Κερδίζει και με σβηστή μηχανή!

28/03/2012 - 18:16

Η ΑΕΛΚ επικράτησε με σκορ 1-0 του Φωκικού στο πλαίσιο της 22ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League, διευρύνοντας έτσι το σερί θετικών αποτελεσμάτων με τον Γιάννη Ματζουράκη στον πάγκο της, φτάνοντας τα πέντε ματς χωρίς ήττα.

Χρυσός σκόρερ των Καλλονιατών ο... φρεσκοπαντρεμένος Μάρκο Ντος Σάντος στο 44ο λεπτό του αγώνα. Αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο σερί ματς, που η ΑΕΛΚ παίρνει προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο, έχοντας έτσι το "πάνω χέρι" στη συνέχεια κάθε αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά το γεγονός πως η ομάδα της Καλλονής είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα, ο ρυθμός του αγώνα ήταν υποτονικός και οι παίκτες του Ματζουράκη έφταναν με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή. Ο Φωκικός από την πλευρά του είχε περιοριστεί εξ' αρχής σε παθητικό ρόλο, με στόχο να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΛΚ επιτέθηκε από τα αριστερά, με τον Μανούσο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με όμορφο τακουνάκι να βγάζει αμαρκάριστο τον Ζουρούδη που σέντραρε παράλληλα για τον επερχόμενο Ντος Σάντος, ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ, σκορπώντας ενθουσιασμό στους περίπου 900 φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛΚ κατά τη γνωστή της τακτική έδωσε χώρο στον αντίπαλο και έπαιξε το αγαπημένο της παιχνίδι στις κόντρα επιθέσεις, όμως οι ποδοσφαιριστές της δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν μπορούσαν να φτάσουν σε μια σωστή τελική προσπάθεια, ενώ όποτε χρειάστηκε ο τερματοφύλακας Βρονταράς έδειξε την κλάση του.

Ο Φωκικός ανέβασε την απόδοσή του, ο Πέτρος Μίχος προσπάθησε να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα της Άμφισσας, όμως αυτή έφτανε με δυσκολία στην περιοχή του Σουλογάνη, που πράγματοποίησε πάντως μια πολύ καλή επέμβαση σε σκαστό σουτ του Διαμαντόπουλου (57'). Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Φωκικός ζήτησε πέναλτι σε (ακούσιο) χέρι του Καρακώστα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Καμπαξή να μη συγκινείται...

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΛΚ νικήτρια, έστω και με το φτωχό 1-0, σε ένα ματς που αγωνιστικά δεν ικανοποίησε τον κόσμο. Όμως σε αυτό το χρονικό σημείο του πρωταθλήματος εκείνο που μετράει είναι οι βαθμοί της νίκης και η ΑΕΛΚ συνέχισε την ανοδική της πορεία στη βαθμολογία, διατηρώντας την επαφή της με τις θέσεις των play off.

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Χωριανόπουλος, Θυμιόπουλος, Καρακώστας, Κριπιντήρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης (85' Βλαστέλλης), Ντος Σάντος (77' Γάλας), Ζουρούδης (65' Ταραχούλσκι)

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Θωμόπουλος, Χαλούλος, Δημητρίου, Σκαρίμπας, Μπουλούλης (60' Φαρμάκης), Αντράντε (69' Ταμπάκης), Καλέργης, Διαμαντόπουλος, Νικόλτσης (60' Κανελόπουλος)

[89'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Βλαστέλλη

[87'] Ατομική προσπάθεια του Λεοζίνιο και σέντρα σουτ από πλάγια θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Βρονταράς

[85'] Τρίτη αλλαγή για τους Καλλονιάτες. Αποχωρεί ο Μανουσάκης και περνά ο Βλαστέλλης

[77'] Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Αποχωρεί ο Ντος Σάντος και περνά ο Γάλας

Συμπληρώθηκε το 75ο λεπτό και η ΑΕΛΚ έχει δώσει χώρο στο Φωκικό, που προσπαθεί να δημιουργήσει κάποια καλή φάση στην εστία του Σουλογάνη. Οι παίκτες του Ματζουράκη παίζουν το αγαπημένο τους παιχνίδι στην κόντρα, θέλοντας να εκμεταλλευθούν την ταχύτητα του Μανούσου και του Ντος Σάντος από τα άκρα...

[69'] Τρίτη αλλαγή για το Φωκικό. Στη θέση του Αντράντε, πέρασε ο Ταμπάκης

[65'] Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Βγαίνει ο Ζουρούδης και μπαίνει ο Ταραχούλσκι

[60'] Διπλή αλλαγή από τον Πέτρο Μίχο. Αποχώρησαν οι Μπουλούλης και Νικόλτσης και πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Φαρμάκης και Κανελλόπουλος

[59'] Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, κεφαλιά του Μαρσέλο ψηλά άουτ

[57'] Τεράστια ευκαιρία του Φωκικού με τον Διαμαντόπουλο να πιάνει το σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι και τον Σουλογάνη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα

[55'] Επέλαση του Λεοζίνιο και σουτ εκτός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Βρονταράς

[53'] Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες του Φωκικού, σε χέρι του Καρακώστα μέσα στην περιοχή, το οποίο όμως ήταν ακούσιο...

[50'] Σουτ του Μανουσάκη και πάλι από το ύψος της περιοχής, έφυγε κι αυτό ψηλά άουτ

Τους Ταραχούλσκι, Γάλα και Τζιωρτζιόπουλο έχει σηκώσει για ζέσταμα ο Γιάννης Ματζουράκης

[49'] Σουτ του Μανουσάκη από πλάγια θέση πολύ ψηλά άουτ

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Η ΑΕΛΚ για τρίτο σερί παιχνίδι σκοράρει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα στο ιδανικότερο χρονικό σημείο ενός αγώνα. Παρά το ότι το ματς κινήθηκε σε υποτονικούς ρυθμούς στο πρώτο 45λεπτο, οι Καλλονιάτες βρήκαν τον τρόπο να "ξεκλειδώσουν" την καλά στημένη άμυνα του Φωκικού, κάνοντας πιο εύκολα τα πράγματα για τη συνέχεια, αφού πλέον η ομάδα του Πέτρου Μίχου θα πρέπει να ανοιχθεί, αφήνοντας κενούς χώρους στα μετόπισθεν...

[45'] Λήξη ημιχρόνου, ΑΕΛΚ-Φωκικός 1-0

[44'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0!! Η ΑΕΛΚ ανοίγει το σκορ με τον Μάρκο Ντος Σάντος, που δέχθηκε παράλληλη μπαλιά - έτοιμο γκολ από τον  Ζουρούδη μετά από τακουνάκι του Μανούσου

[43'] Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛΚ και δυνατό σουτ του Ζουρούδη, που απέκρουσε ο Βρονταράς

[38'] Ατομική προσπάθεια του Μανούσου και σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στην αγκαλιά του τερτματοφύλακα του Φωκικού

[36'] Άμεση απάντηση της ΑΕΛΚ, με δυνατό σουτ του Ντος Σάντος, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βρονταράς

[35'] Κόρνερ για τον Φωκικό, καρφωτή κεφαλιά του Παϊζάνου πετάχτηκε ο Σουλογάνης και απέκρουσε εντυπωσιακά, στην καλύτερη φάση του ματς

[33'] Ανάποδο "ψαλίδι" του Ζουρούδη από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε σταθερά ο Βρονταράς

[31'] Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Ζουρούδη και Ντος Σάντος, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μανουσάκη που δεν πρόλαβε να σουτάρει, με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

[27'] Φαλτσαριστό σουτ του Μανουσάκη, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Βρονταράς

[23'] Σουτ του Λεοζίνιο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών και απομακρύνθηκε

[20'] Διαδοχικά κόρνερ για τον Φωκικό και διαμαρτυρίες από τους Καλλονιάτες για φάουλ πάνω στον Κριπιντήρη, που δε δόθηκε προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις του πάγκου της ΑΕΛΚ

Υποτονικό ματς σε αυτά τα 15 πρώτα λεπτά του αγώνα, με την ΑΕΛΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην έχει καταφέρει ακόμα να πατήσει στη αντίπαλη περιοχή. Ο Φωκικός περιορίζεται από το ξεκίνημα σε παθητικό ρόλο...

Ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε τον Σουλογάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Θυμιόπουλο και Χωριανόπουλο ακραίους μπακ, Καρακώστα και Κριπιντήρη στο κέντρο της άμυνας, Μαρσέλο και Μανουσάκη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προωθημένους τους Ντος Σάντος, Λεοζίνιο και Μανούσο και στην κορυφή της επίθεσης τον Ζουρούδη

[6'] Σουτ του Μανουσάκη εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Λεοζίνιο που αιφνιδιάστηκε και έχασε το κοντρόλ, τη στιγμή που έβγαινε μόνος απέναντι στον Βρονταρά

[1'] Έναρξη αγώνα

Πολύ καλός ο καιρός στη Μυτιλήνη, ηλιοφάνεια αυτή την ώρα, γεγονός που ευνοεί τη μαζική προσέλευση των φιλάθλων στο γήπεδο. Περίπου 800 υπολογίζονται στην έναρξη του αγώνα

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Καμπαξής (Εύβοιας), με βοηθούς τους Νακόπουλο (Αθηνών) και Ντάλλας (Αθηνών)

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Χωριανόπουλος, Θυμιόπουλος, Καρακώστας, Κριπιντήρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης, Ντος Σάντος, Ζουρούδης
Στον πάγκο: Μάππας, Γάλας, Βαλιός, Βλαστέλλης, Σαμπάνης, Τζιωρτζιόπουλος, Ταραχούλσκι

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Θωμόπουλος, Χαλούλος, Δημητρίου, Σκαρίμπας, Μπουλούλης, Αντράντε, Καλέργης, Διαμαντόπουλος, Νικόλτσης
Στον πάγκο: Χάχαλης, Κανελόπουλος, Ταμπάκης, Γεωργουσόπουλος, Φαρμάκης, Ζάγκος, Σορώκος

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------