Πρώτος ο Αιολικός και τώρα Play Off!

14/02/2011 - 15:50 Τελευταία τροποποίηση στις 14/02/2011 - 16:22

Νίκη στην παράταση (63-64) πέτυχε ο αιολικός μέσα στο Μόλυβο επί της "Καραντώνης" Ολυμπιάς, σε ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλη του τη διάρκεια. Με το ματς αυτό, κι εκείνο ανάμεσα σε Αστέρα Νίκης και Παλλεσβιακό (58-85), ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας των ανδρών.

Στο Γήπεδο του Μολύβου, οι παίκτες του Ηλία έκαναν ένα καλό ματς μέσα στην έδρα τους, όπου είναι πάντοτε υπολογίσιμος αντίπαλος, όμως ακόμα κι αν κέρδιζαν τίποτα δε θα άλλαζε στην τελική κατάταξη των ομάδων, μένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφού την περασμένη εβδομάδα γνώρισαν την ήττα στο κρίσιμο ματς με τον Παλλεσβιακό. Το νήμα έκοψε πρώτος στην κανονική διάρκεια ο Αιολικός του Δημήτρη Κουκέλλη.

Ολυμπιάδα Μήθυμνας και Παλλεσβιακός θα κοντραριστούν στα ημιτελικά, με φόντο μια θέση στον τελικό. Το άλλο ζευγάρι της σειράς θα είναι αυτό ανάμεσα στον πρώτο Αιολικό και τον τέταρτο Αρίωνα Μυτιλήνης. Οι ημιτελικοί θα κριθούν στις δύο νίκες και τα πρώτα ματς ξεκινούν το προσεχές Σάββατο.

"ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ" ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΗΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 63-64 (παρ. 56-56)
Σκορ ημιχρόνου: 22-19
Τα δεκάλεπτα: 8-13, 14-6, 14-24, 20-13
Διαιτητές: Λεβεντέλλης – Κοσμά
ΟΛΥΜΠΙΑΣ (Ηλίας): Κανδύλης 11, Καραγιάννης 10, Ρουχώτας 7, Γιαγκουέλ 4, Τζανετέας 10, Τσουμάνης 2, Κατουσέλλης 13(3), Χατζητάκης
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Κουκκέλλης): Λαγός 16(1), Προκοπίου 6, Γιοβανάκης 4, Τζουραμάνης 22, Μουτζούρης 4, Μαλαματίνας 8, Ραφαηλίδης 2, Κεφαλαδέλλης 2, Λαμπρινός

ΑΣΤΗΡ ΝΙΚΗΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 58-85
Σκορ ημιχρόνου: 30-42