Γύρισε το ματς... τούμπα! [video]

12/09/2010 - 16:47 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:43

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΛΚ τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, επικρατώντας στην πρεμιέρα του βορείου ομίλου της Ζακύνθους με 2-1 μέσα στο Στάδιο "Κώστας Κεντέρης" της Καλλονής. Η ομάδα του Μιχάλη Κασάπη παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο ματς, όμως κρατούσε το καλό για το τέλος και με καλή απόδοση στο δεύτερο 45λεπτο, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 και να πάρει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δύο ομάδες και την ΑΕΛΚ να παρουσιάζεται καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο και να χάνει νωρίς τις πρώτες της καλές ευκαιρίες. Μόλις στο 3ο λεπτό, έπειτα από πλάγιο άουτ του Μήτση, ο Γάλας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 10ο λεπτό, ο Μακρίδης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί σύγχυση στην άμυνα της Ζακύνθου, ωστόσο ο τερματοφύλακας Καλαϊτζίδης τον πρόλαβε στην έξοδο και μπλόκαρε σταθερά.

Η Ζάκυνθος άριχσε να ξεθαρρεύει μετά τα πρώτα 15 λεπτά, και στο 17' έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Μαρίνος έκανε χέρι στην προσπάθεια του να κατεβάσει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και έτσι πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε για να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, στο 24ο λεπτό, ο Μαρίνος κέρδισε πέναλτι, όταν μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, ο Βαλλιός άπλωσε το πόδι του με τον επιθετικό της Ζακύνθου να πέφτει στο έδαφος εντυπωσιακά και το διαιτητή Αγγελάκη να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, πετυχαίνοντας το 0-1! Μάλιστα, όλη η ομάδα της Ζακύνθου, μια αγκαλιά, αφιέρωσε το τέρμα αυτό στον αδικοχαμένο παίκτη της ομάδας Γιώργο Χίσο.

Το ημίχρονο βρήκε τη Ζάκυνθο να προηγείται με 0-1, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα και χωρίς να έχει απειληθεί ούτε μια φορά από την ΑΕΛΚ μετά το γκολ. Μετά την ανάπαυλα όμως, τα πάντα άλλαξαν. Οι παίκτες του Μιχάλη Κασάπη βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο παθιασμένοι για τη μεγάλη ανατροπή και 45 λεπτά αργότερα, είχαν καταφέρει να γυρίσουν το ματς.

Στο 51ο λεπτό, ήρθε η πρλωτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, με τον Βλαστέλλη να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, τον Γκόντζο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως τον Καλαϊτζίδη να μπλοκάρει την μπάλα στη γωνία του. Στο 54΄ωστόσο, η ΑΕΛΚ βρήκε δίχτυα, όταν κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, το οποίο εκτέλεσε ο Βλαστέλλης, ο Γκόντζος προσπάθησε για το γυριστό σουτ, όμως έβγαλε πάσα στο Γάλα, που από το δεύτερο δοκάρι με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Ζακύνθου, πετυχαίνοντας την ισοφάριση. Το γκολ αυτό άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα, με την ΑΕΛΚ να παίρνει την ψυχολογία και να γέρνει την πλάστιγγα προς το μέρος της. Αν και το 2-1 δεν ήρθε τη στιγμή, που το γήπεδο... έγερνε, αμέσως μετά την ισοφάριση, ήρθε μια προσωπική ενέργεια του Τζίμη Βλαστέλλη στο 70ο λεπτό, που απέφυγε από τα αριστερά δύο αμυντικούς και πεσμένος με σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" του Καλαϊτζίδη, πετυχαίνοντας το 2-1 και ταυτόχρονα την ολική ανατροπή στο "Κώστας Κεντέρης", κάνοντας τους περίπου 500 φιλάθλους της ομάδας να πανηγυρίζουν έξαλλα στις κερκίδες.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν παίχθηκε πολύ ποδόσφαιρο, με τις διακοπές να είναι αλεπάλληλες και για αυτό το λόγο ο διαιτητής να κρατά συνολικά έξι λεπτά καθυστερήσεων, που όμως δεν έμελλε να αλλάξουν τίποτα ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Η ΑΕΛΚ πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην πρεμιέρα της στις επαγγελματικές κατηγορίες. Η Ζάκυνθος φάνηκε πως στο ημίχρονο έμεινε στα αποδυτήρια, καταφέρνοντας με τη νωθρότητά της στο ξεκίνημα του β' μέρους να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του Μιχάλη Κασάπη. Κάτι που μοιραία το πλήρωσε...

Συνθέσεις:

ΑΕΛΚ: Μάππας, Αγιακάτσικας, Μήτσης, Βαλλιός, Αποστολίδης, Μπακάλης (85' λ.τρ. Καλογερόπουλος), Πετρουζέλλης, Γάλας, Βλαστέλλης (79' Σαμπάνης), Μακρίδης (65' Λουκίνας), Γκόντζος

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Καλαϊτζίδης, Βασιλειάδης, Κωστάκης, Μαρίνος (61' Κόντη), Στρατομήτρης, Κατρανίτσας, Χατζηαντωνίου (68' Λιβέρης), Σμάρντουκ, Στανάιτις, Θανόπουλος (78' Αποστολόπουλος), Κρητικός

Η συνέντευξη Τύπου των δύο προπονητών

{youtube}UD8L7e_t-jk{/youtube}

Η εξέλιξη "λεπτό προς λεπτό"

[90'+6'] Τέλος αγώνα ΑΕΛΚ - Ζάκυνθος 2-1

[90'] Έξι λεπτά καθυστερήσεων έδειξε ο τέταρτος διαιτητής, λόγω των πολλών διακοπων στο τελυταίο τέταρτο του παιχνιδιού

[88'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα για τον Αγιακάτσικα, λόγω σκληρού φάουλ

[86'] Έπειτα απο κόρνερ για τη Ζάκυνθο, ο Σμάρντουκ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ

[85'] Αλλαγή, τελευταία για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του τραυματία Μπακάλη, πέρασε ο Καλογερόπουλος

[79'] Αλλαγή για την ομάδα της ΑΕΛΚ. Στη θέση του Βλαστέλλη, πέρασε ο Σαμπάνης

[78'] Αλλαγή, η τελευταία, για την ομάδα της Ζακύνθου. Στη θέση του Θανόπουλου, πέρασε ο Αποστολόπουλος

[Σχόλιο αγώνα] Η ΑΕΛΚ είναι πολύ καλύτερη στο β' ημίχρονο, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, κάτι που φαίνεται και από την ανατροπή του σκορ. Παθιασμένοι οι παίκτες του Μιχάλη Κασάπη κερδίζουν κάθε προσωπική μονομαχία και έχουν το "πάνω χέρι" μέχρι τώρα στο ματς

[70'] ΓΚΟΛ 2-1! Καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Τζίμη Βλαστέλλη, που απέφυγε από τα αριστερά δύο αμυντικούς και πεσμένος, με σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" του Καλαϊτζίδη, πετυχαίνοντας το 2-1

[68'] Αλλαγή για την ομάδα της Ζακύνθου. Στη θέση του Χατζηαντωνίου, πέρασε ο Λιβέρης

[65'] Αλλαγή για την ομάδα της ΑΕΛΚ. Στη θέση του Μακρίδη, πέρασε ο Λουκίνας

[61'] Αλλαγή για την ομάδα της Ζακύνθου. Στη θέση του Μαρίνου, πέρασε ο Κόντη

[54'] ΓΚΟΛ 1-1! Η ΑΕΛΚ κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, το οποίο εκτέλεσε ο Βλαστέλλης, ο Γκόντζος προσπάθησε για το γυριστό σουτ, όμως έβγαλε πάσα στο Γάλα, που από το δεύτερο δοκάρι με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Ζακύνθου, πετυχαίνοντας την ισοφάριση

[51'] Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, με τον Βλαστέλλη να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, τον Γκόντζο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως τον Καλαϊτζίδη να μπλοκάρει την μπάλα στη γωνία του

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες

[Σχόλιο αγώνα] Η ΑΕΛΚ δείχνει εγκλωβισμένη στο χώρο του κέντρου, δεν έχει καθαρό μυαλό και δεν μπορεί να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την στία του Καλαϊτζίδη. Η Ζάκυνθος έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τους παίκτες του Σάββα Καρυπίδη να παίζουν εξαιρετικά την κόντρα επίθεση και να έχουν το προβάδισμα, από το αμφισβητούμενο πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρίνος.

Ζητάμε συγνώμη για κάποια προβλήματα στη διάρκεια της μετάδοσης "λεπτό προς λεπτό" από το Στάδιο "Κώστας Κεντέρης".

[45'+1'] Ημίχρονο με τη Ζάκυνθο να προηγείται με 0-1 μέσα στην Καλλονή

[24'] ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρίνος αναλαμβάνει να εκτελέσει το πέναλτι, στέλνει από την άλλη γωνία τον Μάππα και πετυχαίνει το 0-1, ενώ αμέσως μετά όλοι οι παίκτες της Ζακύνθου, μια αγκαλιά, αφιερώνουν το γκολ στον αδικοχαμένο συμπαίκτη τους

[24'] Ο Μαρίνος μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, ο Βαλλιός απλώνει το πόδι του και ο Μαρίνος πέφτει εντυπωσιακά με τον διαιτητή Αγγελάκης να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι

[23'] Διπλή κλασική ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Θανόπουλο να ξεφεύγει από αριστερά, να σεντράρει την μπάλα μέσα στην περιοχή και τον Μάππα να νικά εξ' επαφής τον Μαρίνο και τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να σουτάρει σε δεύτερο χρόνο ψηλά άουτ

[17'] Πρώτη απειλητική στιγμή για τη Ζάκυνθο, από στημένη φάση, με τον Μαρίνο να κατεβάζει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, τον Μάππα να αποκρουεί το κοντινό σουτ, ωστόσο το διαιτητή Αγγελάκη να υποδεικνύει φάουλ σε χέρι του Μαρίνου στο ξεκίνημα της φάσης

[10'] Σύγχυση στην άμυνα της Ζακύνθου, από ασυνεννοησία των αμυντικών της σε ένα βαθύ γέμισμα μέσα στην περιοχή, πήγε να το εκμεταλλευτεί ο Μακρίδη, ωστόσο ο τερματοφύλακας Καλαϊτζίδης τον πρόλαβε στην έξοδο και μπλόκαρε σταθερά

[3'] Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛΚ με τον Μήτση να εκτελεί πλάγιο και το Γάλα από το ύψος του πέναλτι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.