Πήρε και τον Πανσερραϊκό η ΑΕΛΚ!

27/01/2013 - 17:11 Τελευταία τροποποίηση στις 27/01/2013 - 21:14

manousos_SERES_1-0Το γκολ του Γιώργου Μανούσου από το 16’ ήταν αρκετό για να επιστρέψει η ΑΕΛΚ στις επιτυχίες απέναντι στον σκληροτράχηλο Πανσερραϊκό. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στον Ταρλά, αναγκάζοντας στο πρώτο μέρος σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους παρά τις αρκετές αλλαγές που είχε στις σύνθεσή της.

Η νίκη αυτή ανεβάζει σημαντικά την αυτοπεποίθηση των Καλλονιατών ενόψει της απαιτητικής συνέχειας, αλλά αποτελεί και μία πολύ μεγάλη βαθμολογική ανάσα αναφορικά με το στόχο που έχει τεθεί και δεν είναι άλλος από την εγκατάσταση στην πρώτη τετράδα.

Η ΑΕΛΚ μπήκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε για ένα γκολ και ευτύχησε να το πετύχει σε μία από τις πρώτες της καλές στιγμές της στο 16’ όταν η άμυνα των Σερραίων πανικοβλήθηκε και έδωσε το δικαίωμα στο Μανούσο να βρει ξανά δίχτυα με δυνατό σουτ.

Η συνέχεια ανήκε στους Καλλονιάτες που ήταν καλύτεροι και πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ, απέναντι σε έναν Πανσερραϊκό που δεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, όντας περιορισμένος σε παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη ο Μπάμπης Τεννές «διάβασε» το ανέβασμα του Πανσερραϊκού, οι αλλαγές του βοήθησαν στην καλύτερη αμυντική λειτουργία και η ΑΕΛΚ αντιμετώπισε με επιτυχία την πίεση των «Λιονταριών». Στο 58’  ο Πανσερραϊκός βρήκε δίχτυα σε κεφαλιά του Μπριλάκη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στην καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων για την οποία υπήρξαν διαμαρτυρίες.

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ήταν δραματικά, με το παιχνίδι να έχει «ανοίξει» και την ΑΕΛΚ να χάνει ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πετύχει και δεύτερο γκολ με τα Βλαστέλλη που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Αξιοσημείωτη η επιστροφή στην 11άδα του Κριπιντήρη σε εντός έδρας παιχνίδι, η συμμετοχή του Λαμπρόπουλου, αλλά και εκείνη του Βλαστέλλη που στα λίγα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε έδειξε πανέτοιμος να προσφέρει.

Στα επίσημα του Ταρλά βρέθηκε ο μεγάλος μεταγραφικός στόχος της ομάδας, Κάνζι, που παρακολούθησε την αναμέτρηση και όλα δείχνουν πως θα «κλείσει» στην ομάδα της Καλλονής, ενισχύοντας την επιθετική γραμμή.

(Φωτό: aelk.gr)

ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90'] Τέλος αγώνα
[90'+3'] Καλή μπαλιά του Λεοζίνιο στον Βλαστέλλη εκείνος με μονοκόματο σουτ στην κίνηση, στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πανσερραϊκού!

[88'] Ο Τζίμης Βλαστέλλης περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μανούσου για αυτα τα τελευταία δραματικά λεπτά

[81'] Καλό σουτ του Κόντου για τις Σέρρες, εξουδετερώνει με καλή αντίδραση ο Μάππας!
Αναμένεται συγκλονιστικό φινάλε στον Ταρλά στα τελευταία δέκα λεπτά που απομένουν. Το παιχνίδι έχει ανοίξει, ο Πανσερραϊκός πιέζει και η ΑΕΛΚ βγαίνει επικίνδυνα στην κόντρα...

[79'] Τρίτη αλλαγή για τον Πανσερραϊκό με τον Ράντιτς να περνάει στη θέση του Σιάκκα.
Έχει ανεβάσει εδώ και δέκα περίπου λεπτά ο Πανσερραϊκός την απόδοσή του και έχει αναγκάσει σε πιο παθητικό ρόλο πλέον την ΑΕΛΚ. Ωστόσο πέραν της αμφισβητούμενης φάσης με το ακυρωθέν γκολ του Μπριλάκη, δεν έχει γίνει κάποια άλλη καθαρή φάση για τους φιλοξενούμενους

[70'] Ο Ντιμπαλά αποσύρεται και μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Γιόνδης

[66'] Κάρτα στον Τοντόροφ
[66'] Στη θέση του Μαρσέλο ο Γάλας στην πρώτη αλλαγή του Μπάμπη Τεννέ στο παιχνίδι

[64'] Ο Ντα Κόστα βγαίνει και μπαίνει ο Κόντος

[58'] Φάουλ του Ντα Κόστα και κεφαλιά του Μπριλάκη που καταλήγει στα δίχτυα! Ωστόσο ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία του σε μία δύσκολη φάση που προκαλεί τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Το προβάδισμα παραμένει στην ΑΕΛΚ

[52'] Καλό σουτ του Μανούσου από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΑΕΛΚ προηγείται είναι καλύτερη και θέλει ενδεχομένως ένα δεύτερο τέρμα που θα την απαλλάξει από το όποιο άγχος

[46'] Έναρξη δευτέρου μέρους
Η ΑΕΛΚ κάνει ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας ένα τέρμα και ανεβάζοντας ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου απείλησε με τους Αναστασιάδη και Λεοζίνιο για το 2-0. Έχει αναγκάσει σε παθητικό ρόλο τον Πανσερραϊκό που με την εικόνα του στα αυτά τα πρώτα 45 λεπτά δεν δείχνει ικανός να απειλήσει. Σε κάθε περίπτωση όμως, η ΑΕΛΚ θα πρέπει να συνεχίσει με τον ίδιο καλό ρυθμό και συγκέντρωση και στην επανάληψη για να κρατήσει αυτό το σημαντικό "τρίποντο" που πήρε στα χέρια της με σκόρερ ξανά το Μανούσο

[45'] Ημίχρονο αγώνα
[36'] Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανσερραϊκό με τον Τσούτση να αποχωρεί τραυματίας και στη θέση του να περνάει ο Γκουγκουλιάς

[35'] Σουτ του Σιλιγαρδάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

[32'] Καλοζυγισμένο φάουλ του Ντα Κόστα, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
Στα αξιοσημείωτα στον Ταρλά αυτή τη στιγμή, η παρουσία του Μακούμπα Κάντζι στα επίσημα που ουσιαστικά επιβεβαιώνει τα ρεπορτάζ που τον φέρουν ως μεταγραφικό στόχο της ΑΕΛΚ. Δεν αποκλείεται λογικά να υπάρξουν σήμερα ή αύριο και σχετικές ανακοινώσεις από την πλευρά της ΠΑΕ. Αξιοσημείωτη ωστόσο είναι και η παρουσία του Μιχάλη Γρηγορίου στον Ταρλά, σε ένα γήπεδο όπου λατρεύτηκε από τους φίλους του Αιολικού και ουσιαστικά άνοιξε το δρόμο για την σπουδαία μετέπειτα προπονητική του καριέρα

H ΑΕΛΚ παίρνει ακριβώς αυτό που ήθελε, με ένα γρήγορο γκολ που δίνει τη δυνατότητα στην ομάδα της Καλλονής να παίξει πιο απελευθερωμένα και για πρώτη φορά χωρίς το άγχος να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0! [16'] Ο Μανούσος εκμεταλλεύεται λάθος διώξιμο της μπάλας στην άμυνα των Σερραίων και με ένα ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα τα δίχτυα νικώντας και τον Κουτζαβασίλη που επιχείρησε να αποκρούσει ανεπιτυχώς τη μπάλα!

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σε έναν καλό τηρουμένων των αναλογιών αγωνιστικό χώρο, που ωστόσο βαραίνει όσο περνάει η ώρα. Ο Τεννές τελικά έχει τοποθετήσει σαν δεξί μπακ τον Κριπιντήρη και αριστερά το Λαμπρόπουλο που αντικαθιστά το Σερφά που είναι εκτός αποστολής. Ο Χωριανόπουλος κινείται σανδεξιός χαφ
Με το Ντιμπαλά να ξεκινάει για πρώτη φορά βασικός στον Ταρλά, ο Μπάμπης Τεννές ξεκινάει με τρεις χαφ στο κέντρο με τους Μαρσέλο - Κριπιντήρη- Σιλιγαρδάκη, θέλοντας φανερά να έχει τον έλεγχο του κέντρυ και από εκει και πέρα να απειλήσει με τους Λεοζίνιο, Μανούσο και Ντιμπαλά

[1'] Έναρξη αγώνα
Λιγστοστός ο κόσμος στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου της Μυτιλήνης, αφού η απειλή της... βροχής δεν είναι ο καλύτερος δυνατός σύμμαχος για τους φιλάθλους. Περίπου 700 τα άτομα λίγα λεπτά πριν τη σέντρα.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Συμεωνίδης από την Πιερία, με βοηθούς τους Ζησιμόπουλο και Σινιοράκη από το σύνδεσμο του Πειραιά.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΛΚ: Μάππας, Λαμπρόπουλος, Αναστασιάδης, Μαϊστόροβιτς, Χωριανόπουλος, Μανούσος, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Ντιμπαλά, Κριπιντήρης
Στον πάγκο: Πάγιερ, Γάλας, Μανουσάκης, Γιόνδης, Γκόβας, Βαλιός και Βλαστέλλης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κουτζαβασίλης, Μπριλάκης, Τοντόροφ, Παντελιάδης, Σιάκκας, Παρασκευαΐδης, Ανάκογλου, Τσούτσης, Σίμιτς, Ντα Κόστα, Στεφανίδης
Στον πάγκο: Λουσινί, Γκουγκουλιάς, Ράνιτς, Κόντος, Κ. Τριανυαφύλλου, Τσαούσης και Τσινίκας

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------