Παράταση στην αγωνία για τον τίτλο!

19/03/2011 - 21:10

Ο Αρίωνας Μυτιλήνης κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών κόντρα ατον Παλλεσβιακό, νικώντας στο σημερινό δεύτερο ματς της σειράς με 72-68, παρά το ότι μέχρι και τα μισά του τρίτου 10λεπτου βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Ο Παλλεσβιακός του Θόδωρου Γιαννίκου πήρε το προβάδισμα από νωρίς (10-14) και έχοντας καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 24-38, ακουμπώντας το ένα του χέρι στο τρόπαιο του πρωταθλητή. Παρά το γεγονός, πως διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι τα μισά του τρίτου 10λεπτου, ο Αρίωνας Μυτιλήνης έκανε την ολική ανατροπή, παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, έχοντας χάσει και το πρώτο ματς των τελικών.

Οι παίκτες του Αρίωνα Μυτιλήνης τα έδωσαν όλα, πλησίασαν και αργγότερα προσπέρασαν στο σκορ, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας στο τελικό 72-68. Έτσι, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στον Αρίωνα, η σειρά των τελικών θα οδηγηθεί σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο, που θα κρίνει και τον τίτλο.

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 72-68
Σκορ ημιχρόνου: 24-38
Τα δεκάλεπτα: 10-14, 14-24, 31-18, 17-12
Διαιτητές: Πρωτούλης Ι. – Τσεκούρας Ι.
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Ορφανός 8, Γραμμός 7(1), Κούκουρας 11, Παπιομύτογλου 4, Ιωαννίδης 7, Καζάνης 23(1), Σολωμός 2, Οικονόμου 10(1), Τσακαλάκης, Ψημίτης
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Γιαννίκος): Ζώιτος 12(1), Λαμπρινάκος 14, Παπάζογλου 4, Σταμούλης 5, Κομνηνός 13(1), Ρούσσος 10, Χρυσουλάκης 4, Παναγιωτίδης 4, Σουλακέλλης, Αναστασίου, Σουσαμλής, Βέτσος