Έγινε της… αναβολής!

03/02/2015 - 14:30 Τελευταία τροποποίηση στις 03/02/2015 - 14:35

Από τη στιγμή που οι αγώνες ορίζονται και στα ανοικτά γήπεδα, είναι λογικό πως το χειμώνα θα υπάρχουν απρογραμμάτιστοι παράγοντες, που δε θα επιτρέπουν τη διεξαγωγή τους. Η ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου αναγκάστηκε αυτή τη φορά να προχωρήσει σε αναβολή των δύο αγώνων σε Καλλονή και Μόλυβο, αφού ο δυνατός αέρας δεν επέτρεπε τη διεξαγωγή τους.

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε κανονικά κι αυτό γιατί ο γηπεδούχος Αιγέας Πλωμαρίου δέχθηκε να αγωνιστεί στο Κλειστό της Νεάπολης, η ομάδα του Γαρμπιδάκη πανηγύρισε σημαντική νίκη επί του Αίολου Μυτιλήνης με σκορ 66-56. Το πρώτο 10λεπτο βρήκε την ομάδα του Γιαννίκου να προηγείται με 13-19, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (31-34). Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο ο Αιγέας «ψαλίδισε» κι άλλο τη διαφορά (44-45), αλλά στο τέταρτο 10λεπτο οι –τυπικά- γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά και του ματς, ήταν ο Γαρμπιδάκης (19π) με τους Μαυρόπουλο (10π) και Βαρβαγιάννη (10π) να κινούνται επίσης σε διψήφια νούμερα. Από τον Αίολο ξεχώρισε ο Χατζούδης (18π), καθώς και οι Μισαηλίδης (12π) και Δουκάκης (10π).

Τα παιχνίδια που αναβλήθηκαν εκ νέου ήταν ανάμεσα σε Ολυμπιάδα-Παλλεσβιακό και Αρισβαίο-Αιολικό.