Τη... Βόλεψε η ΑΕΛΚ!

19/09/2010 - 22:59 Τελευταία τροποποίηση στις 20/09/2010 - 15:48

(Πηγή φωτογραφίας: Εφημερίδα ΘΕΣΣΑΛΙΑ)

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΛΚ μέσα στο Βόλο επί της τοπικής Νίκης, με σκορ 0-1, χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Μακρίδη στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Καλλονιάτες "πάγωσαν" το Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης και έκαναν έτσι το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα του βορείου ομίλου της Γ' Εθνικής, φιγουράροντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς προβλήματα για την ομάδα του Μιχάλη Κασάπη, που κρατούσε σε απόσταση τους αντίπαλους επιθετικούς και πήγε με το 0-0 στα αποδυτήρια. Με το ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου όμως, η ΑΕΛΚ έγινε περισσότερο επικίνδυνη και κατάφερε να σκοράρει με τον Μακρίδη, δημιουργώντας αναταραχή στην ομάδα της Νίκης Βόλου. Μετά το 0-1 οι Βολιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο απώλεσαν τρεις κλασικές ευκαιρίες και μοιραία δεν πήραν ούτε πόντο από το συγκεκριμένο ματς.

Το ματς "λεπτό προς λεπτό"

Η ομάδα της Καλλονής, στο πρώτο της φετινό εκτός έδρας ματς, θα μετρήσει τις δυνάμεις της στη Νεάπολη του Βόλου, κόντρα στην τοπική Νίκη, στην οποία αγωνίζεται ο Μυτιληνιός Στέλιος Μαϊστρέλλης. Το "SportLesvos" θα σας ενημερώνει "λεπτό προς λεπτό" για τις εξελίξεις στο ματς της ΑΕΛΚ, που ξεκινά στις 17:00.

Τέλος αγώνα - Μεγάλο διπλό της ΑΕΛΚ μέσα στο Βόλο 0-1 τη Νίκη!

90 + Ο Μαϊστρέλλης που στα τελευταία λεπτά έχει περάσει σε θέση σέντερ φορ, βγαίνει τετ α τετ με το Μάππα, με τον γκολκίπερ της ΑΕΛΚ να κρατάει όρθια την ομάδα του

86΄Δυνατό σουτ του Βλάχου έξω από την περιοχή, ο Μάππας αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ

80΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου, με το Γραμματικόπουλο να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση

75΄ΓΚΟΟΛ... Η ΑΕΛΚ παγώνει το δημοτικό στάδιο Νεάπολης με ένα απίστευτο γκολ του Μακρίδη, που σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο "Γ" της εστίας του Κόσσογλου

Σχόλιο αγώνα - Η Νίκη Βόλου έχει την εδαφική υπεροχή, αλλά η ΑΕΛΚ δείχνει να διαχειρίζεται μάλλον εύκολα το παιχνίδι, αποτρέποντας τις επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Μάππα. Ενδεικτικό της εικόνας που περιγράφουμε, οι γκρίνιες που ακούγονται από πλευράς γηπεδούχων στις κερκίδες για την εμφάνιση της οιμάδας του Χόρχε Μπάριος

55΄Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ. Ο Πετρουζέλλης σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον αμαρκάριστο Αποστολίδη που μέσα από την περιοχή πλάσαρε με τη μπάλα να αποκρούεται σε κόρνερ

45΄ Ημίχρονο στο Βόλο Νίκη Βόλου-ΑΕΛΚ 0-0

32΄ Πολύ όμορφη αντεπίθεση της ΑΕΛΚ με τον Πετρουζέλλη να βρίσκει με βαθυά μπαλιά ιδανικά τον Γάλα και τον τελευταίο να πλασάρει ελάχιστα άουτ

20΄ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, καταγράφεται για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Μασίας με εντυπωσιακό γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μάππα

1' Έναρξη του αγώνα

16:57 ~ H σύνθεση της Νίκης Βόλου: Κόσσογλου, Διγκόζης, Μαϊστρέλλης, Πετράς, Σαμαράς, Βακουφτσής, Τσικνίδης, Μπάνεσιτς, Αντρές Μασίας, Παπαδήμας, Καρακώστας

16:45 ~ Η σύνθεση της ΑΕΛΚ: Μάππας, Αγιακάτσικας, Μήτσης, Αποστολίδης, Βαλλιός, Πετρουζέλλης, Καλογερόπουλος, Γάλλας, Γκόντζος, Βλαστέλλης, Μακρίδης

O Μιχάλης Κασάπης δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Κώστα Χατζηκυριάκου και Προκόπη Καρτάλη, οι οποίοι εκτίουν τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της περσινής τους τιμωρίας, ενώ εκτός αποστολής για προληπτικούς λόγους έμεινε τελικά και ο Πάρης Μπακάλης, ο οποίος είχε τραυματιστεί στον ώμο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Ζάκυνθο.