Ραντεβού με την ιστορία της!

12/09/2010 - 09:43 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:43

Μεγάλη ημέρα η σημερινή για την ομάδα της Καλλονής, που θα δώσει το πρώτο ματς της ιστορίας της σε επαγγελματική κατηγορία, φιλοξενώντας στην πρεμιέρα του βορείου ομίλου της Γ' Εθνικής τη Ζάκυνθο. Ο αγώνας θα διεξαθχεί στο Στάδιο "Κώστας Κεντέρης" του Λεκανοπεδίου και παρά το ότι έχει οριστεί να ξεκινήσει στις 16:45, η σέντρα θα γίνει 15 λεπτά αργότερα, μετά την απόφαση της ΕΠΟ για καθυστέρηση στην έναρξη των αγώνων κατά των φαινομένων βίας στα ελληνικά γήπεδα.

Ο βροχερός καιρός που επικρατεί από νωρίς το πρωί σε όλο το νησί της Λέσβου, ίσως οδηγήσει σε μικρή προσέλευση φιλάθλων την ώρα του αγώνα, ωστόσο όσοι βρεθούν στις εξέδρες του "Κώστας Κεντέρης" είναι δεδομένο ότι θα ενισχύσουν με κάθε τρόπο τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Κασάπη, στο δεύτερο επίσημο ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Η αποτυχημένη πρεμιέρα στο Κύπελλο Ελλάδας, λόγω του αποκλεισμού από τον Αετό Σκύδρας στη Μυτιλήνη, είναι σίγουρο πως έχει πεισμώσει την ΑΕΛΚ που θέλει να ξεκινήσει με θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Ζάκυνθο, η οποία πάντως αποτελεί μια έμπειρη ομάδα στη Γ' Εθνική, με συνεχή παρουσία τα τελευταία χρόνια.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων Σάββας Καρυπίδης μπορεί να υπολογίζει σε όλους τους παίκτες του, αφού έφτασαν και οι μπλε κάρτες των ξένων της Σόμπζακ, Σμάρντουχ και Στανάιτις, ενώ κανονικά προπονήθηκε τις τελευταίες ημέρες και ο Μαρίνος. Ο Μιχάλης Κασάπης δεν μπορεί να υπολογίζει στους τιμωρημένους Προκόπη Καρτάλη και Κώστα Χατζηκυριάκο, ωστόσο θα έχει στη διάθεσή του τόσο τον Κώστα Αποστολίδη, όσο και τον Στρατή Βαλιό που έβγαλαν με επιτυχία το πρόγραμμα προπονήσεων όλη την εβδομάδα και προβάρουν φανέλα βασικού.

Το "SportLesvos" θα βρίσκεται από νωρίς στο Στάδιο "Κώστας Κεντέρης" της Καλλονής και θα σας ενημερώνει "λεπτό προς λεπτό" για όλα όσα συμβαίνουν τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα ΑΕΛΚ - Ζάκυνθος!