Κάθε βράδυ του Σαββάτου... [video]

23/10/2010 - 12:11 Τελευταία τροποποίηση στις 25/10/2010 - 20:09

Για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, η μέρα Σάββατο δεν αποδεικνύεται γενναιόδωρη με την ΑΕΛΚ. Μετά τα ματς με τον Τύρναβο και την ΑΕ Ποντίων Κατερίνης, ήταν η σειρά του Αετού Σκύδρας να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας από την ομάδα του Λεκανοπεδίου. Σε όλα αυτά, συνυπολογίστε ότι  Σάββατο αποκλείστηκε η ΑΕΛΚ και από το Κύπελλο Ελλάδας. Τυχαίο;

Βέβαια, αυτή τη φορά οι Καλλονιάτες δε δικαιούνταν κάτι περισσότερο βάσει της εικόνας τους στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Μιχάλη Κασάπη σπατάλησε όλο το Α' Ημίχρονο και παρά το ότι ευτύχησε να προηγηθεί, δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση και "κόλλησε" στην ισοπαλία. Η ΑΕΛΚ διατήρησε πάντως το αήττητο στο πρωτάθλημα, ωστόσο η εικόνα της στο τελευταίο 20λεπτο με το σκορ στο 1-1, περισσότερο προβλημάτισε παρά μοίρασε χαμόγελα.

Στη λήξη του παιχνιδιού ο κόσμος, που γέμισε το Στάδιο "Κώστας Κεντέρης", αποχώρησε απογοητευμένος, ωστόσο ο Μιχάλης Κασάπης έσπευσε στη Συνέντευξη Τύπου να θέσει τα πράγματα στη σωστή τους βάση, επισημαίνοντας πως "άλλο Περιφερειακό κι άλλο Γ' Εθνική", τονίζοντας παράλληλα προς πάσα κατεύθυνση, πως "στόχος της ομάδας εξ΄αρχής, ήταν η όσο το δυνατό γρηγορότερη παραμονή στην κατηγορία". Ο Κασάπης, δικαιολογημένα, πήρε πάνω του την ευθύνη για το αποτέλεσμα, με τον Βοιωτό τεχνικό πάντως να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τον τρόπο ανάπτυξης της ομάδας του μετά το 1-1,  με τον Καρτάλη να οπισθοχωρεί σε ρόλο αμυντικού χαφ και τέσσερις προωθημένους ποδοσφαιριστές, απλώς να περιμένουν μια καλή πάσα, την ώρα που η ΑΕΛΚ έπαιζε ουσιαστικά χωρίς κέντρο.

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας για το πρώτο 45λεπτό του. Ο Αετός Σκύδρας, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τα ταχύτατα άκρα του, έφτασε απειλητικά στην εστία του Μάππα τρεις φορές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με κύριους εκφραστές των επιθέσεών του, τους Γεωργίου, Λαφαζανίδη και Παπουλίδη.  Η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη ήταν καλά διαβασμένη και έχοντας αντιμετωπίσει ήδη μια φορά φέτος την ΑΕΛΚ για το Κύπελλο, κρατούσε με χαρακτηριστική ευκολία τους επιθετικούς της  Καλλονής μακριά από την εστία του Φιρινίδη. Η ΑΕΛΚ "ξύπνησε" μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, όταν στο παιχνίδι πέρασε ο Μακρίδης, που έχασε μάλιστα και μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου, πλασάροντας άουτ, έπειτα από μπαλιά του Γάλα.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ώσπου φτάσαμε στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σαμπάνης, που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά τους αμυντικούς της ομάδας της Σκύδρας, ο Τζίμης Βλαστέλλης έγινε κάτοχος της μπάλας και με ασύλληπτο σουτ με το αριστερό, την έστειλε να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Το γκολ αυτό γέμισε με αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Κασάπη, που θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" τη νίκη τρία λεπτά αργότερα, αν τη δυνατή κεφαλιά του Βλαστέλλη δεν απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Φιρινίδης. Κόντρα στη ροή του αγώνα, βάσει των όσων διαδραματίζονταν στο τελευταίο 10λεπτο, ο Αετός Σκύδρας έφτασε στην ισοφάριση, σε μια φάση που θύμισε πάρα πολύ το γκολ της ομάδας της Πέλλας στον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΛΚ στον "Ταρλά". Ο Αρβανιτόπουλος εκτέλεσε φάουλ στην καρδιά της περιοχής, οι αμυντικοί της ΑΕΛΚ αδράνησαν και ο Λαφαζανίδης που καιροφυλαχτούσε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάππα.

Η ΑΕΛΚ είχε ένα καλό τρίλπετο αμέσως μετά το 1-1, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο με τον Καρτάλη, όσο και με τους Βλαστέλλη, Αποστολίδη πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο τελευταίο 20λεπτο, η ανάπτυξη των Καλλονιατών ήταν τρικκυμιώδης, με βαθιές μπαλιές και απουσία καθαρού μυαλού. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, πως η μόνη καλή στιγμή που δημιουργήθηκε, καταγράφηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε σουτ του Καρτάλη που έφυγε ψηλά άουτ.

Ο διαιτητής Βρακάς κατάφερε να ελέγξει πειθαρχικά έναν αγώνα, που ξεκίνησε με νεύρα για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, έχοντας καλή συνεργασία με τους βοηθούς του Πρέντζα και Τζωρτζάκο.

Man of the Match

Γιώργος Σεμπέκος (ΑΕΛΚ)

Έκανε πραγματικά αθόρυβη, αλλά πολλή δουλειά σε όλο το 90λεπτο με τη στατιστική να καταγράφει μόλις... μία λάθος πάσα. Ο Κασάπης τον εμπιστεύθηκε και εκείνος δικαίωσε με την εμφάνισή του όχι μόνο τον προπονητή του, αλλά και όσους πίστεψαν στην αξία του και τον έφεραν στην Καλλονή. Ο νεαρός δεξιός μπακ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Σκύδρας και παίρνει στο νήμα τον τίτλο, από τον σκόρερ της ΑΕΛΚ Τζίμη Βλαστέλλη.

[85']Κίτρινη κάρτα στον Αποστολίδη για διαμαρτυρία

Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αετός Σκύδρας ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα, ωστόσο οι παίκτες του Μιχάλη Κασάπη εντείνουν την πίεσή τους για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, που πιθανότατα θα τους χαρίσει το τρίποντο της νίκης. Ο Φιρινίδης αποδεικνύεται μέχρι στιγμής "φύλακας-άγγελος" του Αετού, που στα τελευταία λεπτά, έχει οπισθοχωρήσει...

[70΄] Σέντρα του Μήτση από τα αριστερά, ο Καρτάλης γίνεται αποδέκτης της μπάλας  στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο "κεραυνός" που επιχειρεί απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Φιρινίδη

[69΄] Τετ α τετ του Βλαστέλλη με τον Φιρινίδη, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων νικά τον επιθετικό της ΑΕΛΚ και στην εξέλιξη της φάσης οι αμυντικοί απομακρύνουν πάνω στη γραμμή το πλασέ του Αποστολίδη

[68΄] Μακρινό σουτ του Καρτάλη από τα 25 μέτρα, αποκρούει ο Φιρινίδης σε κόρνερ

[65']Αλλαγή για την ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη, στη θέση του Αρβανιτόπουλου πένά ο Νάκας

[63']ΓΚΟΛ! Ο Αετός Σκύδρας ισοφαρίζει σε 1-1, έπειτα από εκτέλεση φάουλ στην καρδιά της περιοχής, ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΛΚ και κοντινή κεφαλιά του Λαφαζανίδη

[60΄]Κεφαλιά Βλαστέλλη, απέκρουσε ο Φιρινίδης σε κόρνερ

[59']Διπλή αλλαγή για τον Αετό Σκύδρας, στις θέσεις των Γεωργίου και Λεκάκη πέρασαν οι Ινεμπολίδης και Βουτάρης

[59']Αλλαγή για την ΑΕΛΚ, στη θέση του Γάλα περνά ο Γκόντζος

[57']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Με ασύλληπτο σουτ του Τζίμη Βλαστέλλη η ΑΕΛΚ ανοίγει το σκορ και προηγείται του Αετού Σκύδρας με 1-0

[54']Αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Χατζηκυριάκου περνά ο Σαμπάνης

[52']Κίτρινη κάρτα στον Λαφαζανίδη

[47΄]Σουτ του Λαφαζανίδη έξω από την περιοχή της ΑΕΛΚ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

[46'] Σέντρα στο Β' Ημίχρονο

Σχόλιο αγώνα ~ Η ΑΕΛΚ ανέβασε στροφές μετά το ημίωρο και με την είσοδο του Μακρίδη πίεσε τον Αετό Σκύδρας, κλείνοντας στα καρέ της την ομάδα της Πέλλας. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το Α' Ημίχρονο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδύτηρια χωρίς σκορ.

[45'+1'] Λήξη Α' Ημιχρόνου, ΑΕΛΚ - Αετός Σκύδρας 0-0

[45']Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος καθυστερήσεων, σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή

[41΄] Έξυπνη μπαλιά του Γάλα στο πρώτο δοκάρι, μπαίνει στην πορεία της ο Μακρίδης, ωστόσο το πλασέ του περνά ψηλά άουτ

[38΄]Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Καλλονής, με τον Βλαστέλλη να επιχειρεί μια σέντρα με πολλά φάλτσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Φιρινίδης κάνει λανθασμένη εκτίμηση και ο επερχόμενος Γάλας με σουτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

[34΄] Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛΚ ο Γεωργίου πήρε την κεφαλιά και έβγαλε πάσα στον Αρβανιτόπουλο, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει, αφού ο Λευτέρης Μάππας με διπλή επέμβαση, μπλόκαρε

[33']Αλλαγή τακτικής για τον Μιχάλη Κασάπη, που περνά τον Μακρίδη στη θέση του Μπακάλη

[23΄]Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους από τη δεξιά πλευρά με τον Λαφαζανίδη να συνεργάζεται όμορφα με τον Γεωργίου, η παράλληλη σέντρα του τελευταίου ωστόσο κατέληξε στην αγκαλιά του Μάππα, τη στιγμή που ο Τσιότσιος καιροφυλαχτούσε

Σχόλιο αγώνα ~ Συμπλήρωση 20 λεπτών στην αναμέτρηση του "Κωστας Κεντέρης", με τις δύο ομάδες ισόπαλες. Η ΑΕΛΚ δεν έχει μπει δυνατά στο ματς και έχει κινδυνέψει σε δύο περίπτωσεις, αφού ο Αετός Σκύδρας παίζει εξαιρετικά μέχρι στιγμής τις κόντρα επιθέσεις. Με καθυστέρηση περίπου 10 λεπτών ήρθαν στο γήπεδο οι περισσότεροι φίλοι της ΑΕΛΚ, που υπολογίζονται αυτη τη στιγμή σε 500 περίπου.

[13΄]O Αετός Σκύδρας φτάνει και πάλι κοντά στο γκολ με τον Γεωργίου, ο οποίος νικήθηκε σε κοντινή κεφαλιά από τον Μάππα, μετά από σέντρα του Παπουλίδη από τα δεξιά

[5΄] Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με τον Γεωργίου του Αετού Σκύδρας να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως το σουτ του απέκρουσε στη γραμμή ο Μήτσης