Στην παράταση ο Παπάδος τον Αιολικό!

16/02/2015 - 18:14 Τελευταία τροποποίηση στις 16/02/2015 - 14:54

Με δύο αναμετρήσεις που είχαν αναβληθεί κατά τη διεξαγωγή της 10ης Αγωνιστικής, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας των ανδρών.

Στο ντέρμπι, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Κλειστό της Νεάπολης, ο Παπάδος Γέρας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, κάμπτοντας την αντίσταση του Αιολικού στην παράταση (57-63), σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από ανατροπές, εντάσεις, διαμαρτυρίες και μια λάθος συνεννόηση διαιτητών – γραμματείας, αναφορικά με το 5ο φάουλ του Μαντζουράνη που δε σημειώθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα να παραμείνει στο παρκέ.

Ο αγώνας είχε πολλές ανακατατάξεις στο σκορ, με τον Παπάδο να προηγείται 7-14 στο πρώτο 10λεπτο και τον Αιολικό να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (29-23). Η τρίτη περίοδος ήταν καταλυτική για την ομάδα του Ζεστού, ανακτώντας την πρωτοπορία στο σκορ (42-45), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται τελικά στην παράταση (56-56). Εκεί, οι παίκτες του Αλμπάνη σκόραραν μόλις έναν πόντο στο έξτρα 5λεπτο και μοιραία γνώρισαν μια ακόμα ήττα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γρηγόρης Ζεστός (25π), ενώ για τους ηττημένους ο Βολικάκης (15π).

Στο άλλο παιχνίδι, ο Αιγέας Πλωμαρίου πανηγύρισε σπουδαίο «2» επί του Biocorpus Μακαρέα Άγρας (56-62), ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των Πλωμαριτών, οι Γαρμπιδάκης (21π) και Λούπος (15π), ενώ από πλευράς των παικτών του Στρατή Βαβαλέρου ξεχώρισαν οι Λυκαρδόπουλος (13π), ΜΑραθωγιάννης (10π) και Κοσμάς (10π).