξε πορεία σε πόδι αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

Την ίδια ώρα στην Κατερίνη, η ΑΕΛΚ Κ20 παραμένει στο ισόπαλο 0-0 κόντρα στον Πιερικό για το πρωτάθλημα των Νέων

Συμπληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, με τη Βέροια να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενη τα αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου από τους παίκτες του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα. Η ΑΕΛΚ θέλει να παίξει τη κόντρα επίθεση, όμως οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν μέχρι στιγμής πρώτοι στην μπάλα...

[9'] Γρήγορα αντεπίθεση για την ΑΕΛΚ, με τον Λεοζίνιο να προσπαθεί με λόμπα να "κρεμάσει" τον Καντιμοίρη, που έκανε πίσω βήματα και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο

[6'] Νέα ευκαιρία για τη "Βασίλισσα του Βορρά", με τον Ολαιτάν να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Σουλογάνη να απομακρύνει εντυπωσιακά

[5'] Τεράστια ευκαιρία για τη Βέροια, που βγήκε γρήγορα στην κόντρα από τα δεξιά, με τον Καλτσά να βγάζει την παράλληλη μπαλιά και τον Λανγκλέ από το ύψος της περιοχής να πλασάρει άουτ, με τον Σουλογάνη εξουδετερωμένο

[3'] Πρώτη καλή στιγμή του ματς, με τη Βέροια να κλέβει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και τον Λανγκλέ να σουτάρει άουτ από το ύψος της περιοχής.

Περισσότεροι από 900 φίλαθλοι αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου, με την προσέλευση να συνεχίζεται, λόγω και του εργάσιμου τηε ημέρας.

[1'] Έναρξη αγώνα, στη σέντρα η Βέροια

Για πρώτη φορά με την άσπρη εμφάνιση η ΑΕΛΚ, που έχει ως κύριο χαρακτηριστικό της τον μπορντό σταυρό στο κέντρο της. Με κυανέρυθρες εμφανίσεις η Βέροια.

Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο. Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια και σε πολύ λίγο αναμένται να κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, μαζί με το διαιτητικό τρίο.

Συνθέσεις

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Μπρούνο Πάες, Χατζόπουλος, Μανουσάκης, Μανούσος, Λεοζίνιο, Κριπιντήρης, Μαρσέλο, Βλαστέλλης
Στον πάγκο: Μάππας, Θυμιόπουλος, Ταραχούλσκι, Τριανταφύλλου, Προβατίδης, Μήτσης, Ντος Σάντος

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Σαμαράς, Μπάρμας, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Καλογέρης, Καλτσάς, Λανγκλέ, Ολαιτάν, Καπί
Στον πάγκο: Κοτταρίδης, Γελαδάρης, Τζημογιάννης, Μεταργκάν, Λαναρής, Τάντιτς, Σιλιγαρδάκης

Διαιτητές: Τζήλος, Καράμπουλος, Παπαδημητρίου (Συνδέσμου Λάρισας)