Τα... χρειάστηκε ο Παπάδος!

20/05/2018 - 10:58 Τελευταία τροποποίηση στις 20/05/2018 - 11:20

Συναρπαστικός μέχρι το τελευταίο σουτ ήταν ο πρώτος τελικός της Α' Κατηγορίας ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου στο μπάσκετ των ανδρών, με τον Παπάδο Γέρας να κάνει το 1-0 κόντρα στον Αίολο (71-68), αλλά με πολύ άγχος και μεγάλη δυσκολία, αφού η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου αντιστάθηκε σθεναρά.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Αίολο να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο 10λεπτο (15-18) και τους Γεραγώτες να ισοφαρίζουν, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το σκορ στο 34-34. Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου έπαιξαν πολύ ώριμο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμα και σε διψήφια νούμερα. Ακολούθησε ωστόσο η αντεπίθεση του Παπάδου, που όχι απλώς «ψαλίδισε» το αντίπαλο προβάδισμα, αλλά πέρασε και μπροστά στην 4η περίοδο ακόμα και με 7 πόντους.

Η απάντηση του Αίολου ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας εκ νέου κι έτσι το ματς μπήκε στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 70-68, ο Αίολος είχε την ευκαιρία να φέρει ξανά το ματς στα ίσα, αλλά στο τελευταίο του σουτ αστόχησε. Ακολούθησε φάουλ, ο Παπάδος ευστόχησε σε μία βολή και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στην ομάδα του Στρατή Αλμπάνη με 71-68.

Σε διψήφια νούμερα πόντων από πλευράς νικητών οι Γρ. Ζεστός (18π), Παπαθανασίου (12π) και Γ. Ζεστός (12π), με τους Τσαπώνη (9π) και Ζενελάϊ (9π) να προσφέρουν επίσης χρήσιμες βοήθειες στο σκοράρισμα. Για τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραχάλιας (22π), που δέχθηκε όσο αγωνίστηκε το... ανελέητο κυνηγητό του Σταμούλη στην άμυνα, εξαιρετικός ο Κουλουμπής (16π) με 4 εύστοχα τρίποντα και αρκετά αξιόπιστος ο Συνοδινός (12π). Πρόσφεραν πάντως κρίσιμους πόντους και οι Κουτσούμπας (8π), Αφεντούλης (7π).

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τo προσεχές Σάββατο (26/5) στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης. Αν κερδίσει ο Παπάδος τότε θα στεφθεί πρωταθλητής. Αν ισοφαρίσει ο Αίολος, τότε θα ακολουθήσει και τρίτος τελικός, που θα κρίνει τον τίτλο την μεθεπόμενη Τετάρτη (30/5).