Φώναξε παρών στη μάχη του τίτλου ο Αίολος

21/05/2023 - 11:32 Τελευταία τροποποίηση στις 21/05/2023 - 16:43

Ο Αίολος παρέμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου στο πρωτάθλημα ανδρών της Α ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, κερδίζοντας στον τρίτο τελικό την Αθλητική Λέσχη 55-48.

Ο Αίολος στην τελευταία του ευκαιρία έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, διατήρησε σε όλον τον αγώνα το προβάδισμα και μείωσε τη σειρά 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Το βράδυ του Σαββάτου στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αίολος ήταν πιο εύστοχος απέναντι στην νωχελική Αθλητική Λέσχη, κλείνοντας το σκορ στο 20-13. Στην δεύτερη περίοδο η Αθλητική Λέσχη ανέβασε την απόδοση της, ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 29-26 με προβάδισμα πάλι για τον Αίολο.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε το πιο καθοριστικό στην έκβαση του αγώνα, με την ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη να πλησιάζει δύο φορές στο καλάθι τον αντίπαλο της κυρίως με σουτ από την περιφέρεια του Ζεστού και του Καλιμανά, όμως ο Αίολος αντέδρασε ξανά σωστά εκμεταλλευόμενος και τρεις περιπτώσεις γκολ-φάουλ. Στο τελευταίο μέρος το σύνολο του Θοδωρή Γιαννίκου έδειξε αποφασισμένο για τη νίκη και κατάφερε με σωστή διαχείριση στο τέλος να πανηγυρίσει.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου Βασίλης Ανδριώτης απένειμε τιμητική πλακέτα στον Αντώνη Καλιμανά που αγωνίζεται με τη φανέλα της Αθλητικής Λέσχης για την πολυετή προσφορά του και την μεγάλη πορεία του στον χώρο του μπάσκετ με παρουσία στα παρκέ της Α1.